| dulketika a întrebat:

Am si eu o problema, cu citeva luni in urma am depistat un lichid o substanta de culoare alba spre galben si foarte urit mirositoare ce este eliminata de propriul meu vagin. Vreau sa spun ca curge zilnic si ma incomodeaza, vreau sa ma ajutati cu un sfat cu o parere, vreau sa inteleg care-i cauza si ce masuri trebuie de intreprind mersi anticipat astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru a rezolva aceasta problema a candidozei nu trebuie actionat asupra efectelor (mancarimi, scurgeri, etc.) ci asupra cauzelor. Trebuie sa stii foarte bine care este cauza si asta o poti afla numai impreuna cu medicul care trateaza. Degeaba urmezi tratamente cu ovule sau tablete daca nu indepartezi cauza care a dus ruperea echilibrului in flora vaginala. Nu trebuie "sa scapi de candida" (exista la toti oamenii dar numai unii au probleme) ci trebuie sa scapi de cauza care duce la aparitia infectiei. De exemplu daca acest dezechilibru vaginal este cauzat de un diabet, nu vei scapa de probleme pana cand nu vei scapa de diabet... ovulele folosite ca tratament nu pot decat sa actioneze temporar asupra echilibrului florei vaginale. Imediat dupa intreruperea folosirii ovulelor problema va reapare fiindca diabetul este in continuare cauza netratata. Am folosit diabetul numai ca exemplu, nsa pot fi si alte cauze, dupa cum ai vazut.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil este o vaginita bacteriana. Trebuie sa mergeti la un medic ginecolog pentru analiza secretiilor vaginale si pentru tratament.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/vaginita-bacteriana-sau-vaginita-nespecifica

| AliGab a răspuns:

Daca scurgere apare in fiecare luna si este insotita de mancarimi si/sau urturimi este vorba de o infectie recurenta (o vaginita) si trebuie sa te duci musai la doctor ginecolog pentru a-ti face analize de secretie si a-ti da tratamentul corespunzator. Suplimentar poti folosi un tratament naturist (sau mai bine natural) pentru intarirea sistemului imunitar cu catina si, daca nu esti alergica, cu propolis in stare bruta sau laptisor de matca (se gaseste mai greu)

| Empathizer a răspuns:

Fa un examen de secretie vaginala. Ai o infectie cu candida sau trichomonas, tratamentul depinde de rezultatul examenului de secretie vaginala.

| Bijouu a răspuns:

Este o infectie, ar trebui sa mergi la dr ca sa iti prescrie un tratament