| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre a iubi si a fi indragostit?

8 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Pai atunci cand esti indragostit de cineva stai tot timpul cu gandul la aceea persoana, zambesti cand o vezi, ai fluturasi in stomac cand ii auzi numele, esti fericita cand vorbesti cu aceea persoana.
Cand iubesti pe cineva este diferit.Vei percepe astfel lucrurile.Cand iubesti pe cineva ai fi in stare sa faci orice sacrifiuciu pentru aceea persoana.Ai fi in stare sa ii dai totul.Vei ierta greseli, vei trece cu vederea orice.Sa iubesti pe cineva inseamna sa tii la aceea persoana mai mult ca pe tine insuti si daca aceea persoana este fericita, vei fi si tu odata cu ea.
Parerea meathinking

| Wehrmacht a răspuns:

Cred ca definitiile variaza de la persoana la persoana.
Pentru mine sunt cam acelasi lucru,
Imi suna mai bine "M-am indragostit de x" decat "Am inceput sa il iubesc pe x".

Exceptii:

Cand e vorba de familie sau ceva similar.Nu poti sa spui si atunci ca esti indragostit.Sau poti...mai sunt unii care se indragostit de verisori/surori/frati.

| Dariusuu a răspuns:

Este o diferență destul de mare, când ești îndrăgostit ai fluturași în stomac mereu ești cu zâmbetul pe buze, iar când iubești sincer îi dorești tot binele și fericirea prin orice formă.

| VladGH a răspuns:

Poti iubi mai multe, imi iubesc mama, imi iubesc ciinile, familia, surorile, iubita. Sunt indragostit de fata vietii mele.

| NnDWtf a răspuns:

Pai cand esti indragostita de un baiat si pe el il calca masina, tu nu plangi, doar iti pare rau.
Cand il iubesti si il calca masina, plangi, eventual te si sinucizi.

| oOoBrBoOo a răspuns:

Pai prima daca te indragostesti de cineva iar dupa ce esti cu el ( daca vei fi cu el) incepi sa il iubesti.Mai precis prima data te indragostesti iar dupa aceea iubesti.

| SisMusic a răspuns:

A iubi: e atunci cand te ataseszi emotional de o persoana de sex opus!
Pe scurt cand iti place de un baiat!
Dragosetea poate fi de mai multe feluri:
-materna
-paterna
-umana
Adica cand iti iubesti mama tatal un prieten adica cand tii la cineva apropiat!
Bafta in continuare!winking

| AndreiGSQ a răspuns:

Sunt mai multe versiuni pentru ambele.
iti poti iubi mama si iti poti iubi partenera/ul, e o diferenta pe care o constientizezi involuntar.