| 2k18Tpu a întrebat:

Cam cat ar costa o operație ca sa iti schimbi organul sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si simpla modificarea a formei aspectului sau a marimii organului sexual masculin este practic imposibila deci nu poate intra in discutie nici macar probabilitatea de a se efectua vreo operatie de modificare. Despre schimbare nici nu poatefi vorba. In schimb in cazul femeilor se poate recurge la operatia de remodelare a vaginului sau in termeni medicali ''vaginoplastie'' reprezinta acea interventia chirurgicala prin intermediul caruia se efectueaza o operatie de misorare/readucere a diametrului lumenului vaginal mult prea largit la o noua largime mult mai mica, adica conforma unui diametru apreciat ca fiind ''normal'' de 3-4 cm largime. Uneori din cauze ereditare, sau dupa nasteri multiple ori din cauza deformarii vaginului in timp este posibil ca diametrul canalului vaginal sa se mareasca/largeasca excesiv, proces fiziologic care este rezultatul faptului ca muschii vaginali in timp isi pierd din rezistenta lor elastica. Printr-o astfel de interventie chirurgicala de vaginoplastie, se urmareste ca in final diametrului lumenului vaginal sa fie redus la o dimensiune normala de circa 3, 5-4.0 cm diametru). Prin vaginoplastie, vaginul este stramtat si in acelasi timp capacitatea de contractie a muschilor vaginului este reabilitata. Dar de multe ori daca este cazul, operatia de vaginoplastia poate fi combinata sau sa fie completata cu remodelarea sau reconstructie intregii parti externe a ''pasaricii'', adica a intregii zovei vulvo-labiale. Deseori femeile care isi remodeleaza ''comoara'' lor, solicitand si/sau apeland si la alte interventii de infrumusetare/reparare precum cele de micsorare a labiilor sau de reconstructie a himenului. Pretul este diferit de la caz la caz si poate sa fie exorbitant mai ales daca este efectuat in clinici renumite si de catre medici cu renume, de mare notorietate. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde cu ce anume vrei să-l schimbi.

| alina2k18 a răspuns:

Multe mii de euro... plus nu ai siguranta ca va fi functional noul organ.
Stai cuminte.
Vezi ca trebuie si aviz psihiatric lol