| mariuspredoi0811 a întrebat:

Cat poti sta cu varicocel fără să te operezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu se inflameaza rau, faci septicemie si mori.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti ramane si sa traiesti intreaga viata cu respectiva afectiune. Aproximativ 4 barbati sterili din 10, sunt afectati de varicocel. Rezolvarea problemelor provocate de varicocel se poate face chirurgical in 9 din 10 cazuri. Multa sanatate!

| Țoglă a răspuns:

Dacă ești mai mic de 20 de ani se recomandă de obicei prevenirea prin operarea lui. Se poate și prin laser, fiind cea mai eficientă metodă.
Mergi la urologia de la stat și apoi la un cabinet privat și vezi ce zic medicii. Mereu la 2/3 cabinete în cazul ăsta.
Trebuie să explici chestiile astea unui părinte că nu-i de joacă cu așa ceva, e chestie de infertilitate.

| danifriend11 a răspuns:

Uita-te la mine ca am postat ceva despre varicocel, am avut si eu am facut embolizarea si e totul ok! Fara operatie