| anonim_4396 a întrebat:

Ce ai face in urmatoarea situatie:
Esti impreuna cu cineva de 7 ani. Acest om te-a ajutat de-a lungul timpului sa ai o perceptie destul de diferita asupra vietii si sa te bucuri altfel de lucrurile din jur. Atunci cand erai cu increderea in tine la pamant te-a facut sa simti ca va fi bine. A fost mereu alaturi de tine indiferent de rezultate. Aveti si multe lucruri in comun. Pe langa toate astea, afli ca de cateva luni te inseala, fara sa aiba vreo intentie de a se desparti de tine.
Cum ai procesa aceasta informatie?
Ce ai face in aceasta situatie?

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Apropo, am cunoscut mai demult o fata care zicea ca se simte inselata de iubitul ei pentru ca el a iesit cu o amica de-a lui la un restaurant. El obisnuia sa faca sex din cand in cand cu acea amica. Fata cu care am vorbit spunea ca atunci cand iubitul ei facea doar sex cu amica respectiva, nu se simtea inselata pentru ca este omeneste sa te simti atras si de alte persoane. Atunci cand el a iesit cu amica respectiva la restaurant, s-a simtit inselata pe motiv ca ar fi ceva mai mult intre ei decat o simpla atractie fizica.
Citisem la un moment dat si intr-o carte de psihologie practica despre genul asta de cazuri. Cica n-ar fi atat de rare pe cat s-ar crede.

| stef87 a răspuns:

Poate ca perceptia ta legat de relatia de 7 ani e gresita, respectiv te-a ajutat ca o persoana altruista, un prieten. Poate ca din inconstienta, din nestiinta nu ai stiut sa ii oferi la momentul potrivit ce si-a dorit cu adevarat iar acum te vede doar ca o prietena care nu vrea mai mult de la el sau te tot asteapta cu acel miracol sa apari.

Flacarile puternice / startul unei relatii tine maxim 2 ani, dupa care trebuie sa incerci sa te obisnuiesti cu ceva mai linistit, calm, de uzanta si sa stii sa aduc mereu acea picatura de afectivitate care reaprinde focul.

In mod normal, daca aveti o relatie bazata pe atat de multe lucruri concrete si nu pe aparente, ar trebui ca sa nu va fie greu sa vorbiti deschis ce se intampla ( nu neaparat cu cutitele pe masa, adevarat sau fals, ci pur si simplu sa ii spui ce simti - banuiesc ca nu ai vrea sa il pierzi).

Desigur exista si specimene care se pricep sa distruga in loc sa construiasca, sa abandoneze in loc sa lupte sa mentina relatia si sa fie constructivi, dar poate ca un semnal de ingrijorare de la tine transmis cat mai linsitit, il va trezi realitate. Nu uita sa meditezi ce l-ar fi putut face sa se indeparteze, ce nu i-ai oferit!