| yubitha a întrebat:

Ce este acea substanta alba branzoasa si urat mirositoare care curge din vagin? adica ce inseamna

Răspuns Câştigător
| Tania a răspuns:

Din cate stiu eu este normala apare inainte sa iti vina ciclu si dupa ce trece, dar daca e urat mirositoare cred ca ai racit.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca ai o infectie genitala. Secretia descrisa de tine poate sa se datoreze unei infectii cu Candida, TRichomonas sau Gardnerella. Trebuie sa te duci la ginecolog urgent, la cat mai scurt timp de la debutul simptomelor.

| monyk a răspuns:

Buna,in mod normal secretie exista la orice femeie dar daca e urat mirositoare cum ar fi miros de peste stricat sau iaurt,deci e un miros urat si secretia e abundenta,sigur e vorba de vaginita.
Vaginita trebuie tratata,n ue foarte grava,dar este o infectie care netratata poate cauza alte boli mai grave.
Cel mai bine e sa iti faci analize de secretie.
Si va trebui probabil sa folosesti ori ceva antibiotice,ori ovule,sau ceva creme...
Vaginita poate fi cauza din mai multe cauze, nu se ia prin contact sexual si nici de la altcineva.
Deci eu cred ca se numeste vaginita bacteriana dar nu e sigur, mai sunt anumite infectii.

| anca174 a răspuns:

E secretie vaginala. in mod normal e alba si are un miros caracteristic zonei genitale sa zicembig grin dar daca devine galbui-maro si e urat mirositoare atunci se poate sa fi racit sau sa ai o infectie si ar fi ok sa mergi la ginecolog sau sa discuti cu mama ta pentru ca poate fi si o alarma falsa. Spui ca e urat miositoare, nu stiu ce sa zic, nu vreau sa te stresezi degeaba, in mod normal nu are un miros prea placut acum eu stiuthinking depinde cat de urat e mirosul.

| anca174 a răspuns:

App poti sa ai mai multa secretie vaginala si d l antibiotice dar o data ce ai terminat tratamentul revine la normalbig grin (eu am mai patit din astea)

| Aimee_7045 a răspuns:

In primul rand trebuie sa mentionam ca termenul corect pentru "scurgeri vaginale" este "secretii vaginale". Am denumit acest articol astfel si folosim in continuare termenul "scurgeri" datorita popularitatii acestuia. Recomandam insa ca dvs sa folositi termenul corect pe viitor.

Scurgerile vaginale sunt un simptom comun de prezentare si pot fi fiziologice sau patologice. Desi majoritatea scurgerilor nu sunt determinate de bolile cu transmitere sexuala (BTS) si nu necesita tratament, infectiile transmise pe cale sexuala pot avea acest simptom.

O scurgere normala este alba sau clara, sunt scurgeri inofensive care variaza cu ciclul menstrual.

Cauzele scurgerilor vaginale:

1.Neinfectioase
- fizilogice
- polipi cervicali si ectopia
- corpi straini (ex. tampoane retinute)
- dermatita vulvara
- lichenul plan eroziv
- tumori maligne genitale (ex. cancer de col, uter sau cancerul ovarian)

2.Boli infectioase non- BTS
- vaginoza bacteriana: este o infectie care nu se transmite pe cale sexuala, fiind cea mai comuna cauza la femeile active sexual care au concomitent o boala cu transmitere sexuala
- infectia candidozica: determinata de o suprapopulare cu Candida albicans

3.Boli infectioase cu transmitere sexuala
- Chlamydia trachomatis
- Neisseria gonorhroeae
- Trichomonas vaginalis – in special la femeile tinere, gasita frecvent in asociere cu infectia cu N. Gonorrhoeae

4. Scurgerile fiziologice
- nou-nascutii pot avea o scurgere vaginala neinsemnata, uneori amestecata
cu striuri de sange, din cauza concentratiei crescute de hormoni estorgenici materni; aceasta dispare pana la doua saptamani
- in timpul perioadei reproductive, fluctuatiile nivelelor de estrogen si
progesteron din timpul ciclului menstrual afecteaza calitatea si cantitatea mucsului cervical, care este observata de femeie ca o modificare a aspectului scurgerilor. Initial, cand nivelul de estrogen este scazut, mucusul este gros si aderent. Cand nivelul estrogenul creste, mucusul devine progresiv mai clar, mai apos si mai putin aderent. Dupa ovulatie, aceste modificari ale mucusului devin si mai pregnante.
- la menopauza cantitatea normala de scurgere descreste odata cu nivelul
estrogenilor.

Evaluare

Anemneza completa trebuie efectuata, istoricul sexual, precum si date
despre natura scurgerilor (daca sunt modificari, durata, culoare, miros, consistenta), precum si simptome asociate (mancarimi, dipareunie superficiala sau disurie, dureri abdominale, dispareunie profunda, sangerari anormale, febra).

Se ia in considerare medicatia concomitenta (antibiotice, corticosteroizi),
tratamente anterioare folosite precum si alte afectiuni (diabet, status imunocompromis).

Simptomele care sugereaza o scurgere anormala sunt:
- scurgere in cantitate mai mare ca de obicei
- scurgere mai adrenta decat de obicei
- scurgere purulenta
- scurgere verzuie, galbuie sau cu striuri sanghinolente
- scurgere mirositoare
- scurgere acompaniata de sangerare, mancarimi, arsuri, roseata sau alterarea starii generale

Investigatii

Pacientele care prezinta simptome sugestive de vaginoza bacteriana sau candidoza vulvovaginala pot fi tratate fara testare.

In celelate cazuri tripla prelevare pe tampon trebuie efectuata:
- un tampon vaginal inalt pentru a identifica vaginoza bacteriana, infectia cu Candida si T. Vaginalis
- un tampon endocervical pentru a diagnostica gonorrhoea
- un tampon endocervical pentru testul de amplificare a ADN-ului, pentru diagnosticul Chlamydiei trachomatis
- testarea pH-ului vaginal este rapid si ieftin si poate diferentia vaginoza bacteriana (pH 4.5 sau mai mare) de candidoza vulvovaginala (pH mai mic de 4.5).

Complicatii

Infectia vaginala simpla, netratata poate duce la raspandirea ei in tractul
reproductiv superior si poate determina o patologie mai serioasa, iar pe termen lung infertilitatea. Acelasi lucru se poate spune si despre retinerea de corpi straini care are potential de a dezvolta socul toxic.
Polipii cervicali sunt in general inofensivi dar pot determina infertilitate daca sunt voluminosi.
In timpul sarcinii exista complicatii asociate cu aceasta mentionate mai sus.

Prognostic

Vaginoza bacteriana se vindeca in 70-80 din cazuri dupa un regim medicamentos, dar adesea este recurenta. Candidoza are o rata de vindecare de 80-95%. Trichomonas are o rata de vindecare de 95%.

Prevenire

- igiena personala corecta (spalare fara utilizarea agentilor cosmetici intravaginali), evitarea lenjeriei sintetice
- tratarea partenerilor sexuali
Cantitatea si calitatea scurgerilor vaginale este modificata la majoritatea femeilor in timpul sarcinii, majoritatea scurgerilor fiind mai abundente.

Vaginoza bacteriana – se asociaza cu avortul tardiv, nastere prematura, ruptura prematura de membrane, greutate mica la nastere si endometrita postpartum. Screeningul de rutina nu este inca recomandat uzual in ghiduri decat la femeile cu istoric de nastere prematura (la mai putin de 28 de saptamani de gestatie) sau avort spontan in trimestrul doi de sracina

Candidoza – este comuna in sarcina (30-40%), adesea asimptomatica. Nu a fost dovedit ca afecteaza fatul.

| corina10 a răspuns:

Se numeste secretie vaginala si asa se intampla cand racesti jos la bazin, si daca o ai de mult timp este posibil sa fie o infectie urinara. dar nu este nimic grav se poate trata cu niste pastile date de medicul de familie.

| nicoletutza_6255 a răspuns:

E secretie vaginala. in mod normal e alba si are un miros caracteristic zonei genitale sa zicembig grin dar daca devine galbui-maro si e urat mirositoare atunci se poate sa fi racit, asa ca dac cumva vezi in continuoare aceasii secretie vaginala sa mergi la ginecolog