| source a întrebat:

Cat de mult conteaza situatia finaciara intr-o relatie destul de serioasa, adica daca unul din parteneri are o situatie mai buna decat celalalt?

8 răspunsuri:
| Yourgirls a răspuns:

Nu ar trebui sa conteze intr-o relatie serioasa iubire e singura care conteaza, dar in ziua de azi toata lumea vrea bani, masina si piscina. urasc chestia asta` chiar nu are nici o importanta. fetele acu`numai la asta se gandesc exista si excepii scuzati`ma.in fine e parerea meawinking

| Anastasia_4911 a răspuns:

Sincer, este destul de greu.acum depinde si cat de mare e diferenta sociala. Chiar daca va iubiti exista posibilitatea ca pe parcurs sa apara tot felul de conflicte...mai ales daca cel care nu are o situatie financiara atat de buna este si orgolios. Spre exemplu cel care o situatie mai bune//e normal sa aiba un stil de viata diferit.si sa nu apara probleme de genul.sa vrea sa plece in vacante, sa iese in restaurante scumpe, are un alt cerc de prietenii... celalalt s-ar simti in inferioritate.

| Anastasia_4911 a răspuns:

Prieteni*!

| Anastasia_4911 a răspuns:

De ce nu sunteti realisti!?!?

| petruclaudiu78 a răspuns:

Intr-o relatie "destul" de serioasa conteaza foarte mult.
Cand esti obisnuit cu un anumit standard de viata, cu toata bunavointa de care poti face dovada, e greu sa te adaptezi la ceva mai putin.
Invers, pentru cel care are o situatie financiara inferioara partenerului (partenerei), vor exista tot timpul intrebari de genul: "Pot sa-i ofer ceea ce-si doreste? Pot sa ma ridic la nivelul asteptarilor sale? etc.
In general asta, pentru ca depinde de caracterul fiecaruia pana la urma.
Bineinteles, daca vorbim de ceva mai mult decat o relatie "destul " de serioasa, deja nici nu mai conteaza situatia financiara, pentru ca iubirea nu se uita prin buzunare.
Ma rog, in teorie...

| NeverSayNever a răspuns:

Se spune ca daca este iubire depasesti orice impediment din viata alaturi de persoana iubita si eu chiar cred ca asa e, dar ca sa fim sinceri chiar daca nimeni nu recunoaste sunt multe persoane care pun accent pe lucrul asta, iar acum sa.ti raspund daca o persoana are situatia financiara mai buna ca cealalata eu cred ca exista unele neplaceri bineinteles pentru.persoana care are o situatie financiara mai proasta, la un moment dat sigur nu o sa se simta in largul ei si o sa apara mici discutii poate chiar mai mult...asta e realitatea. Oricum in ziua de azi sunt multe persoane materialiste.

| emy25 a răspuns:

Pf, nu stiu ce sa zic, am trecut printr-o experienta urata din cauza asta, am stat cu un baiat 3 ani si el era multa mai bogat decat mine, eu duc o viata modesta, si dupa 2 ani jumate am aflat ca la tata lui nu ii convenea deloc tde mine pentru ca nu sunt bogata ca ei iar el a vrut sa ne despartim doar pentru ca tata luoi vroia asta, de atunci sincer am invatat ceva, am invatat sa fiu independenta de bani, sa ma feresc de baietii cu bani pentru ca noi ii facem pe ei u ei pe noi.

| teiubesc_6578 a răspuns:

Daca e vorba de o iubire adevarata, banii (sau ceva de genu) nu ar trebuie sa fie imbortanti, principalul e,, dragostea"

fundita?