| d3viLm1k a întrebat:

Ce-i aia "ciclu". am auzit ca e ceva despre fete dar mai exact?

Funditaa

Răspuns Câştigător
| Vrajitor a răspuns:

Lol... Timpul scurs intre o menstra si urmatoarea se numeste ciclu menstrual. Fetele vorbesc deseori despre un ciclu menstrual care apare lunar sau la 28 de zile, dar multe fete au un ciclu mai lung sau mai scurt decat cel mentionat. Asa ca nu va asteptati ca ciclul dumneavoastra menstrual sa fie la fel ca cel ca al prietenelor dumneavoastra.

Sangerarea dureaza intre 3 si 7 zile, iar durata dintre sangerari poate fi intre 25 si 40 de zile. Inainte de a merge la medic este bine sa urmariti durata ciclului menstrual. Va reamintim ca prima zi a ciclului menstrual este prima zi in care sangele incepe sa curga (prima zi de menstruatie)

18 răspunsuri:
| Forevăr a răspuns:

Lasa-ma sa te las.
Nu trebuie sa stii tu asta.
Du-te de pe TPU.

| iloveunicorns a răspuns:

Băieţii nu trebuie să ştie asta!

| BellaSomerhalder a răspuns (pentru iloveunicorns):

De ce sa nu stie? Este un lucru normal, specific persoanelor de sex feminin. De ce n-ar trebui sa stie baietii? Esti penibil/a.

| Crucified a răspuns (pentru iloveunicorns):

D-te dracu, de ce?

| Originalone a răspuns:

Mda rupt patul ma gandesc ca stiu ca nu pot ramane gravide.
Atunci economisesc bani ca numai ii dau pe pastile anticonceptionale.
Macar trag o betie cu bani aia.

| Laurentiuuu a răspuns:

Dani sau cum te cheama.Nu baga toti prosti in seamalaughing

| marioneta1991 a răspuns (pentru Laurentiuuu):

Wow deci nu sti cum il cheama pe Your best friend!

| Laurentiuuu a răspuns (pentru marioneta1991):

My friend lives in constant best, I make friends when I not only how you say it. It's who I want!

| Posesiv a răspuns:

Menstruatia este formata din sange, elemente musculare, cheaguri de sange, care rezulta din eliminarea mucoasei uterine care apare in absenta fecundarii ovulului. In cazul in care ovulul este fecundat ca urmare a intalnirii cu un spermotozoid si are loc nidatia in peretele uterin, femeia este gravida si menstruatia nu mai apare.

| marioneta1991 a răspuns:

Danyyy! Te Bat! X-( Nu Ti-am explicat eu si cu Andreea Ce este! A Trebuit sa dai si intrebare pe TPU!?

| Crucified a răspuns:

Esti prost sau te prefaci?
ba frate nu stii oleaca de anatomie, ai ramas repetent intra 7-ea? sad

| leeya a răspuns:

La fete le curge sange din pasarica pe chiloti si in perioada se simt foarte rau.

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Ti-ai ratat viata daca mai ai si peste 13, 14 ani...

Răspuns utilizator avertizat
| d3viLm1k explică:

Stiam aceasta... intrebare. a fost prima asa. de inceput de TPU :X