| anonim_4396 a întrebat:

Cand pot face un test de sarcina? Dupa actul sexual in perioada fertila?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Peste două săptămîni faci testul nu azi mîine

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de al ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata, pentru ca-i facut inutil si eronat, cu mult timp prea devreme.

| Alinaga a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 3 sarcini. Toate testele le-am facut la o saptamana de la contact si mi au iesit pozitive. Doar ca a doua linie se vedea foarte slab, fiind mica sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca incerci sa ramai insarcinata si ai intretinut sex neprotejat in perioada fertila a ciclului se poate presupune/considera ca in urma unui sex intretinut in perioada fertila si daca in mod sigur a ajuns/a fost ejaculata sperma in vagin, in asemenea situatii probabilitatea de a se putea forma sarcina este foarte mare. Fiindca OVULUL fecundat se implanteaza in endometru de obicei dupa trecerea a 9-10 zile de la ovulatie si chiar din acel moment incepe sa produca hormonul de sarcina hCG, in multe cazuri in 4-5 zile este produsa o cantitate de hormon hCG destul de mare incat in urina se atinge o concentratia suficienta incat incepand cel mai devreme, cam de prin ziua a 14-15 de dupa OVULATIE testerul sa devina POZITIV. De regula testarea este pozitiva in proportie de peste 85-90% dupa cea de a 17-18-a zi. Multa sanatate!