| RAY a întrebat:

Daca vrei sa faci sex si simti nevoia asta este ceva pacatos imoral?

26 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai? Presupun ca toti se gandesc la asta si nu doar odata in viata, deci... nu cred ca mai este ceva imoral sa vrei si sa simti asta.

| Mosotti a răspuns:

Nu deloc pacatos imoral, imoral pacatos e doar sa faci rau atuia, in rest nu.

| Celcestietot a răspuns:

Este un subiect tare complex. Sa vrei sa faci sex cu cineva anume sau doar pur si simplu, sa nu fii interesat cu cine o faci?

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Eu nu cred in moralitatea umana ea fiind relativa si ipocrita, dar uite ca primatele astea o urmeaza, in societatea noastra sexul este o rusine si ceva pacatos

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

De cele mai multe, aici, ori cum spui tu. Eu le înțeleg totuși, dar dintre ei sunt care exagerează grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să vrei să o faci nu, dar să o faci cu o persoană care nu îți este soț/ soție da.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie? Si sa dai capitolul si versetul, ca banuiesc ca imi vei da un raspuns in scarba, de asta vreau sursa exacta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Boss, nici eu nu credeam ca scrie, sincer, dar acum eu si iubita mea ne abtinem pentru casatorie, si cercetatorii care nu sunt crestini, in mod ciudat, au ajuns la concluzia ca cei care nu fac sex inainte de casatorie, nu divorteaza, au rata divortului foarte foarte mica. Ciudat, nu?

Uite ce versete stiu eu, nu stiu asa de bine biblia dar iti zic din ce stiu.

Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari. (Evrei 13:4)

Curvar dex.ro ''Femeie/Barbat care are relații sexuale în afara unei căsătorii.

Preacurvar dex.ro ''Femeie/barbat care comite adulter'' Adulterul reprezintă actul sexual voluntar dintre o persoană căsătorită și o altă persoană care nu este căsătorită cu prima.

(Proverbe 5:1-23)
Fiule, ia aminte la înţelepciunea mea şi pleacă urechea la învăţătura mea, ca să fii cu chibzuinţă, şi buzele tale să aibă cunoştinţă. Căci buzele femeii străine strecoară miere, şi cerul gurii ei este mai lunecos decât untdelemnul; dar la urmă este amară ca pelinul, ascuţită ca o sabie cu două tăişuri. Picioarele ei coboară la moarte, paşii ei dau în Locuinţa morţilor. Aşa că ea nu poate găsi calea vieţii, rătăceşte în căile ei şi nu ştie unde merge. Şi acum, fiilor, ascultaţi-mă şi nu vă abateţi de la cuvintele gurii mele: depărtează-te de drumul care duce la ea şi nu te apropia de uşa casei ei, ca nu cumva să-ţi dai altora vlaga ta, şi unui om fără milă anii tăi; ca nu cumva nişte străini să se sature de averea ta, şi tu să te trudeşti pentru casa altuia; ca nu cumva să gemi, la urmă, când carnea şi trupul ţi se vor istovi, şi să zici: „Cum am putut eu să urăsc certarea şi cum a dispreţuit inima mea mustrarea? Cum am putut să n-ascult glasul învăţătorilor mei şi să nu iau aminte la cei ce mă învăţau? Cât pe ce să mă nenorocesc de tot în mijlocul poporului şi adunării!" Bea apă din fântâna ta şi din izvoarele puţului tău. Ce, vrei să ţi se verse izvoarele afară? Şi să-ţi curgă râurile pe pieţele de obşte? Lasă-le să fie numai pentru tine, şi nu pentru străinii de lângă tine. Izvorul tău să fie binecuvântat, şi bucură-te de nevasta tinereţii tale. Cerboaică iubită, căprioară plăcută: fii îmbătat tot timpul de drăgălăşiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei! Şi pentru ce, fiule, ai fi îndrăgostit de o străină şi ai îmbrăţişa sânul unei necunoscute? Căci căile omului sunt lămurite înaintea ochilor Domnului şi El vede toate cărările lui. Cel rău este prins în înseşi nelegiuirile lui şi este apucat de legăturile păcatului lui. El va muri din lipsă de înfrânare, se va poticni din prea multa lui nebunie.

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aloooi suntem in sec 21!
Trezirea sunt fete la 13 ani însărcinate si vb. de mirese fecioarelaughing))

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo, HappyUser, multumesc pentru interventie, ca si acela este troll si nu m-ar mira sa aiba 1000 de conturi aici. Link catre profilul sau :

https://www.tpu.ro/utilizator/aaxhmb

Daca nu ai 1000 de conturi, atitudinea aceasta cum se explica?

,, în 22 Noiembrie | gigifrone112 a răspuns:
Ba omule, ba copil prost in calduri, tu te vezi? Ce demnitate de barbat ai ma tu? Ai un rahat. Lasa-le ba naiba de curve si fa-ti casa, familie, munca, investeste ba in tine, fa scoala, fa cursuri, fa ma ceva, nu mai merge la panaramele alea ca te seaca de bani, o sa ajungi la batranete imbecilule si n-ai facut nimic. Lasa ca ai 23 de ani si vine si femeia, tu fa-ti cariera, casa, masina, bani, nu fi prost.
Nu esti pampalau, nu esti slab, esti doar prost, ma uit la poza ta de profil, si vad ca esti un baiat frumos, atragator, arati bine, dar esti prost, lasa-le in colo de curve si fa-ti cariera.''

Link de la intrebare, aici, boss :)) :

https://www.tpu.ro/......si-faza-e/

Se pare ca editorii sunt preocupati doar sa dea monede, dar sa faca ordine aici pe forum si sa scape de oamenii toxici ca tine, deloc! =))

Si crezi ca daca intreti relatii intime cu partenera ta, cu care sa zicem ca ai fost de mult timp impreuna si cu care urmeaza sa te casatoresti, dupa casatorie vi se va schimba mentalitatea si divortati asa ca prin magie?! Asta este amuzant :))...
Bun, mi-ai dat Evrei. Si daca faci sex inainte de casatorie de buna voie si nesilit de nimeni, la fel si in cazul celuilalt, cum si de ce va judeca Dumnezeu pe strict cei 2, pe baza carui motiv, ca au cazut amandoi de comun acord sa faca sex? Eu unul nu cred asta + ca nici nu se stie autorul acelei carti, nici macar daca a fost barbat sau femeie, doar se presupune. ''

Apropo, adulterul are si alta semnificatie in religie.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai evaluare acestuia ( https://www.tpu.ro/utilizator/aaygpz ) dar mie sa imi dai seen mai cum faci mereu. Comportamentul tau este demn de mila lui Dumnezeu, nu de slava Sa, si va mai numiti crestini (cu aroganta asta, in cazul tau) multi dintre voi... scarbos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu am spus ca am facut sex, si nu am facut pana acum, ne-am abtinut. Si daca sexul e permis inaintea casatoriei, cum explici asta.

Matei 5:28
Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui.

Daca e pacat sa o poftesti din ochi, nu e pacat sa te culci cu ea?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai înțeles ce am scris, iar urmarea a ce ai scris este o interpretare greșită de-a ta, trollule. De ce jignești utilizatorul din link?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Crezi că nu există? Și încă destule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Chiar am vrut să îți răspund, mă gândeam la versetul care începe prin "Căsătoria să fie ținută în toată cinstea...", dar am văzut că ți s-a răspuns deja satisfăcător.

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ra care se mărită la 16 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu schimba subiectul bossulica. Spune-mi atunci, daca eu gresesc, unde scrie in biblie ca poti face sex inainte de casatorie, ca e totul ok. Ia spune-mi tu mie frumos, scrie? Nu oi stiu eu biblia prea bine dar pe asta o stiu, NU SCRIE. Dar hai, sunt curios, arata-mi. Cauta pe net, intreaba pe cine vrei tu, Biblia condamna sexul inainte de casatorie. Trebuie sa ne stapanim, suntem oameni nu animale.
Am intalnit eu o fata sclifosita care spunea ''Pe mine nimeni nu ma obliga sa fac ceva, fac ce vreau eu, il iubesc si el ma iubeste, nu imi pasa ce spune lumea'' Stii unde e fata asta acum? Are 2 copii, la 16 ani, iubitul care o iubea cu dragostea aia imensa a parasit-o si a plecat cu alta tarfa. Dar nu, ea stia ce face, era libera si independenta, ale naibii tarfe. Dupa aia o auzeam '''OOOOFFFF de ce eu, de ce mie, UNDE AM GRESIT, de ceee sufar eu atat'''
Imi venea sa ii zic dar o respect si nu i-am zis ''Pai de tarfa si de proasta suferi, te arzi cu ala ca te iubeste si te-a parasit ca pe o carpa, erai tu repede independenta si puternica la 16 ani, faci tu sex ca de jucarii barbie nu mai stii''

Dar asta e, nu neg ca eu sunt prost, si eu sunt prost, dar ma abtin, nu m aarunc cu capul inainte, mai gandesc si eu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, eu voiam ca tu să îmi argumentezi. De unde să știu eu că voiai să îmi răspunzi? Dacă mă luăm după modelul de alta dată, ori primeam seen, ori cu greu mi se răspundea, aici este loterie, până și acolo aveam șanse mai mari să primesc ceva. laughing
Satisfăcător pentru tine, pentru mine este egal cu zero, am și scris de ce.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine schimba subiectul, șefule? Ți-am răspuns clar, dar dacă nu înțelegi nu este vina mea. Din motive lesne de înțeles nu voi mai continua să îți răspund. O zi bună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

''Din motive lesne de înțeles''
Da, din frica, pentru ca nu ai argumente, pe ce te bazezi cand zici ca poti face sex inainte de casatorie ca e totul ok? Nu ai, de aia fugi.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești paralel cu versetele și cu interpretarea acestora, hai salut!

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Da, 0:28-0:33. XD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,sexul tot de Dumnezeu a fost creat, iar dorinta aceasta a fost implementata in organismul noastra pentru perpetuarea speciei!

| TFL007 a răspuns:

In cazul celor satui de la ba DA

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Este ceva normal....lasa religia ca te limiteazawinking
Este o nevoie fiziologică