| alindobrin a întrebat:

Este păcat să ai o poveste de dragoste platonică cu soția altcuiva?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da.In Biblie scrie sa faceti altora tot ce doriti sa va faca si ei voua.Nu cred ca cineva vrea ca altcineva sa aiba o poveste de dragoste platonica cu sotia lui.

| Holiday a răspuns:

Da, e pacat. E mare pacat sa ramana doar platonica.hee hee

| alindobrin explică (pentru Holiday):

Pai daca e pacat sa intretin relatii cu ea, macar de platonica sa am parte si eu.

| SingleForOne a răspuns:

Nu este platonica, ci doar in imaginatia ta. Deci iti faci chip cioplit.
Nu faci o relatie serioasa cu cineva, dar vrei jumatatea altuia. Deci, ar fi un fel de "preacurvire"
Nu vrei o relatie a ta, cu jumatatea potrivita tie, sau doar cu tine insuti, prin meditatie sau rugaciune, dar te uiti la partenerul altuia.
Deci, ai incalcat 3 porunci majore, de asemenea pacatul va fi pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matei 5:28
"Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui."

Deduci tu singur raspunsul pe baza versetului de mai sus.

| alindobrin explică (pentru anonim_4396):

Eu nu-i poftesc trupul.

| tudorvolcano a răspuns:

Da, e păcat.
Sunt două tipuri de eros: erosul trupesc, păcătos, și erosul dumnezeiesc, care apropie pe om de dumnezeu, după cum spune Sfântul Nectarie din Eghina:
https://youtu.be/6OktEJLR4EQ

Dragostea platonică este practic eros.
Tu, având dragoste platonică pentru cineva lumesc înafara lui Dumnezeu, cazi în păcatul erosului trupesc.

De reținut că erosul nu înseamnă sexualitate, după cum cred unii și folosesc greșit cuvântul „eros" și derivatele sale.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Pai avand in vedere definitia din dex.
"Acest tip de dragoste acordă mai multă importanță spiritului, decât senzualității."
Pot spune ca nu i asa grav.
Totusi arata ca ai nevoie de ceva de la alta femeie ceea ce arata ca tot nu te intelegi cu nevasta ta, daca ai.
Altfel as zice ca daca tu esti singur si nevasta altuia, are ceva platonic cu tine, asta arata ca sotul ei nu i ofera ceva. (acel ceva fiind poate atentie sau discutii). In sitiatia asta a doua pot spune ca esti ca un psiholog pentru dar repet nu este chiar ok pentru ca din punct de vedere crestinesc barbatul ei ar trebui sa o consoleze la un necaz sau sa i dea o vorba buna sau sa o impresioneze cu vorbele, nu tu.

| alindobrin explică (pentru andreisergiu123456789):

De ce nu eu? Pentru ca, asa cum ai spus, daca ar fi iubit-o, sotia lui nu m-ar mai iubi. Si unde nu e iubire actul de casatorie e nul, adica fara valoare.

| User1234567891234567 a răspuns:

Da,este un păcat.

| Radu84 a răspuns:

DA, e păcat, căci relație de dragoste fiecare trebuie să aibă cu soția lui.
Să înțeleg că tu ai fi liniștit și bucuros dacă soția ta ar avea o relatie de iubire platonică cu un vecin?

| alindobrin explică (pentru Radu84):

E pacat si cand stai jos, asa-i?
Si cand stai pe wc.

| BidenVasile a răspuns:

Platonic adica cu lubrifiant?