| b3by13 a întrebat:

Cand esti pe stop poti ramane insarcinata?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar riscul este mic. Riscul minim de sarcina este in prima zi de menstruatie (sub 1%), iar apoi creste in fiecare zi.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când ești pe "stop" nu trebuie să ai contact sexual deoarece riscul infecției este extrem de mare și te va sâcâi toată viață prin vizite la medicul ginecolog! Nu trebuie să fie plăcerea lui și suferința ta!
O femeie nu poate avea și menstră și ovulație în același timp, și nici imediat după menstră nu poate avea ovulație, este o pauză de minim 1-3 zile până la instalarea ovulație. Apogeul ovulație este undeva la jumătatea ciclului.
Pa, pa.

| Crisu a răspuns:

Cand esti in perioada ciclului menstrual, daca nu folosesti prezervativ este mai mare riscul de a ramane insarcinata. Desi risc de a ramane insarcinata este oricand nu adopti metode contraceptive.

| RXN a răspuns:

Teoretic vorbind,nu, intrucat se presupune ca ovulul a fost deja eliminat, iar ovulatia ar trebui sa aiba loc cam prin a 14-a zi a ciclului, dar cum corpul uman nu e un organism perfect, poti avea multe surprize.Mai bine nu te baza pe asta si foloseste o metoda contraceptiva.

| TeoPT a răspuns:

Da, doar scade riscul, dar nu este 0 niciodată.
Baftă

| Adorable a răspuns:

Buna!
Intotdeauna exista riscul de a ramane insarcinata. Pe menstruatie este cel mai scazut din toata perioada deoarece membrana care se pregatea sa hraneasca sa hraneasca viitorul copil ( ovulul ) deja s-a rupt. In aceasta perioada exista riscuri mari de a te alege cu o boala cu transmisie sexuala deoarece vaginul este expus la pericol. Cel mai sigur este sa folosesti prezervativ.

| d3utzsa a răspuns:

Cel mai posibil da! este cel mai mare riscul atunci cand esti pe stop! mai bine folositi przvwinking

| SereSmile a răspuns:

Da, poti ramane, adica ramai insarcinata cand ovulul este contopit cu spermatozoizi, ovulul este eliminat in fiecare luna dupa menstruatiue
am citit undeva ca nu poti ramane gravida atunci cand esti la menstruatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar pe trotuar. Pe zebra este cam dificil.