| LittleGirlMonster a întrebat:

Care imi poate rezolva problema urmatoare:
"Un calator parcurge distanta dintre doua orase astfel: 5 supra 10 din drum cu trenul, 4 supra 10 cu masina, iar erstul pe jos.Cat a parcurs pe jos?"
Cum se rezolva ca numai stiu?worried) Scuze de categorie

Răspuns Câştigător
| Annaa_4696 a răspuns:

Heyy ^^. Iti zic eu :p. Si eu am avut ca tema problema asta ieri si. crede-ma e bine cum iti zic. Deci ar veni asa :

1.Ce distanta a parcurs calatorul cu masina si cu trenul in total?
5 supra 10 + 4 supra 10 = 9 supra 10
2. Ce distanta a parcurs calatorul pe jos?
10 supra 10 - 9 supra 10 = 1 supra 10

Sper ca ti-am fost de folos, si daca chiar te-am ajutata, te rog, funda!

O zi fainaa!

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

S=(5/10)*s+(4/10)*s+mers pe jos ______rezultă că a mers pe jos o zecime din drum

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Buna.Asa se rezolva:
10 supra 10 - 5 supra 10 - 4 supra 10 = 1 supra 10
Sper sa-ti foloseascawinking

| cristincicc a răspuns:

Buna!
5supra 10 +4supra 10 = 9 supra 10 ( distanta parcursa cu trenul si masina)
10supra 10 -9 supra 10=1supra 10 (distanta parcursa pe jos)

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

O problema foarte grea.
Luam tot drumul 10 supra 10. 10/10-5/10-4/10=1/10 a parcurs pe jos.

| ShaDoW11 a răspuns:

10`supra`10-5`supra`10-4`supra`10=1`supra`10
Asta e problema de clasa a4a straight face