| buBuzZyK a întrebat:

Poti ramane insarcinata cand esti p stop?

daca da...cand sunt sansele mai mari sa ramai cand esti sau cand nu?

funda:Xms

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand esti pe stop nu poti ramane insarcinata, teoretic.Practic,da,dar cazurile sunt 1 la un milion.
In fiecare luna esti pe stop tocmai pentru ca elimini un ovul nefecundat.Cat timp dureaza sangerarea si se elimina ovulul,coboara un alt ovul,care se maturizeaza si asta se cheama ovulatie si se intampla cand tu esti in perioada fertila,asa ca atunci poti ramane insarcinata.
Acest lucru nu se intampla intr-o zi,e un proces lent si, in general, la un ciclu normal de 28 de zile, ovulatia are loc in a 14 zi, numarata din prima zi in care ti-a inceput sangerarea.Bineinteles,perioada fertila incepe mai devreme de ovulatie si se termina dupa ovulatie.Aici ai calculul concret si corect:
http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php
Nu uita insa,metoda asta nu este infailibila si cu toate calculele,organismul uman e plin de surprize.
Informeaza-te corect,foloseste amaratul ala de prezervativ,ca BTS omoara si incearca sa scrii in limba romana!
Te pup, pa, pa!

| Азбука a răspuns:

Alta inteligenta sub soare straight face

| adryana_6040 a răspuns:

Poti ramane insarcinata chiar daca a venit ciclul, nu este regula desigur, daca actul sexual s-a consumat cu 5 zile sau mai putin, inainte de venirea ciclului.Depinde de organizm

| monicutza_5552 a răspuns:

Cand nu esti sunt saane mari din cate stiu. si cand ai menstruatie nu sunt sanse deloc sa ramai

| Catherine a răspuns:

Cand esti pe stop nu cred ca sunt sanse dar dupa 1 zi 2 dupa terminare sunt sanse

si sanse mai mari sa ramai este atunci can nu esti pe stopwinking

| yourpussycat a răspuns:

Sunt sanse in primele 2 zile dupa ce ai fost pe stop dar si in primele 2 zile inainte sa fi