| psyho a întrebat:

Cateodata visez la iubirea perfecta.aceea iubire care sa te faca fericita, implinita.sunt intr-o relatie de 3 ani jumatate.inainte cu o luna sa facem 2 ani am aflat ca m-a inselat.eu din razbunare am facut la fel.atunci ne-am certat rau de tot.am stat 4 luni despartiti.eu practic nu am avut pe nimeni langa mine care sa mi fie aproape, care sa ma sustina. dupa nici o luna m-am desp de cel cu care l am inselat, deoarece facem tot timpul comparatie intre el si fostul.
cand era vb sa ma intalnesc cu un baiat.eram atat de retinuta, imi era rusine. m am intalnit in cele din urma si a fost un esec total.in fine.
m am impacat cu el, deoarece incepusem sa mi aduc aminte de vremurile bune si pe de alta parte din cauza ca tot timpul eram singura, nu faceam nimic altceva decat sa stau in casa, sa merg la scoala, sa stau pe mess.
Problema e alta.La el inca ma deranjeaza multe chestii(face niste glume pre care eu nu le suport, comenteaza peste mine in fata parintilor mei etc). si deseori ne certam pe tema asta.
Acum o saptamana am fost in banchetul de sf de cls a 12 a(fara el) si m am distrat f mult pot spune.Nu m am mai distrat asa de f mult timp.Acum mi am dat seama ca inca mai pot starni inters baietilor ca nu sunt chiar atat de neinsemnata.am ramas impresionata, nu stiu cum sa va explic, a fost o experienta placuta pentru mine.Am pus ochii pe un baiat, ma atrage. poate ca incerc sa gasesc ceea ce prietenul meu nu poate sa mi ofere.si nu ma refer la banii ci la acea fericire maxima.asta imi doresc.si poate ca nu am sa obtin niciodata.
Cand am venit din banchet ne am certat, i am dat ultima sansa. el ma iubeste mult, si eu. dar parca cateodata mi se ia sa ma tot cert mereu pe aceeasi tema.
simt nevoia de ceva nou, insa nu vreau nici sa il insel.nu merita asta, si nu vreau sa mai trec prin ce am trecut odata.am o stare atat de naspa.si nu am cui sa-i spunsadsi starea asta persista.parca am sufletul sfaramat in 1000 de bucati, pentru ca sunt f dezamagita.am nevoie de o iubire care cred ca nu exista.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Parerea mea e ca relatia voastra s-a consumat. Nu prea mai are rost. Sunt sigur ca nu iti poate oferi ce vrei tu. Dar nici sa te grabesti nu e bine. Sa stii ca uneori singuratatea te ajuta. Incearca sa iti oferi din cand in cand timp sa iti pui ordine in ganduri. Trebuie sa realizezi unde ai gresit in relatia asta si sa incerci sa remediezi asta pe parcurs. Si vezi unde a gresit el pentru a nu mai accepta asta la urmatorul partener. De obicei dupa o relatie in care ai tinut mult la partener vezi ca parca nu mai ai farmec si uneori nici relatiile nu mai au farmec. Apoi deodata iti dai seama ca parca flirtul e frumos si uite ca te poti distra si poti cunoaste persoane interesante. Si vezi ca iti doresti totusi o relatie. Ar fi bine ca pana atunci sa inveti ceva din relatiile trecute pentru a fi pregatita. Eu spun ca ar fi mai bine sa mergi mai departe.

| Dizzydizz a răspuns:

Deci nu mori daca ramai singura.
Iubirea cateodata nu e suficienta! Si chiar nu este!
Trebuiesc sacrificii, multe. Daca el nu s epoate indrepta inseamna ca nici iubire sincera nu exista.
Desparte te de el daca nu te simti fericita in majoritatea timpului cu el.
Ia o pauza de o saptamana, 2
Dupa apropiete de baiatul care iti place.Chiar nu e rau sa fii singurs.Ai toata viata inainte scumpa.happy
Traieste ti viata langa candva care meritahappy Si care te face sa zambesti cand plangi si care te face sa razi cand zambestihappy

| irina20 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa stai un timp singura(fara iubit), regaseste-ti farmecul si calitatile.Crede-ma iubirea pe care tu o doresti, aproape perfecta, exista! Numai ca inca nu e timpul s-o traiesti, ai rabdare! Vorbeste cu iubitul tau, daca asta simti spune-i ca vrei sa luati o pauza. Distreaza-te, iesi cu prietenele tale, flirteaza fa tot ceea ce vrei, si ce nu poti face atunci cand ai iubit.Bafta!

| sbk a răspuns:

Sunt sigur ca avem ceva in comun... cand vrei sa vorbim astept un PM...

| cris10flori a răspuns:

Draga mea ar trebui sa mergeti intr-un loc frumos si linistitor(ma refer la tine si la prietenul tau)sa va plimbati si sa incerci sa ii povestesti de amintirile voastre frumoase iar apoi sa-i explici ca ai vrea sa fie altfel sa te faca sa simti ca esti iubita si ca iti doresti sa fi fericita apoi ii spui ce te deranjeaza la el daca vezi ca nu intelege nu ai ce sa-i faci.Ai doua optiunu 1 ori sa-i accepti ''naravurile'' ori a doua optiune ar fi sa pui capat relatiei si sa vezi daca va merge relatia dintre tine si baiatul intalnin la banchet. Sper ca vei putea lua o decizie buna.Mult noroc si sa stii ca orce optiune ai alege INCERKAREA NU ARE MOARTE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca totusi mai merita o sansa, dar sa fie ultima.si eu trec prin aproape acelasi lucru si oricat mi-ar fi de greu incerc mereu sa trec peste orice.iti spun eu ca timpul le rezolva pe toate.numai fi retrasa si incearca sa nu ii arati atat interes