| Andreeeeax3 a întrebat:

Vroiam sa inteleg mai bine care este diferenta dintre a iubi si a fi indragostit, asa ca m-am documentat, sa zic asa.Mai pe scurt, sa iubesti pe cineva este un sentiment de o durata lunga si un sentiment foarte profund, iar a fi indragostit inseamna a simti pentru cineva ceva foarte intens, sa zicem ca ar fi ca o injectie, te doare pe moment dupa care dispare durerea, doar ca aici e vorba de sentimentul pentru persoana respectiva, care poate fi descrisa uneori si ca o obsesie temporara, iar aceste sentimente se vor sfarsi destul de repede.Intrebarea ar fi : Daca asta inseamna a iubi si a fi indragostit, de ce toata lumea spune ca, copii de 12-13 ani cred ca se indragostesc foarte repede, desi ei inselandu-se iar ceea ce ei ar simti e doar simpatie? adica stiu si cazuri cand anumiti copii de 11-12-13 ani au avut o " simpatie " chiar si de 3 ani, un an, 5 luni, etc. eu nu as zice ca poti avea o simpatie asa de lunga pentru cineva. deci in concluzie, putem spune ca exista si copii de genul care se indragostesc / iubesc?

funda

Răspuns Câştigător
| ElectronicSound a răspuns:

Pe deasupra faptului ca ai un vocabular dezvoltat si nu foarte inteligibil tuturor
e o intrebare buna.
Nu cred ca se pot indragosti, e doar simpatie, si poate dura mai mult la fel ca o prietenie. Odata cu anii, simpatia se transforma in dragoste, in iubire, dar asta e alta treaba.
Copii 13-14 ani trebuie sa se rezume la ''a placea''. Oricum, acum multi se cred ''adolescenti'' si isi incep viata sexuala, se combina, urla hormonii in ei.
Dragostea va aparea dupa 16-20 ani, eu zic. Cam prin liceu, poate chiar mai tarziu laughing)) sper ca am fost destul de serioasa

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stau eu sa citesc tot ce ai zis dar chesti e asa: de iubit poti sa iubesti mai multe persoane in acelasi timp (familie, prieteni, iubit/iubita). Cand esti indragostit esti indragostit de o singura persoana care e de sex opus si cu care ti-ai dori sa fii impreuna. Asta la un om normal.