| Karolina05 a întrebat:

Ce este dragostea dupa opinia dvs. Celui mai frumos raspuns ii ofer funda

Răspuns Câştigător
| iuly92 a răspuns:

Dragostea adevărată este un sentiment pe care cu toții vrem să-l simțim, dar este dovedit că doar o mică parte din oameni au norocul să îl întâlnească.
Este cel mai frumos lucru care s-ar putea întâmpla cuiva și asta doar pentru că este un sentiment pe care il împarti cu cineva.
Când întâlnești pe cineva și te îndrăgostești, încă nu este iubirea aceea reală, pură, la care aspirăm cu toții.
Dacă această persoană îți împărtășește sentimentele, doar atunci poți spune că ai întâlnit dragostea adevărată, însă această noțiune, acest sentiment înălțător nu se termină aici.
Sentimentele împărtășite sunt doar primul pas. Iubirea reală este ceva mai mult decât a te îndrăgosti.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

"Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţi dai inima şi sufletul întreg celui care ţi le va zdrobi."
Si a spus-o Charles Dickens in"Marile sperante".

Moliere considera ca dragostea e cea mai puternica forta din Univers si Paulo Coelho spunea ca "dragostea este o fiinţă sălbatică.
Când încercăm să o ţinem în frâu, ne distruge.
Când încercăm să o închidem, ne înrobeşte.
Când încercăm să o înţelegem, ne tulbură."

Shakespeare spunea ca "dragostea e,pur si simplu,o nebunie" si e "ceata care se formeaza cu aburii suspinelor".

Un aforism croat spune ca dragostea e un inot greoi prin miere si La Rochefoucauld spune ca "dragostea adevarată este ca o stafie, toţi vorbesc despre ea, puţini o văd cu adevărat."

Aristotel spunea ca "Dragostea este compusă dintr-un singur suflet care locuieşte în două corpuri" si Gandhi considera ca "Singura fericire adevărată în viaţă: să iubeşti şi să fii iubit".

Ti-am facut aceasta insiruire aici, doar ca sa pot spune ca eu sunt incapabila sa definesc dragostea, altii au facut-o mult mai bine.
Dar, o sa-ti spun ca si Socrate, eu m-am nascut ca sa iubesc.
happy

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa faci totul cu multa dragoste..sa iubesti/sa stii sa primesti/sa oferi/sa cresti ingerasi/sa te casatoresti din dragoste..totul se face cu multa dragoste, chiar si o prajitura tot cu multa dragoste se facewinking
O zi frumoasa sa aihappy

| RAY a răspuns:

Dragostea nu e nimic special un barbat sta cu o femeie pentru sex scop biologic iar o femeie sta cu un barbat pentru banii scop de protectie biologc ca noi vrem sa o facem mai romantic cu povesti si tot felul e altceva dragostea are ca baza dependenta fata de o persoana, placerea intensa simtita sexuala, emotionala duc la obsesie, dependenta in timp ea dispare creierul se adapteaza acelor chimicale si intra intro stare de depresie sau de monotomie asta e dragostea

| neutrino a răspuns:

Este fata pe care toti se lauda ca au avut-o, dar in realitate, nici macar nu au vazut-o.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dragostea este Dumnezeu, cel ce ne-a dat acest simtamant ca sa semanam ca El, altii au pervertit-o mai ales cei care iubesc conditionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand daruiesti o funda unui raspuns, inseamna dragoste. Da-mi funda ca sa demonstreazi pesimistilor tristi ca dragostea exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea=sinceritate,respect,daruire,compasiune...acesui cuvant ii pot fi alocate sute si mii de cuvinte care sa-l defineasca si tot nu-l pot defini concret!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva trecator...in care unul mereu da mai mult decat celalalt,ceva care ne arata ca cele mai frumoase lucruri se intampla fara o gandire sistematica, ceva in fata careia ne simtim neajutorati, ceva din care dupa ce te trezesti realizezi ce gusturi de toata jena ai, ceva care te completeaza pentru o perioada iar apoi te lasa in agonie astfel facandu-te mai puternic si intelept decat ieri, ceva care pune stapanire peste tine devenind sensul vietii...In concluzie, iubirea este un vis.Vise placute! =)

| KinderBeeeib a răspuns:

Dragostea este sentimentul pe care toti credem ca il simtim si cateodata avem dreptate alteori ne inselam si suferim.
Dragostea este un sentiment frumos ce nu se poate descrie, nu se poate definii si nu se poate aproxima, e acel sentiment ce te face sa te simti special\a si fara care nu ai putea sa traiesti.
Toti suferim din cauza dragostei si o sa suferim in continuare pentru ca asa e viata.
Dragostea te ajuta sa devii o persoana mai buna, iti umple inima si iti goleste capul laughing

| varcolaccc a răspuns:

Vai ce frumos, toți vin cu texte si n filosofiiiiii despre ce e dragostea. Dragostea nu e nimic. Greșit spus ca sentimentul bate gândirea. Cu toate ca ne folosim 3% din puterea lui tot putem actiona cu logica. Nu exista dragoste. Asta v-o creati voi singuri si credeți ce "simtiti". Pe scurt. Lăsați rahaturile astea de o parte si vedetiva de viața.

| RAY a răspuns (pentru varcolaccc):

In mod clar dragostea e o traire interioara obsesiva iubim o iluzie si atat

| slenderica a răspuns:

Dragostea este o notiune inventata de evrei ca sa **** fara bani.

| MDenisee a răspuns:

Dragostea? cine stie cu adevarat ce este dragostea? E pe cale de disparitie din inimile oamenilor big grin Cruditatea, ura, inselatul, mintitul sunt la putere, dragostea e mica si uitata e toti in ziua de azi happy Nu mai exista dragoste, exista sex big grin

| Sticket a răspuns:

Opusul fricii.

| Hitman4iQ a răspuns:

Dragostea e acea perioada in care iti place de o persoana, in care inainte de soomn nu poti dormi, te gindesti la ea, faci totul pentru ea, de indepartezi de prieteni pentru a fi cu persoana de care iti place, cind ii suni acelei persoane de 20 ori pe zi doar ca sa ii auzi vocea. Dragostea e atunci cind te duci la persoana de care iti place la ora 24:00 nu pentru sex. Dragostea este atunci cind o astepti la intilnire ore intregi in frig si ploaie, iar ia daca te intreaba daca iti este frig ii raspunzi ca iti este cald. Dragostea vine la toti pe neasteptate, si toti o simt cit de cruzi nu ar fi ei...

| Cammmelia a răspuns:

Dragostea(iubirea) este un sentiment puternic, care apare atunci cand te astepti mai putin. Este ceva extraordinar, care te face sa te simti nemaipomenit, dar sa ne amintim ca unde este dragoste, este si suferinta. Nu iubesti un om pentru ca este frumos, este frumos pentru ca tu il iubesti. Eu consider ca dragostea ii face pe oameni sa se simta egali.

| MrsPanda a răspuns:

Atunci cand intalnesti o persoana care la inceput, ti se pare draguta, simpatica, frumusica, dar apoi dupa ce reusesti sa o cunosti cu adevarat, in adevaratul sens al cuvantului, incepi sa ii vezi frumusetea sufleteasca.
Atunci cand iti vezi persoana iubita ai un nod in stomac, cand pur si simplu nu te poti opri din zambit cand o vezi, cand incepi sa te ingrijorezi pentru ca nu ti-a trimis un mesaj de 10 minute, cand pur si simplu stai si te gandesti toata noaptea la acea persoana pana adormi, si apoi o visezi, cand te trezesti dimineata cu zambetul pe buze pentru ca primul gand a fost ea, persoana de care chiar esti indragostita. puppy dog eyes cred ca dragostea e cel mai frumos sentiment, si e si mai frumos cand dragostea e reciproca. :3