| blairelovesmusic a întrebat:

Ce-i aia dragoste platonică? Ştiam ce era înainte, dar am uitat.

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Dragoste nonsexuală.

7 răspunsuri:
| Kalibi1327 a răspuns:

Dragostea platonică este o iubire castă, dar pasională. În general, spunem despre o iubire că este platonică atunci când nu se poate consuma, materializa. Se exprimă intelectual, și nu fizic. Acest tip de dragoste acordă mai multă importanță spiritului, decât senzualității. Este forma cea mai pură și impecabilă a iubirii, fiind lipsită de sexualitate. Termenul de "iubire platonică" dateaza de acum 500 de ani. În timpul Renașterii, amânarea actului sexual era un pas important în dobândirea egalității femeii cu bărbatul.

| Vandici1Matei2 a răspuns:

Noncarnala!

| Ofiintă a răspuns:

Precum iubirea dintre Luceafărul și fata de împărat prezentat în primul tablou din poemul eminescian "Luceafărul".

| SilentRain a răspuns:

O iubirea curata si inters material sau sexual
Ceva ce nu exista, un mit

| RAY a răspuns (pentru Ofiintă):

Bravo esti și culta

| mihaela000ela a răspuns:

Dragostea platonică este o iubire castă, dar pasională. În general, spunem despre o iubire că este platonică atunci când nu se poate consuma, materializa.

regis
| regis a răspuns (pentru Kalibi1327):

Aproape corect, mai putin cu datarea. Al doilea cuvant al expresiei "iubire platonica" vine de la filosoful grec Platon, care a trait acu vreo 2400 de ani si este considerat un fel de inventator al erosului, al dragostei pure, al iubirii in sens romantic.