| DaTati a întrebat:

Cand faci sex, si vrei sa faceti neprotejat cu iubita, cand trebuie sa ia pilula conraceptiva fata?
Inainte sau dupa actul sexual?
Si cat de sigura e? cat la % te protejeaza? tongue
Si nu inteleg de ce, unele cupluri fac sex protejat, unde e satisfactia? (excluzand sexul cu cwrvele sau fara dragoste, relatie)

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi evitata orice posibilitate de a se putea forma o sarcina nedorita, din cauza lipsei de experienta, din neatentie sau din greseala, se recomanda sa fie folosite atat metode de preventie cat si de protectie dintre cele mai eficiente. Exista multiple mijloace si metode anticonceptionale dar nu toate sunt adecvate pentru toti. Unele dintre metodele folosite sunt mai eficiente, altele mai putin iar unele nu sunt eficace deloc. Unele sunt usor de procurat, la indemana oricui, altele necesita decizia si sfatul medicului ginecolog. 1. ) METODE EMPIRICE/DE RECUNOASTERE care ofera o protectie apreciata ca fiind intre 60-90% : Printre cele mai cunoscute si totodata si cele mai vechi metodele folosite sunt cele care se bazeaza pe : coitul intrerupt sau al retragerii, pe evidenta perioadei fertile, abstinenta periodica, metoda masurarii temperaturii bazale. metoda veriuficarii mucusului cervical dar mai ales cea denumita metoda calendarului (combinata cu coitul intrerupt) 2. ) METODE DE BARIERA care ofera o protectie apreciata a fi intre 85-98% fiind cele care se realizeaza cu ajutorul : prezervativului, folosirea diafragmei sau a ovulelor/cremelor spermicide ( Pharmatex sau ComtraceptM) si cele mai moderne metode de protectie 3. ) CONTRACEPTIA HORMONALA care ofera protectia maxima de peste 99% care se realizeaza prin folosirea de : pastile anticonceptionale orale (AC), anticonceptionale injectabile, implanturi subdermice, DIU dispozitivul intrauterin (sterilet), si Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing. In concluzie orice om civilizat si bine informat va folosi una dintre metodele de protectie enumerate care ofera o cat mai mare protectie, pentru a NU ajunge daca este posibil NICIODATA sa apeleze la folosirea CONTRACEPTIVELOR DE URGENTA cunoscute si sub denumirea de pastila de a 2-a zi : Postinor2, Escapelle, sau pastila de a 5-a zi : EllaOne. Folosirea acestor produse contraceptive denumite si de ''URGENTA'' trebuie sa fi evitata cu desavarsire sau sa fie folosite doar in situatii limita/ultima instanta, dar nu de mai mult de 2 ori in intreaga viata. Presupun ca este suficient de explicit acest raspuns incat sa reusesti sa intelegi. Multa sanatate!

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Pastila inainte de actul sexual, dragostea trece peste prezervativ iar satisfactia e intre cei care se iubesc.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Tudose_Alexandru_Bogdan_1977):

Ar fi de dorit sa nu ajungi niciodata in situatia ca din cauza nepriceperii sau a greselilor tale, partenera ta de sex/de viata, sa fie nevoita sa foloseasca chiar si o singura data vreuna dintre aceaste pastile contraceptive nenorocite si blestemate denumite generic ''pastila de a 2-a zi''. Sanatate!

| Ievi a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce e asa rau la PASTILELE CONTRACEPTIVE?!?!?!
Doara nu te omoara ce naiba?!?

| darrio2007 a răspuns (pentru Ievi):

Incearca-le si tu.

| Ievi a răspuns (pentru darrio2007):

Pai sunt de femei tongue
esti femeie cumva?

| darrio2007 a răspuns (pentru Ievi):

Vrei sa-ti arăt ce sunt? Nu ti-ai dori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ievi):

Pastilele contraceptive sunt pe baza de hormoni sintetici. folosindu-le Prea des, pot provoca dereglări hormonale FEMEII. În plus au multe efecte secundare. Depinde cum sunt acceptate de organismul celei ce le folosește.

| Ievi a răspuns (pentru darrio2007):

Si ma rog de ce anume? rolling eyes
Faci cumva pe durul? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Ievi):

Esti mic. M-ai intrebat daca sunt femeie. Sunt barbat, tinere nou-nascut. La asta m-am referit.

| Ievi a răspuns (pentru darrio2007):

La 19 ani nu cred ca sunt asa mic, nu stiu de unde ai tras aceasta concluzie, infine.
Si totusi nu iti inteleg rostul aici care e thinking
Eu am intrebat doar ce e rau la acele pastile, din moment ce sunt pentru femei, si tu ai raspuns ma gandeam ca esti femeie, sau poate doar cautai atentie cine stie... infine.