| chindi2 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva diferenta dintre obsesie si iubire?winking
Dau funda unui raspuns mai detaliat.

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Stimate utilizator raspunsul este oarecum simplu, este o intrebare foarte buna si merita un raspuns la fel de bun.
Asemanarile dintre obsesie si iubire sunt multe :
- frica de a trai fara acea persoana sau acel lucru care te face sa traiesti

- mintea ta si in cazul obsesiei si in cazul iubirii se focuseaza pe aceea persoana tot timpul

- scenarile care se fac in mintea ta crzand ca aceea persoana nu te iubeste sau ca e cu altul, adica gelozia avansata care ste foarte grava creind o obsesie

- o alta asemanarea este pierderea simtului realitatii, deja cand ai o obsesie de cineva sau o iubire, deja tu traiesti in lumea ta

Am spus cateva asemnari ca sa inelegem deosebirea mai bine. Este evident ca intre obsesie si iubire nu e mare diferenta, dar daca aprofunzim mai mult vedem o diferenta emblematica si anume:
- Dragostea sufleteasca
Dragostea sufleteasca eeste chiea are face diifereta intre obsesie si iubire,.
Cand esti obsedat de cineva singurul lucru care conteaza esti tu, deoarece ajungi sa depizi de celalalt in mintea ta neputand trai fara el, el avand datoria sa stea langa tine sa te faca fericit indiferent de situatie.
Cand iubesti pe cineva singurul lucru care conteaza este ca aceea persoana sa fie fericita, deja daca ea e fericita esti si tu, si nu poti sa ii faci rau fiindca o iubesti.
Cam asta este diferenta stimate utilizator, sper ca te-am ajutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vocea):

Foarte frumos explicat.

2 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Obsesia este când nu iubesti pe cineva, dar vrei neaparat sa fie cu tine. Stii ca o rochie care nu iti place, dar tot o cumperi doar pentru ca vrei tu neaparat sa o ai, nici măcar nu iti trebuie pentru vreun eveniment.Aia e obsesia, când practic vorbind persoana aia e sa zicem jucăria ta sexuală sau ursul te îmbrățișat la care nici măcar nu mai ții.
Iubirea este de exemplu sa-l lasi pe celelalt sa fie cu altcineva împreună, doar pentru ca vrei sa fie fericit...si sa ții la acea persoana chiar daca nu mai arată asa de bine ca prima oară când ai cunoscut-o.