| Sentry a întrebat:

Ce ati alege dintre o persoana de care v-ati indragostit dar nu are nicio experienta si nu este dezvoltata emotional (de multe ori nu stie ce vrea) si o persoana cu care va intelegeti foarte bine, este dezvoltata emotional si va poate intelege perfect in orice situatie si invers (dar nu sunteti indragostit)?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mi-a prezentat un vechi coleg de munca o englezoaica care are 11 ani diferenta in plus fata de mine, tipa e parolista, corecta si ne intelegem bine, acum cat tine treaba al` de sus stie. II place ciocoflenderul tanar, mie ciorba buna asa ca tine treaba, suflet nu mai pun pentru ca orice se poate intampla daca gasesc alta mai buna sau ea pe altcineva la mine tine totul de sex, omenia s-a dus pentru multi din noi

| wildthing a răspuns:

E complicat. Degeaba esti tu indragostit daca ea nu e indragostita de tine, nu stie ce vrea, etc. Lipsa de experienta pe de alta parte, pentru mine e un mare plus, pentru ca asta inseamna ca a intrat mai putina poola in ea sau deloc. Cu cat a intrat mai multa poola in ea, cu atat o vreau mai putin. In legatura cu persoana cu care spui ca te intelegi perfect, depinde de mai multe variabile. Ok, nu o iubesti, dar esti atras fizic de ea? Crezi ca ai putea in timp sa "inveti" sa o iubesti? Lucrurile o pot lua in ambele sensuri, adica daca la inceput nu exista dragoste, e posibil sa vina pe parcurs...sau dimpotriva, sa ajungi sa nu mai suporti nici sa te uiti la ea. Doar tu poti lua decizia asta, nu te poate ajuta nimeni.

| Sentry explică (pentru wildthing):

Exact la asta ma gandeam ce spui tu, sunt mai atras fizic de persoana de care sunt indragostit, dar din cauza lipsei de experienta emotionala, m-a facut de multe ori sa sufar pentru ca nu stia exact ce vrea, acum zice ca e indragostita de mine, mai incolo nu stiu ce a fi. Cu persoana cu care ma inteleg foarte bine chiar nu imi pot da seama ca m-as putea indragosti de ea, dar pur si simplu asa de bine ne intelegem de parca ne-am cautat o viata

| Ofiintă a răspuns:

În aceasta situație, nu aș face vreo alegere.
Aleg doar atunci când simt că persoana respectivă este pentru mine.
Viața nu se rezumă doar pe aceste două tipologii de persoane.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu as alege nici o varianta din cele mentionate de tine.
Ce sens are sa fii intr-o relatie, cand nu exista dragoste reciproca?
Nici un sens si nici un viitor.

| LoveSleep a răspuns:

Prima varianta, pentru ca daca o alegi pe a doua o sa trăiești mereu gândindu-te la prima.

| SilentRain a răspuns:

Primul,daca e un om capabil să își recunoasca problemele și sa lucreze la dezvoltare lui personala
Evident daca și acea perioadă tine la mine și mă respectă

| OldSoul a răspuns:

Din moment ce ai pus aceasta intrebare, pot afirma ca niciuna dintre ele nu te implineste cu adevarat.
Iar asta, pe termen lung, se traduce intr-un singur cuvant... Regrete.
Chiar daca totul va merge bine intre voi, te vei intreba ce ar fi fost daca ai fi fost cu cealalta persoana, iar asta nu te va lasa sa apreciezi la adevarata ei valoare persoana de langa tine.
Asadar, daca te mai intalnesti cu intrebari de acest gen, ei bine, cel mai probabil, nici una din persoanele respective, nu este persoana potrivita tie.

| Crackman a răspuns:

Nici una din variantele menționate

| Sentry explică (pentru Crackman):

Foarte mult ai ajutat sincer

| Crackman a răspuns (pentru Sentry):

Ca sa nu suferi... Nu alegi pentru ca este păgubos în ambele direcții

| Sentry explică (pentru Crackman):

De ce ar fi pagubos in a doua varianta?

| CIaudiu a răspuns:

A doua varianta, chiar daca nu simt dragoste ma simt atasat de astfel de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua varianta.
Nu trebuie neaparat sa avem o relatie romantica.
Putem sta seara pe iarba, sa ne uitam la stele, sa compunem poezii si sa vorbim despre cat de complexa e infinitatea universului.
Asta ar fi suficient pentru mine.

| Sentry explică (pentru anonim_4396):

Ambele is romantice si iubitoare deci nu imi fac probleme. E mai mult vorba de comunicare dar totusi si de rezistenta emotiilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sentry):

Interesant.
Pentru mine este mai mult un fel de: cine iubesc eu sau cine ma iubeste pe mine.
Greu de zis.
Mereu am fost adepta iubirii platonice, la un nivel profund, spiritual, artistic chiar.
Sa avem aceleasi principii, sa rezonam, sa simt ca am pe cineva care chiar ma intelege.
Deci varinata a doua ar parea cea mai eligibila pentru aceasta descriere.
Rezistenta emotiilor si comunicarea sunt mult mai usoare si mai mature cu o persoana dezvoltata emotional si inteligenta (presupunand ca e o persoana inteligenta).
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare!

Categoric as alege-o pe a doua, pentru ca indragostitul este ceva care trece rapid, tipic adolescentilor si oamenilor imaturi, ceva care te consuma mai mult decat te incarca.

Cu a doua poti crea lucruri, mai ales daca exista chimie si conexiune, potential.

Ca sa nu mai vorbesc de avantajele enumerate si de tine mai sus.

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Eu inteleg indragostitul altfel decat tine cred laughing
Dar daca nu sunt 'indragostit', adica nu ma atage pe intelesul si limba mea, de ce m-as duce la 'ea'? Ma duc la cine ma atrage. Logic.

| Cheo0S a răspuns:

A doua, nu prea ar trebui sa stai pe ganduri.
Macar ai o varianta.
In felul asta ajungi singur la 60 de Ani cu pisici.
Daca te iei numai dupa "dragoste" intotdeauna e Mai bine sa alegi Persoana aia care te iubeste pe tine.

| Andreiomul a răspuns:

Dacă și fata te place pe tine, eu zic că a doua variantă e mai bună, deși dacă sunteți cei mai buni prieteni și fata nu vrea nimic momentan, mai bine să nu strici prietenia e greu de cusut la loc sau de găsit alta la fel de bună.

| Clabuc a răspuns:

Unde dragoste nu e, nimic nu e.In prima situatie ea nu te iubeste ca daca te-ar iubi ar simti siguranta pe ce simte, cand este, este, cand nu este, nu este.In a 2a situatie nu iubesti tu, si asta in timp devine greu de suportat, insa poate iesi ceva, in sensul ca puteti construi impreuna ceva, dar cred ca asta ar veni si cu sentimente de insatisfactie emotionala, probabil o sa cauti in alta parte ce iti lipseste. Cel mai bine sa nu te multumesti cu jumatati de masura in relatii.