| Maine_Poate_1991 a întrebat:

Bunaa,oare sunt insarcinata? Ne dorim sa avem un bebe.
Au trecut 16 zile de la contact. Am dureri de spate, sanii mi s au umflat si ma dor. Iar astazi am avut o scurgere maronie.

3 răspunsuri:
| RoyDupuis a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, se apropie menstruatia...
de ce nu faci un test de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns:

Putin probabil sa fie vorba de o sarcina, deoarece starile expuse, reclamate se pare ca reprezinta mai degraba semne premenstruale. In nici un caz dupa circa 2 saptamani de la intretinerea unui act sexual chiar si in cazul in care aceasta s-a petrecut in perioada fertila nu pot sa apara semnele unei eventuale sarcini mai repede de 5-6 saptamani. Pe de alta parte durerea de spate si de sani nu este o caracteristica a instalarii unei sarcini, mai degraba prevesteste iminenta producere a menstruatiei. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

In 2 saptamani de la un contact sexual NU exista simptome. Abia de la 5-6 saptamani incolo apar.
Scurgerea maronie daca dureaza o zi, doua si nu e f abundenta si nu e ceva caracteristic menstruatiei, este posibil sa fie sangerarea de nidatie, cand se implanteaza ovulul. Dar poate la fel de bine sa fie inceput de menstra.
Mi se pare absurd sa ajungi sincer la o varsta la care sa fii pregatit sa faci copii si sa nu ai niste notiuni elementare asupra fenomenului de conceptie si asupra posibilelor simptomatici. Nu vreau sa te jignesc dar e imposibil sa vrei sa ai copii si sa nu stii ca simptomele de sarcina apar abia dupa prima luna jumate...