| IonelaaaS a întrebat:

Care e diferenta dintre a face dragoste si a face sex?
Probabil e o intrebare prosteasca si multi o sa ma luati la misto, dar as vrea raspunsuri cat mai serioase happy
Multumesc

19 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Sexul este doar de plăcere, în schimb atunci când faci dragoste este nevoie să te implici emoţional.
O zi bună!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

O sa auzi multe aberati de genul : "Dragostea e cand suflete se unesc (vezi ex mai jos)" care o sa fie inventate sa coboara cat mai jos sexul si sa preaslavita "a face dragoste".

1.Insusi expresia in sine mi se pare penibila,"a face dragoste"... Cum sa faci ceva ce practic nu exista.Pe sistemul : Am facut dragoste... Sa mori tu! Si unde-i?

2. Diferente nu exista decat 2, de fapt 1,

Prima,e cand faci asa numita dragoste faci sex "cuminte" adica vaginal si atat dupa care va culcati cumintei ca doi catelusi cuminti,pe cand la sex uiti de rusine, probleme fizice, mediu inconjurator, timp etc si te concentrezi pe actul in sine si pe faptul ca amandoi sa va simtiti bine, facand in 50 pozitii

A doua ar fi teoretic diferenta intre persoana "iubita" si una "normala". Iubirea in sine nu exista,e dupa parerea mea un "scurtcircuit" in creier care te face sa incalci unele principii evolutive (cum ar fi autoconservarea[sa te asiguri ca tie ti-e bine si esti in siguranta] si un ex ar fi daca iubita pica din avion,sari si tu,doar sa fi cu ea,necontand ca tu n-ai parasuta) si care e cauzat doar de faptul ca tie iti place acea persoana, te atrage fizic si felu cum gandeste sa zicem.
Motivul asta nu exista pentru ca iubita si alta de pe strada care te atrage nu sunt diferite cu nimic, doar ca cu iubita te-ai decis sa stai ceva timp s-o cunosti, pe cealalta nu, atata tot.Deci cum cum vezi, exista doar 1 diferenta : In "dragoste" faci un act ca... asa trebuie si e normal (echivalentul sarutului cu ochii deschisi, care e ridicol parerea mea) si actul unde te concentrezi asupra lui si asupra scopului ca amandoi sa va simtiti bine.

Sper ca te-am ajutat tongue
Ceao :*

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

E acelasi lucruwinking

| condemnedAntagonist a răspuns:

Păi spiritual vorbind,când faci sex poţi face şi cu o târfă,o persoană abia cunoscută,pe când dragoste faci cu persoana iubită,când sufletele voastre se contopesc.
Înafară de asta, când faci dragoste, simţi căldura corpului, respecţi o oarecare limită de bun simţ, trebuie să ajungeţi amândoi la ..orgasm.Pe când la sex e altfel, e făcut doar pentru satisfacţie, ori e numai unul mulţumit, ori unul face sex pentru bani..Lucruri de genul, cred că ştii unde bat.

| RAY a răspuns:

Eu nu as putea face sex fara sa iubesc asa ca nu ma pronunt

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi o EXPLICAŢIE interesantă şi corectă ( după părerea mea ) în articolul de la linkul :
http://www.irinab.com/2013/07/cand-si-cu-cine.html

Toate cele bune.

| relian a răspuns:

Din pct de vedere sexula diferenta nu este.Ce face diferenta este ca faci Dragoste cu cineva pe care iubesti, adica ai ceva sentimente in plus.Sex faci cu cineva sa spunem doar pe care il placi din acest pct de vedere sexual, dupa care fiecare isi vede de treaba lui.Deci este vorba despre faptul cu cine faci acel sex.In rest totul este la fel.Ba as zice este mai apins sexul decit dragostea uneori mai ales cind intre parteneri apare rutina, o escapada cu altcineva wow deja esti pe pereti.

| h3r a răspuns:

Vei avea singură acel răspuns „serios" când ești pregătită pentru toate. Până atunci...mai așteaptă. Toate la momentul potrivit.

| ywar a răspuns:

Nu te luam la misto... cel putin eu nu o voi face. Ceea ce e important [cu adevarat] este abordarea fiecarui cuplu a subiectului mai sus amintit. Cunosc oameni pentru care acest lucru trece pe planul 3-4 si e privit ca o obligatie - asta-i sex, clar.
A face dragoste, a crea un cadru intim e greu pentru ca noi oamenii suntem ori pe graba, ori nu mai reusim sa dam atat cat ar trebui. Totusi, actul in sine tot sex e pana la urma dar daca romantismul, mangaierea, pasiunea isi pun aprenta, deci fara a face din partener o bucata de carne atunci mi se pare ca e mai mult decat iubire fizica.
Poate ca nu ar fi lipsit de importanta sa spun ca implicarea e decisiva, desigur implicarea fiecaruia. Te sarut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand faci sex, pui accent pe placerea data doar de actul sexual in sine, e vorba doar de placerea trupeasca. Sex poti face cu oricine.
Cand faci dragoste, intervin romantismul (mangaieri, saruturi etc), si sentimentele (exista iubire, respect intre parteneri), simti o emotie, e ceva special, te daruiesti trup si suflet celuilalt.
E cam greu de explicat, dar cred ca ai inteleslaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai, turai, pai dupa pui de morosan,
Da sa nu dai cu bolovan,
Ca daca li nimerii,
Vai de capul tau a fi.

Tu sti cat suflet am pus eu in a canta aceasta strofa? asa e si cu dragostea, nu mi se pare prosteasca intrebarea dar mai asteapta vreo 4-5 ani ca sa mai postezi odata intrebarea iar daca esti grabita intreaba pe mama ta deoarece trebuie sa o consideri cea mai buna prietena a ta, bine?

| trance04 a răspuns:

Diferenta dintre a face dragoste si sex este iubire, pasiune si mult suflet

| igrek a răspuns:

Persoana.

| DorinM a răspuns:

Cred ca diferenta principala este ca sex faci doar cu trupul, in timp ce dragoste faci si cu trupul si cu sufletul.
Am citit aici un articol care explica mai pe larg si foarte frumos http://totul-despre-sex.com/......i-dragoste

| ElyNix23 a răspuns:

E o chestie spirituală. Atunci când faci sex, o faci doar pentru a te descărca, brutal și fără nimic tandru. Iar atunci când faci dragoste, te săruți te mângâi și mai faci și mișcări de "du-te vino".winking Sper că ai înțeles.
Pa, pa!

| KameliaU a răspuns:

Dragoste faci cu persoana pe care o iubesti. Sex faci cu oricine.

| pufies a răspuns:

Si daca e prosteasca de ce o postezi? Lasa curiozitatiile pe mai tarziu. O sa-ti vina si tie randul.

| BadFeelings a răspuns:

A gasi o diferenta e prea putin spus.
Efectiv sunt 2 lucruri diferite.Mai ales pentru oameni cu principii bine stabilite in ceea ce priveste adevarata dragoste, ceea ce se gaseste prea rar in zilele de astazi.
Daca ar fi sa-ti dau o diferenta ar fi cam asa :
-"sex" e doar pentru placerea trupeasca, doar pentru a te simti barbat, sau pentru a simti un barbat(cazul feminin).
-"a face dragoste", din pura iubire e ceva ce efectiv se simte, nu o faci pentru placerea turpeasca, o faci pentru ca-ti doresti a fi cu adevarat langa persoana iubita.
Cred ca-ti dai seama la ce ma refer.
Numai bine.

| sunthater182458125471 a răspuns:

Dragostea e cand te iubesti si sexu e cand nu