| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a fi indragostit?
Ce inseamna a iubi pe cineva?
Care e diferenta: cand esti indragostit de cineva, ce simti? si ce simti cand iubesti pe cineva? Banuiesc ca sunt sentimente distincte.
Care sunt acelea?

Răspuns Câştigător
| buldog a răspuns:

Buna intrebare, te felicit pentru aceasta! A fi indragostit este sentimentul de inceput al fiecarei povesti de iubire, depinde de cum evolueaza aceasta!
Esti indragostit la inceputul unei relatii, sau inainte de aceasta cand ti-ai ales o persoana pe care "ti s-a pus pata"! Te gandesti la ea ca la o realizare si aipofta de viata...
A iubi inseamna a-i intelege si accepta defectele, a fi in stare sa ierti. Cand iubesti o persoana ti-o doresti langa tine zi de zi, ora de ora, iti doresti sa fi mereu acolo cand ea se impedica, ca tu sa o prinzi...Iti doresti sa o ajuti si simti ca poti avea un viitor alaturi de ea! Dar atentie: cu cat zbori mai sus, cu atat e mai dureroasa caderea! Iubirea poate fi foarte dezamagitoare, dar daca nu pui suflet si nu risti, nu vei simtit niciodata sentimentul la intensitate maxima:X!
Bafta!

10 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

A fi indragostit reprezinta acel sentiment puternic de la inceputul unei relatii. A iubi inseamna mult mai mult, este acea senzatie de a nu putea sta nicio clipa fara el/ea, sa vrei sa ii fii mereu aproape, sa o/il saruti, sa ii fii alaturi indiferent de situatie, sa lasi de la tine, sa ii accepti defectele... absolut totul inseamna iubirea.

| Corina a răspuns:

Dragul meu, daca vei cauta in dictionar, vei descoperi ca verbele "a iubi" si "a te indragosti" sunt sinonime, adica au aceleasi intelesuri. Deci, prin urmare, nu cred ca este nicio diferenta intre aceste sentimente.

| Fifylici a răspuns:

Desi teoretic dragoste si iubire au acelasi inteles, de iubit poti iubi pe oricine pe mama, tata frati surori prieteni sau mai stiu ce pe cand indragostit nu poti fi decat de o singura persoana adica iubita ta
amandoua au o semnificatie foarte mare dar daca stai mai atent si analizezi imi vei da dreptate
bye bye

| Cryssbest a răspuns:

Iubirea este singurul lucru pentru care merita sa traiesti!
Cat despre ceea ce simti cand iubesti... afla de la mine ca asta nu se poate reda in cuvinte, intr-atat de vast si de complex este sentimentul in cauza. Ca sa te lamuresc perfect, asculta "Vama Veche -Epilog" si vei intelege ce vreau sa spun!
P. S. Nu am raspuns la intrebarea ta pentru o "fundita", ci in speranta ca iti voi fi intr-adevar de folos.

| masly a răspuns:

Cand esti indragostit de cineva, te gandesti la acea persoana in fiecare zi, o vrei aproape de tine, sa o atinci. Atunci cand te gandesti la ea apar fluturasi din stomac si fara sa vrei apare un zambet pe fata ta.
Iubirea e un sentiment dorit de toata lumea, un sentiment care produce si fericire si tristete. Cand iubesti te simti fericit, implinit te gandesti la persoana iubita in fiecare secunda o vrei aproape de tine tot timpul simti ca nu poti trai fara ea. dar in acelasi timp cand iubesti ai un sentiment de teama, sa nu pierzi acea persoana, o vrei numai pentru tine.
Sa iubesti e placut dar si trist

| nightgabriela a răspuns:

Iubire inseamna respect, intelegere, rabdare, fericire, spijin, prietenie si ink si mai cate care trebuie sa coexsiste impreuna si poti fi idragostit de aceeasi persoana chiar daca o iubesti din tot sufletul, crede-ma

| nightgabriela a răspuns:

Iubire inseamna respect, intelegere, fericire, pasiune, sprijin, prietenie adevarata, rabdare si ink si mai cate! Si poti fi indragostit de aceeasi persoana chiar daca trec ani, crede-ma

| IIIx333III a răspuns:

Iubirea cuprinde toate sentimentele din lume. Gelozie, iubire, tristete, ranire, gandire, dor, amagire, simpatie, multe sentimente pe care le simti treptat. Fluturasi in stomac, nopti nedormite, clipe pe care nu ai vrea sa le mai traiesti vreodata, zambete, clipiri, priviri pe care nu ai vrea sa le uiti. Lucruri rele si bune. LUCRURI. Cum se poate ca niste lucruri simple sa formeze un lucru atat de mare. Defapt, scuzati-ma, dar iubirea nu se poate exprima printr-un cuvant. Nu este un lucru. Este o adunatura de cuvinte, puse intr-o cana si agitate cateva secunde. Aceasta este reteta iubirii. De multe ori simti ca iubirea nu exista, ca ea este formata din 5% lucruri bune si amintiri placute, si 95% din lucruri care te fac sa suferi. Desi de multe ori este asa, baiatul/fata care te uy\\iubeste cu adevarat nu o sa te faca sa suferi mai mult de 5%, iar 95% iti va arata iubire, ceea ce compenseaza. Sau, daca va face greseala sa te raneasca, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine. Iubirea este ceva unic, dar nu este unic la o singura persoana. Este unica pentru doua persoane. Doua persoane cu o poveste care nu i se va repeta niciunui om in lume. Desi exista acele "tipare" din filme, ele niciodata nu sunt si nu vor fi si nu au fost la fel. Pur si simplu simti ceva in momentul 1, iar in momentul 2 il poti simti mai puternic, sau nu il mai poti simti. Este un joc periculos, care merge jucat DOAR in doua persoane.

Nu este teorie de pe net, este din sufletul meu. Faptul ca m-am despartit de persoana pe care o iubeam cel mai mult si pentru care as fi facut orice m-a demoralizat. Cat am stat si am scris raspunsul pentru tine am stat si m-am gandit ce am simtit pentru EL.

Si am ajuns la concluzia asta: chiar daca nu o sa ii mai spui niciodata "iubitule" unui baiat, daca l-ai iubit cu adevarat il vei iubi mereu, chiar daca vrei vrea sa il uiti nu vei putea, asta este adevarul! Asta inseamna iubirea adevarata pentru mine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fi indragosti inseamna ati perde mintile dupa o persoana la care ti cu adevarat, a iubi pe cineva etse un sentimen pe care trebuie sa simti caldura persoanei iubita.Sentimentele mele sunt la un cintar. Eu simt atingerea ata ca u vulcan care la urma se stinge in amor. puiu te iubesc mi-e dor de tine te vreauuu /////

| cristina003 a răspuns:

Foarte buna intrebare, excelentalaughing uite si eu sunt indragostita de un baiat pe nume alex si pe mine ma cehama cristinakiss sa fii indragostit e un lucru superb dar iti poate daunalaughing eu am probleme din cauza dragostei si tot il iubesc pe alex chiar daca ne despartin o bucatica cat de mica ramane in inima tha eu zic asta din propria experienta va pup doolce id doolce.criss@yahoo.com