| wannabe a întrebat:

Care este pedeapsa pentru întreținere de relații sexuale cu un minor?

11 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Inchisoare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Art. 218 - Actul sexual cu un minor
(1) Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex a cărei vârstă este între 15 şi 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator, ori de supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
(3) Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea strictă de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
(4) Dacă faptele prevăzute în alin. (1)-(3) au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea strictă de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(5) Când fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 217 alin. (2) lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. (1)-(4) au avut urmările prevăzute în art. 217 alin. (2) lit. e), pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(6) Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Alege care iti convine

| RAY a răspuns:

Dar macar ai facut-o cu un minor multi din noi nu am facut-o devi popular, nu patesti nimic daca o omori la sfarsit si o arzi

| Voidwithin a răspuns (pentru RAY):

N-ai treaba cunosc fete de clasa 8, 9, 10 care sunt cu astia de 20-27 de ani.

| RAY a răspuns (pentru Voidwithin):

O fata poate de la 12, 13 ani face sex pana la 40 multe vor intra in ele

| Emilian65 a răspuns:

Studiaza Codul penal si ai sa vezi care sunt pedepsele in cazul in care ai intretinut relatii sexuale cu un minor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Intre 3 si 10 ani inchisoare si interzicerea unor drepturi
http://www.codpenal.ro/......3288.html.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ai belit castravetele laughing sa iti iei sapun lichid, mult sapun lichid. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedepsele ti le-a aratat "sunt serios."

Normal, nu pățești nimic daca ești într o relație frumoasa cu o fata, gen tu 19-20, fata 16-17... cădeți de comun acord si e totul bine.

Daca fata are părinții comuniști si afla, pot sa facă plângere la politie.
Mai ales poate sa facă si fata, daca o forțezi, mai bine spus violezi.

Într un cuvânt, pușcărie!

| alex310 a răspuns:

Iti schimbi domiciliu laughing)

| Lovedreamsnopeoeple a răspuns:

Este.