| Anarchy_6526 a întrebat:

Ce figura de stil este prezenta in versurile " plange-un pui de ciocarlie/Sus pe cumpana fantanii. va rog :*

Răspuns Câştigător
| Eeu a răspuns:

Pai in primul vers este`o personificare big grin.

Si al doilea. "cumpana fantanii" epitet.

big grin

11 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Personificare.

| Cătălina a răspuns:

Personificare-"plange-un pui de ciocarlie";

| Aylee a răspuns:

Este personificare deoarece un pui de ciocarlie nu poate plange, in general animalele nu plang.

| Deny1333 a răspuns:

"Plânge un pui de ciocârlie" - Personificare.

| Florennce a răspuns:

Bai fratilor, e clar ca este o inversiune " plange-un pui de ciocarlie " ar fi corect " Un pui de ciocarlie plange"; " sus pe cumpana fantanii" corect ar fi " pe cumpana fantanii sus " ...Personificare este " plange un pui " ca pui nu plang exact asa cum palngem noi.si cumpana fantanii nu vad a fii un epitet sau o personificare, decat inversiune. papawave

| nellyneliana a răspuns:

Personificare : ''plange-un pui de ciocarlie''.

| bebetho a răspuns:

Personificare.

| Alice_2720 a răspuns:

Are mai mult primul vers este imagine vizuala, pers, imagine auditiva iar al doilea imagine viz

| TheVampireDiaries a răspuns:

Personificare

| StubblyTooth a răspuns:

Plange-un pui de ciocarlie - personificare

| kisss_6637 a răspuns:

Inversiune.