| APOSTOLVIVIANA a întrebat:

Care este diferenta intre varta fartului de la conceptie[ziua din care a fost contactul] si varsta gestatiei? Burta se vede dupa varsta gestatiei sau dupa ce a conceptiei?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diferentele sunt legate de dimensiunile ecografice ale fatului si de estimarea datei probabile a nasterii.
Vizibilitatea sarcinii nu este o chestie exacta si reproductibila si nici una de interes. ea nu are absolut nici o semnificatie medicala si difera mult de la femeie la femeie, incat nu conteaza diferenta de 10 zile dintre ele. Adica am avut doua colege care au nascut la interval de 5 saptamani intre ele. Intai s-a vazut burta celei care a nascut mai tarziu si abia apoi a celeilalte. Adica la cea care a nascut intai sarcina s-a vazut pe la 15 saptamani, la cealalta pe la 9 saptamani (aproximativ, varsta de gestatie).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar cine te întreabă ziua când ai avut contactul?
Ești întrebată când ai avut ultima menstră și se adună cu 10 zile ca să se facă un calcul estimativ al sarcinii. Nimeni din lumea asta nu poate spune cu exactitate ziua când ai rămas însărcinată.
Vârsta gestație este echivalentul vârstei fătului.
Pa, pa.

| Blondamea a răspuns:

Depinde de ziua in care a avut loc contactul