| BeHappy_7009 a întrebat:

Ce este un verb impersonal?

4 răspunsuri:
| DeEAஐ a răspuns:

Verbul IMPERSONAL (prin conţinut) / UNIPERSONAL (prin formă)
a) acţiune- fenomene ale naturii
exemplu: a trebui, a ninge, a fulgera
b) acţiune făcută de animale
exemplu: a mieuna, a lătra

| yyyyy a răspuns:

Un verb impersonal inseamna un verb care are o singura persoana sau niciuna. de ex: trebuie, se stie,se vede, se spune.etc. iar multi fac confunzia intre verb impersonal si verb nepersonal fiindca verbul impersonal este cceea ce ti'am zis mai sus iar verbul nepersonal este verbul nepredicativ. ca saty dai seama daca e personal sau nepersonal trebuie sa stii modurile de la verbul nepersonal si personal.de exemplu la nepersonal sunt:supin, participiu, infinitiv si gerunziu. funda?

| Coryna4Cry a răspuns:

Verbele impersonale sunt acelea carora nu putem sa le atribuim o persoana.Ex.: Se zice, se spune, se aude, se vede...
Deoarece nu putem spune:
eu Se zice, se spune, se aude, se vede
tu Se zice, se spune, se aude, se vede
ea/el Se zice, se spune, se aude, se vede
noi Se zice, se spune, se aude, se vede
voi Se zice, se spune, se aude, se vede
ei/ele Se zice, se spune, se aude, se vede

| Tar_Sebastian_1997 a răspuns (pentru Coryna4Cry):

M-ai ajutat si pe mine mss!