| mirunik a întrebat:

Ce inseamna dragostea?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

" sa traiesti viata celuilalt"... mi-a spus un preot!

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un sentiment deseori placut

| Cosmin4cwalk a răspuns:

Va veni timpul cand vei afla singurica

| Nicolae_Mario-Alexandru_1981 a răspuns:

Cred ca ai 3 ani laughing))))

| LexuDeea a răspuns:

Iubirea nu te ajuta cu nimic în viata pentru ca iubirea e însasi viata, nu e un lucru pe care il folosim doar atunci cand suntem in dificultate. Ea face parte din fiinta noastra, sta la baza existentei noastre. Inconstient iubim si suntem iubiti la randul nostru. Inconstient oferim sentimente si primim la rândul nostru sentimente. Involuntar suntem invaluiti de pasiuni împartasite si neîmpartasite, de pasiuni interzise si de pasiuni care isi gasesc forta sa existe in ciuda tuturor. Iubirea nu cauta sa se defineasca, nu se cauta, nu se cere, pur si simplu se simte, se traieste, te bucuri de ea în fiecare moment. E mereu acolo în interiorul tau chiar si in momentele in care tinzi sa crezi ca ea nu mai exista. In realitate este mereu acolo doar ca uneori nu mai stim cum sa o scoatem la iveala. Iubirea nu se sfârseste niciodata pentru ca ea este temeiul existentei, temeiul tuturor lucrurilor.În fiecare lucru pe care îl facem exista putina dragoste, putina tandrete, putina bunatate. Suficienta însa pentru ca acel lucru sa fie facut bine la momentul lui. Pana si ura se naste tot din iubire. A nega ca acest sentiment exista e ca si cum ti-ai nega propria existenta. Iubirea e sentimentul care ne întregeste, care uneste suflete, care le desparte. E acel ceva care te face sa zâmbesti si care uneori îti fura o lacrima, doua, trei. Iubirea se defineste prin "dragoste". Iubirea inseamna cuvinte frumoase sau vorbe pur aruncate la întâmplare. Iubirea nu cere nimic în schimb, se hraneste din iubirea celorlalti si ea la rândul ei hraneste alte iubiri. E un cerc vicios în care nimeni nu pierde, în care toti ies învingatori într-un fel sau altul. Iubirea te creeaza si iubirea te distruge. Te renaste ca mai apoi sa te omoare din nou. Ne pare ca iubirea aspira la absolut când de fapt cere atât de putin. Iubirea se identifica cu fiecare dintre noi si astfel fiecare are propriul sau mod de a o arata. Iubirea se manifesta într-o infinitate de feluri caracteristice unei infinitati de oameni care iubesc dar care de cele mai multe ori nu stiu sa descopere în ei acest sentime

| Petre85 a răspuns:

O sa ai momente cand o sa te simti minunat, in stare de orice si o sa fie cand n-ai sa poti sa gandesti limpede de parca " o iei razna". Si poate sa tina si toata viata, sau sa inceteze brusc acest sentiment "ciudat". happy

| nnnnnnnnncccccc a răspuns:

Dragostea este un amor amagitor.O fiinta candida se atrage de alta asemeni ei,sint ambele niste firi chibzuite,pentru ca sint create una pentru alta.O flacara bolnava e in el,nu poate sa reziste caldurei arzatoare a ei.Un aer ametitor, ii imbata si nu mai stiu ce sa faca. Dragostea este prea puternica. Apoi un frig pacut ii trec prin oase si isi revin, ei stiu, sint un intreg, nimeni si nimic nu-i pot destrama.