| anonim_4396 a întrebat:

Ce ai face in urmatoarea situatie:
Esti impreuna cu cineva de 7 ani. Acest om te-a ajutat de-a lungul timpului sa ai o perceptie destul de diferita asupra vietii si sa te bucuri altfel de lucrurile din jur. Atunci cand erai cu increderea in tine la pamant te-a facut sa simti ca va fi bine. A fost mereu alaturi de tine indiferent de rezultate. Aveti si multe lucruri in comun. Pe langa toate astea, afli ca de cateva luni te inseala, fara sa aiba vreo intentie de a se desparti de tine.
Cum ai procesa aceasta informatie?
Ce ai face in aceasta situatie?

62 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

M-aș despărți eu de acea persoană. Dacă mă înșeală înseamnă că nu mă mai iubește și atunci relația nu mai are rost. E bine că ai învățat ceva de la acea persoană, te-a ajutat să vezi lucrurile dintr-o altă perspectivă, ți-a arătat că viața poate fi și altfel, însă vine un moment în care drumurile voastre trebuie să se despartă pentru simplul fapt că nu mai ocupi același loc pe care îl ocupai în trecut în inima acelei persoane, sentimentele tale pentru el/ea nu mai sunt reciproce iar continuarea relației nu ar face decât să te pună pe o poziție de inferioritate, vei deveni a 5-a roată la căruță cum zice românul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-as desparti.

| Maraa345 a răspuns:

Poti sa-i faci cadou o pereche noua de "papuci", are nevoieeeee.

| Hammurabi a răspuns:

Să-ți ții partenerul permanent îndrăgostit de tine, e o artă.
Oricine e tentat să "calce strâmb" când totul se întâmplă liniar, lucrurile se desfășoară de la sine și intervine monotonia.
Și o va face, nu pentru că te iubește mai puțin. Dimpotrivă. O va face pentru că, consideră sau știe, că asta nu va știrbi cu absolut nimic din dragostea lui pentru tine.
În mintea lui, el nu produce nici un rău nimănui. De 7 ani, lucrurile se desfășoară așa cum trebuie, și așa vor rămâne.
Dar dacă va ajunge să conștientizeze că suferința pe care ți-o provoacă ție, depășește cu mult "distracția" pe care și-o oferă el pe timp scurt, lucrurile vor sta altfel.
Dar asta depinde numai de tine și de modul în care vei știi să gestionezi problema.

O greșeală după 7 ani... numai tu știi dacă merită salvată barca, sau te salvezi doar pe tine de la înec.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Este interesant raspunsul tau. Totusi, nu ai raspuns la intrebarea: ce ai face tu in aceasta situatie? tongue

| wildthing a răspuns:

Ce as face eu? I-as multumi pentru tot ajutorul pe care mi l-a dat, i-as spune ca inteleg ca s-a saturat de mine, i-as spune ca nu-i port ranchiuna, i-as spune ca nu o urasc...iar apoi i-as spune ca relatia noastra s-a terminat.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dai seama că oricine îți răspunde aici, răspunsul nu e fundamentat pe nimic, decât pe ideea că după 7 ani te-a înșelat.
Altceva ce mai știm? Mai nimic.
Vrei să judecăm un om și o situație numai pe ideea că te-a înșelat?
Ok. Părăsește-l. Vezi ce simplu e?

Tu ești SINGURA în măsură să cântărească situația.
A fost o greșeală, sau el e un curvar de fel?
El ce spune?
Părți bune/părți rele, care predomină în relația voastră?
Regretă ce s-a întâmplat? Îl doare că te-a rănit fără să meriți asta? Plus multe altele.
Noi nu putem sub nici o formă să facem ce poți face tu în situația asta.

Sau dacă ai putea să mi-l împrumuți 12 ore pentru un interogatoriu, ți-aș putea face un raport complet. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Iti dai seama ca era doar un scenariu ipotetic, nu? raised eyebrows
Te intrebasem ce ai face tu pentru ca am vazut ca dai raspunsuri bune si eram curioasa cum ai gestiona tu o astfel de situatie. In fine, poate n-ai chef sa te gandesti la asta.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de chef.
E vorba doar că, cineva care nu cunoaște absolut toate datele și împrejurările, e puțin probabil să poată lua o hotărâre corectă.
În situații de genul ăsta, greșelile se fac foarte ușor.
Și întotdeauna sunt greșeli regretabile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Apropo, atunci cand te-am intrebat ieri "In ce masura consideri ca este in regula sa existe posesivitate in cuplu? Care crezi ca ar fi niste limite normale? Banuiesc ca este nevoie si de posesivitate ca sa poti sa faci diferenta intre o relatie de cuplu si una de prietenie.", mi-ai spus ca tu consideri ca nu ar trebui sa existe posesivitate in cuplu. Credeam ca vrei sa spui ca tu vezi conceptul de fidelitate sau de infidelitate ca fiind nenecesar. Adica nu ar trebui sa-i ceri celuilalt sa-ti fie fidel. Eu asta inteleg prin a nu fi deloc posesiv.
Imi dau seama ca poate tu ai vrut sa spui altceva. La ce te-ai referit, de fapt?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai avea nevoie de posesivitate în cuplu?
Partenerul tău stă cu tine atâta timp căt e îndrăgostit de tine și găsește în tine posibilitatea împlininirii nevoilor lui sentimentale și spirituale. Nu e nevoie să-l forțeze nimic.
Posesivitatea unuia dintre parteneri e o potențială constrângere nejustificată pentru celălalt. Care ar putea fi rostul ei?

| MotanulAlbastru a răspuns:

Nu aș sta nici o clipă pe gânduri, i-aș spune adio.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Daca partenerul/-a ar vrea sa stea cu tine pentru ca te iubeste, dar ar vrea sa aiba si un/o amant/-a, consideri ca lucrul asta nu ar trebui sa te deranjeze? Ar trebui sa te gandesti doar la calitatea relatiei dintre voi, facand abstractie de cealalta persoana?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

În momentul în care partenerul își va dori și o amantă, ăsta e sfârșitul. Nu mai e nimic de făcut, nici cu posesivitate nici fără.
Asta se întâmplă doar când dragostea se transformă în obișnuință, iubire plată, fără sare și piper, în monotonie.
Și eu consider asta, în mare parte, vina partenerei. (sau a partenerului dacă ea e cea care își dorește un amant)
După cum am mai zis și înainte, să-ți ții partenerul permanent îndrăgostit de tine, e o artă.
Un partener permanent îndrăgostit de tine, nu va dori niciodată pe altcineva.

| Mosotti a răspuns:

Daca relatia ta cu el merge f bine, ce te int pe tine ca isi mai face diversitatea sexuala si in alta parte?
Mergi inainte cu el atat timp cat relatia nu e afectata si se poarta bine cu tine din toate punctele de vedere.
Ca om compatibil rar gasesti, nu are sens sa dai cu piciorul la asta pentru atat.

Cum merge relatia? Cum se poarta cu tine? Il simti sentimental langa tine ca si pana acum?

Iubirea nu are neaparat leg cu sexul neaparat, cu aia face sex asa mecanic doar pentru orgasm si atat, el tine la tine.
Cand relatia ta va avea de suferit, atunci e o problema.

Eu asa as face, as sta cu el atat timp cat relatia e f buna si il simt sentimental ca e cu mine, si stiu ca daca sentimental e cu mine, nu ma int ca face un sex simplu in alta parte.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

De ce sa se desparta daca se intelege f bine cu el si el tine la ea? Atat timp cat relatia nu e afectata ce conteaza? Dincolo isi face omu dorinta diversitatii sexuala si atat, afectiv este la aceasta.

Om compatibil si cu care sa te intelegi gasesti greu, nu are sens sa dea cu piciorul la cineva care nu afecteaza relatia.
Daca isi face diversitatea sexuala si in alta parte, asta nu are legatura neaparat cu sentimentele, ce, cand te masturbezi si ai orgasm ai sentimente? Ce mie ca ti-o freci in mana sau intr-un vagin, e tot aia ca si procedeu pana la urma.

Daca nu ar mai avea sentimente pentru ea, atunci nu ar mai merge bine relatia, si aia era altceva, ala e motiv de despartire.
Dar atat timp cat el e f bine cu ea, e okey orice ar face.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact! Un sex simplu doar pentru diversitate sexuala, nu inseamna ca schimba niste sentimente, si nu inseamna ca relatia nu merge bine.
Atat timp cat el e f bine cu ea, nu conteaza ce face in rest.
Multa lume leaga sentimentele de sex, dar uita ca atunci cand ne masturbam avem orgasm fara nici un sentiment.
Si am zis, mecanismul e acelasi, ca ti-o bagi in mana sau intr-un vagin, e cam tot una pana la urma, si cum in mana nu cont sentimentele, asa nu conteaza nici dincolo.

Ca procesul care e, in mana tot asa stimulezi centrii nervosi de pe capul penisului, in vagin la fel, doar ca acolo e mai misto ca-s stimulati centii nervosi mai amplu si mai bine.
Am explicat de ce nu neaparat se combina sentimentele cu sexul.

Ca daca nu am putea avea orgasm fara sentimente, nu ne-am mai putea masturba, si femei si barbati.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de ex as sta in relatie atat timp cat ea merge si simt ca el sentimental e cu mine si se poarta bine, nu ma intereseaza unde-si mai face el diversitatea sexuala simpla fara alte implicari.

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Nu inseamna ca s-a saturat de tine daca fata ar avea dorinta de diversitate sexuala si atat, daca sentimental e cu tine, si e f bine cu tine, unde e problema?
Ptr ca, cum am zis, sexul nu are neaparat treaba cu sentimentele.
Daca ea ma iubeste pe mine, e sentimental cu mine, ma doare in pix ca se f cu altul doar pentru sex.
Ma deranjeaza doar daca cu mine nu mai e in ordine.

Nu are sens sa dau cu piciorul uneia cu care ma inteleg si is compatibil si care e ok cu mine, pentru doar atat.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai noi trebuie sa stim ceva f simplu, cum le merge relatia si cum se poarta el cu ea, atat.
Nu trebuie sa cantareasca nimic, daca rel merge bine si il simte sentimental cu ea, atat conteaza, ramane cu el.
Ptr ca daca se poarta frumos cu ea, daca o satisf la pat, daca comunica, o intelege, e alaturi de ea, o sustine, are ceva discutii, pasiuni comune, e f clar ca e dezavantaj sa-l lase.

Sa ne spuna cum merge relatia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fidelitatea sau infidelitatea sexuala nu conteaza atat timp cat relatia merge bine.
Infidelitatea emotionala e grava, ca aia afecteaza relatia, se indeparteaza de tine, si atunci conteaza.

Daca relatia nu e afectata deloc, de ce m-ar deranja ce face in rest? N-ar avea nici o logica.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pentru orice problema exista o solutie. Aici, solutia este despatirea. Ca te-a ajutat e una, da, dragut din partea lui, dar inselatul nu ar trebui acceptat niciodata.

| mihai69 a răspuns (pentru Hammurabi):

Și în cazul poliamoriei? Pentru că deși e rară, aceasta există.

| mihai69 a răspuns (pentru Mosotti):

De unde știi că face doar sex și nu e mai mult?
Sau poate chiar NU face sex, doar flirtează. Sunt multe sensuri pentru verbul "a înșela" într-o relație.

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Pai de aia am intrebat-o cum merge relatia.
Ca daca merge bine, nu e mai mult, e doar sex. In momentul in care nu face doar sex, se strica relatia.
Te referi la infidelitatea emotionala, ca sunt doua sensuri, sexuala si emotionala.

Barbatii in general nu prea se implica emotional, se duc, dar casa e casa.

| wildthing a răspuns (pentru Mosotti):

Fata a intrebat ceva, iar eu am zis ce as face eu.
Nu inteleg insa de ce imi spui tu mie chestiile astea. Cred ca noi am mai avut o data o conversatie pe tema asta. E treaba ta ce faci si cum iti gestionezi relatiile, dar te rog frumos, nu incerca sa-mi spui/sa-mi impui mie cum sa gandesc! Daca pe tine nu te deranjeaza faptul ca partenera ta sa foote cu altul, e doar treaba ta. Pentru mine, asa ceva e de neconceput! Daca sunt indragostit de o femeie, sunt intr-o relatie cu ea, iar ipotetic vorbind, ea ar incerca sa ma omoare, poate o mai iert...dar daca s-ar foote cu alt barbat, cu siguranta n-as ierta-o niciodata, m-as desparti de ea fara ezitare.

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Stai ca e o neintelegere, cand am zis "cu tine, nu m-am referit la tine personal", am zis ca si cum e la general.
Cred ca ai inteles acum.
Trebuia sa zic "daca o tipa...".

Daca incearca sa te omoare, n-o ierti, ca poate sa incerce din nou, e pericol.

Dar daca vrei (dar nu in sens sa-ti contest gandirea), doar vreau sa imi spui si daca poti, de ce zici:
"dar daca s-ar foote cu alt barbat, cu siguranta n-as ierta-o niciodata."
Adica din ce cauza, ca un motiv trebuie sa ai.
Bine, punem cazul cand relatia nu e afectata si merge f bine, ca daca nu merge, cauza e clara.

Chiar sunt extrem de curios, in general m-am intrebat mereu asta, de fapt e o intrebare generala.
Ptr ca nu poti face ceva fara motiv, exista un motiv pentru care facem ceva, pentru care gandim intr-un fel.

| Hammurabi a răspuns (pentru mihai69):

"Și în cazul poliamoriei? Pentru că deși e rară, aceasta există."

Chiar habar n-am. Asta e altă planetă. laughing
Probabil e un cu totul alt mod de a privi lucrurile.
Dar eu totuși cred că e doar așa... o nebunie a tinereții. Pentru că nu am auzit de relații poliamoroase la cei apropiați de vârsta pensionării. laughing

| wildthing a răspuns (pentru Mosotti):

Tu trebuie sa intelegi ca pe mine ma afecteaza atat de mult subiectul asta, incat ma irita teribil (adica la modul ca simt fac atac cerebral) pana si faptul ca nu intelegi de ce ma deranjeaza ca partenera mea sa se foote cu alt barbat.
"Adica din ce cauza, ca un motiv trebuie sa ai."?
Pff! Motivul este ca nu accept/nu suport ca poola altui barbat sa intre in partenera mea. In acceptiunea mea, nimic nu e mai rau decat asta... absolut nimic. Punct.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Sfatul meu este clar ca si acele,, ajutoare,, pe care le-ai primit de la el de nu te lasa inima sa va despartiti acum au fost tot niste INSELATORII pe care nu le le-ai prins laughing...

eu m-as despartii.bafta