| aliona_6797 a întrebat:

Care ar fi diferenta(diferentele) dintre obsesie si dragoste?

3 răspunsuri:
| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ a răspuns:

Onsesia inseamna sa obligi p cel care crezi ca il iubesti sa fie cu tine, sa-l ameninti...etc! Pe cand iubirea inseamna sa daruiesti tot persoanei iubite si sa fii fericit cand el este fericit chiar daca nu este cu tine

| DiAnA95_5642 a răspuns:

Poi daca esti obsedat de o anumita persoana nu o lasi deloc in pace... o suni zi si noapte, o stresezi zilnic, daca o vezi cu altcineva faci crize de gelozie. Dragostea e altceva: tu te simti fericit daca aceea persoana e fericita, iti este de ajuns sa vorbesti cu ea de subiecte comune, si doar sa o privesti, fara ca ea sa stie acest lucru.

| Kristina_3133 a răspuns:

Obesesia inseamna sa obligi pe cineva sa fie ca tine,sa te iubeasca pe tine, sa faca ce vrei tu.In schimb, daca iubesti nu vrei sa schimbi nimic la persoana iubita.Esti ferict/a langa el /ea, o lasi sa faca ce ii place, nu o fortezi cu nimic.Pe scurt.asta e dragostea. Opusul obsesiei!