| Ionut3399 a întrebat:

Care sunt consecintele daca te abtii de la sex/masturbare pentru ca vrei o perioada de abstinenta, chiar si atunci cand simti nevoia sa o faci?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Un organ ce nu-și indeplinește funcția se atrofiază. În limbaj popular, se usucă și pică

| StefanChriss a răspuns:

Pe termen scurt, este chiar benefic. Dupa cateva zile, iti creste nivelul de testosteron, te simti mai sigur pe tine, tragi mai bine la sala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanChriss):

Ai uitat că fetele te găsesc mai atractiv. Probabil e din cauza feromonilor.

| TFL007 a răspuns:

Depinde pe termen lung, neavand o relatie de ani de zile, ai toate sansele sa o iei razna

| Crackman a răspuns:

Nu ai nimic, spermei în somn

| TFL007 a răspuns:

De exemplu e practic imposibil sa te abtii ani la rand fara sa ti-o freci singur neavand o partenera cu care sa o faci, doar daca ti-o tai efectiv si nu e o rusine in asta pana la urma .....sierra a explicat cel mai bine

| doctorandus a răspuns (pentru StefanChriss):

Https://www.healthline.com/health/masturbation-and-testosterone

https://examine.com/nutrition/does-ejaculation-affect-testosterone-levels/

Concluzia: nu exista niciun fel de dovezi ca masturbarea ar afecta nivelul testosteronului pe termen ceva mai lung.

| doctorandus a răspuns:

Nu exista feromoni umani. Cine crede ca exista asa ceva sa ne spuna denumirea substantei si formula ei chimica. De asemenea sa citeze un articol cu peer-review indexat pentru MEDLINE care afirma ca in mod sigur acea substanta este feromon uman.

| Seba2013 a răspuns:

Aceasta tendinta sexuala este bine sa o controlam. Freud spune ca avem nevoie de mecanisme de aparare, Platon de virtute si multi altii.
Isus spune: Luati seama la mine, eu sunt bland si cu inima smerita, si veti gasi odihna pentru sufletele voatre.
Daca te abtii de la masturbare consecitele sunt acestea:

Nu mai esti desfranat ci cast, ai o inima curata. Se curata egoismul sau mandria si se dezvolta umilinta, simplitatea si toate virtutile integrale din sfera aceasta.

Zuckerman spune ca cei care cauta senzatii nu gasesc fericirea.

Cei cu U-ul inversat spun ca cei ce se inalta trebuie sa se coboare.

Sunt psihologi care spun ca introvertirea (smerenia) este o virtute. Este o virtute sa fii umil ci nu arogant, mandru atunci cand este vorba de pacat sau ceva rau. Chiar apare intr-un studiu ca cei extrovertiti (aroganti, mandri, etc.) ajung la stari foarte rele. Insa cel care este umil, este constient de pericol si il evita. Isus spune ca este de mai mare valoare cel care are stapanire de sine decat un viteaz. Deci este bine sa fim umili, simpli si sa sa evitam pacatul mandriei atunci cand este vorba de un pericol sau ceva care ne tensioneaza.

| StefanChriss a răspuns (pentru doctorandus):

Salut! Adevarat, am specificat ca pe termen scurt. Retin ca am citit un articol in care spunea ca nivelul maxim de testosteron care se poate atinge prin abstinenta, este atins in doar 2-3 zile.

| doctorandus a răspuns:

La Aristotel mandria este o virtute, nu un defect de caracter.

| doctorandus a răspuns (pentru StefanChriss):

Dap, cat despre feromoni, vezi raspunsul meu anterior.