| lacrimi a întrebat:

Care-i diferenta intre a simti pasiune pentru o femeie, si a simti iubire? Care-i diferenta intre pasiune si iubire? In principiu inteleg, dar daca se poate explica mai pe larg si detaliat, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristian_1934 a răspuns:

Pasiunea nu e dragoste si dragostea nu e pasiune...pasiunea e doar o emotie trecatoare dragostea un princpiu...pasiunea apare fulgerator preia controlul asupra ta, anuleaza functiile ratiunii si nu mai esti in stare sa iei decizii corecte, este daca vrei acea'' dragoste la prima vedere'' cu fluturasi in stomac etc etc...pasiunea este egoista ea nu da ea cere, pasiunea se centreaza 100% pe aspectul fizic si nu are nici o legatura cu sentimentele profunde, ori cu starea sufleteasca... tine minte: cand no sa fii in control in fata unei fete, aia e pasiune!winking de multe ori pasiunea te face sa vezi la pers de sex opus defectele ca fiind calitati orbit de frumusetea ei vei spune ca le are pe toate, desi cu timpul pasiunea incet se va stinge si usor treptat treptat vei incepe sa vezi defectele acelei persoane.
dragostea: este un principiu care ia nastere in timp care se cultiva odata cu trecerea lui si creste pe zi ce trece, dragostea nu este egoista ea este in stare sa vada atat defectele pers de sex opus cat si calitatile... dragostea daca vrei, e o comoara ce se descopera in timp, si una din hartile principale pentru a descoperi aceasta comoara nepretuita, se numeste Cunoastere! in timp invatam sa iubim mai mult si mai mult persoana de langa noi... exista 4 tipuri de iubire in limba greaca: eros storge fileo si agape insa cea mai importanta dintre toate va ramane agape dragostea desavarsita care iubeste neconditionat fara a cere in schimb ceva, si totodata este dragostea care face sacrificii mari pentru cel iubit... dragostea ne ridica pe cele mai inalte culmi ale universului. din dragoste ne nastem si din dragoste traim vesnic...

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, e o diferent afoarte mare, iubirea e cand iubesti neconditionat, cand ai incredere in pers iubita, cand ai face orice pentru el/ea, pasiunea e atractie, daca te intereseaza mai mult fizicul, dar cand iubesti implica mai multe lucruri, iubesti tot la partener, il accepti asa cum e si ramai alaturi de el mereu, dincolo de atractia fizica, cand iubesti, te intereseaza si sufletul celui pe care l-ai ales ca partener...

| Misterious a răspuns:

Pasiune=interes deosebit, entuziasm.
Iubire=e un sentiment de afectiune pentru o persoana de sex opus, atasament sufletesc
Pasiune poti sa ai pentru o carte sau pentru un film. poti sa fii pasionat de pescuit.la fel cum poti sa fii si de-o fata. dar nu iubesti aceste lucruri... poti sa fii cu o fata pentru care ai da orice ...si poti sa fii pasionat de alta. fara a spune ca o inseli... e o taina in toata chestia asta.

| danutza a răspuns:

Pasiunea este atunci cand iti place un lucru anume te dedici din placere de ex sa cantzi la chitara dar iubirea in schimb se simte. o daruiesti o primesti...implica semntimente

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Dragoste, iubire, amor, pasiune… sunt cuvînte atît de des folosite astăzi şi totodată atît de neînţelese, denaturate şi maltratate. Foarte mulţi tineri, în fierbînţeala lor, afirmă că iubesc, chiar dacă aceasta durează puţin sau se întîmplă foarte des.

Mulţi oameni confundă aceste două noţiuni, multe căsătorii se destramă din cauză că cei doi nu au înţeles exact şi corect dacă este dragoste adevărată sau pasiune trecătoare şi nu pricep de ce căsătoria lor nu a rezistat timpului, dand vina pe nepotrivirea caracterelor.

| eyline a răspuns:

Pasiunea... un sentiment instantaneu care se evapora uimitor de repede atunci cand gasesti un defect persoanei respective. Spre exemplu, in mare parte baietilor, li se intampla ca atuci cand merg intr-un club, la o petrecere, sa puna ochii pe o fata mai sumar imbracata, foarte atragatoare. Atunci intervine pasiunea, ei isi doresc cu orice pret sa intre in discutie cu ea, sa nu cumva sa apuce altul inaintea lor. Ei bine pasiunea asta dureaza o seara pentru ca nu o cunosteti cu adevarat pe acea persoana. Ziua urmatoare poate veti fi surprinsi : fie auziti anumite lucruri neplacute despre ea, fie purtati o discutie si va dati seama ca nu va potriviti. Asta reprezinta, in opinia mea o pasiune = ceva instantaneu. In schimb, IUBIREA, un sentiment mirific dar greu de intalnit este ceva mai special. Poti iubi o persona pe care o stii de mult timp, pe care o vezi des, ii cunosti personalitatea, actiunile, o consideri adecvata firii tare, cineva care chiar daca te va dezamagi tu nu o vei simti. Pe acea persoana o vezi in acelasi fel chiar daca uneori este diva si alteori o simpla fata...lasa de gandit chiestiile aste si uneori ajung sa cred ca nu prea mai exista iubire. Putine persoane mai sunt atrase de suflet, iq, in ziua de astazi iubirea este acaparata de haine si de bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal ar fi nevoie de iubire, iubire mare, si pasiune pentru a sustine o prietenie, casatorie de lunga durata. Daca este doar pasiune, aceasta trece si nu ramane nimic. Daca exista iubire si pasiune, chiar daca aseasta din urma se stinge odata cu trecerea timpului, varsta..., ramane IUBIREA.

| dummy a răspuns:

Pasiunea este atunci cand vrei ceva in acel moment, cand ai face totul pentru cineva, dar te saturi repede de el. iubirea este profunda o simti, simti ca ai face orice pentru persoana de langa tine, dar simti si nevoia sa faca si ea pentru tine. vrei sprijin, dar trebuie sa simti ca si vrei sa-l oferi.