| Anileda a întrebat:

Ce inseamna dragoste platonica? mersi

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Adica sa te indragostesti de o celebritate.Sau de om care sa nu il cunosti suficient si totusi te atrage si sa incerci sa ii plasmuiesti un portret alcatuit numai din calitati si sa te indragostesti de portret atribiundu-l personajului. Dragostea platonica se desfasoara la nivelul mental si in general este dragoste doar de o singura parte si in 90% dintre cazuri se termina cu o dezamagireI don't want to see

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dragostea platonica reprezinta iubirea bazata pe sentimente pure, acel ideal cautat de fiecare din noi. Reprezinta relatia perfecta, fara neajunsuri, o potrivire perfecta. Reprezinta bucuria de a fi pur si simplu langa persoana iubita cand nu te-ai plictisi orice ai face. Cand oferi tot ce ai mai bun din tine si nu iti pui vreodata problema ca nu vei primi nimic inapoi. E vorba de acea relatie bazata pe incredere, comunicare si iubire sincera. Cand orice ar face partenerul ti se face extraordinar. Cand pur si simplu crezi ca relatia voastra e cea mai frumoasa care a fost vreodata.

| VodkaCoca a răspuns:

Dragostea platonica nu este pur si simplu o dragoste care nu implica relatii intime, ci una care le accepta, insa nu le impune. Este si un mit de la care se trage aceasta combinatie de cuvinte si anume, "Mitul androginului" din lucrarea "Republica" de Platon, de unde ii si vine numele acestui sentiment. In fapt, el reprezinta o dragoste superioara, cea care tinde sa dea si nu sa ia, adica intre corpurile soarelui. Este o forma superioara de a iubi si anume de iubi ideea de frumos, de a trece anumite trepte pentru a intelege ca sentimentul de dragoste nu se rezuma la o singura persoana, ci la tot ce este frumos, dar totusi se poate intruchipa intr-o singura fiinta, atat timp cat este perceputa corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e un sentiment frumos, pur, inaltator.As putea sa adaug mii si mii de epitete, adjective sau ce mai vreti voi, acestui sentiment, dar ma rezum la atat.
Am ajuns sa-mi formez idealul de "fat-frumos" gratie unei persoane cu adevarat deosebite.Tot acea fiinta, m-a invatat sa iubesc profund.
Iubirea platonica implica sentimente puternice.Inseamna sa poti sa fii alaturi de persoana iubita, cu mintea si sufletul, chiar daca, fizic nu poti fi langa.Inseamna sa fie dispusa sa acorde si sa ofere totul, cand primeste o buna parte din ceea ce si-ar dori.Inseamna comunicare.Inseamna afectiune.Inseamna totul.