| deborah a întrebat:

Ce inseamna dragostea?

8 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Dragoste = boala

regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca nu exista un singur raspuns pentru asta, niciun dictionar din lume nu va putea defini vreodata complet acest sentiment. Mai demult am gasit pe net raspunsul unor copii la aceasta intrebare si l-am salvat undeva in calculator, pentru ca fiecare a raspuns corect si surprinzator de profund:
"Cand bunica a avut un acces de reumatism de nu se putea apleca sa-si dea cu lac pe unghiile de la picioare, bunicul a facut-o pentru ea, desi si el avea reumatism la maini. Asta e dragostea!" - Rebeca, 6 ani
"Cand cineva te iubeste, are un mod deosebit de a-ti spune numele, incat ti-l simti in siguranta in gura lui!" - Billy, 6 ani
"Dragoste e cand mergi la restaurant sa mananci si dai toti cartofii prajiti cuiva fara sa-i ceri nimic in schimb!" - Crissy, 6 ani
"Dragoste e cand faci pe cineva sa zambeasca, chiar daca e obosit!" - Terry, 4 ani
"Dragoste e cand mama pregateste cafeaua tatii si ia o gurita sa vada daca a iesit gustoasa." - Danny, 7 ani
"Dragoste e cand spui unui baiat ca e frumoasa bluza lui si el vine de atunci numai cu bluza aceea." - Noel, 7 ani
"Dragoste e cand catelusul tau iti linge toata fata desi l-ai lasat singurel toata ziua!" - Mary-Ann, 4 ani
"Cand iubesti, genele tale flutura in sus si-n jos si de sub ele cad stelute!" - Keren, 6 ani
"Dragoste e cand mama-l vede pe tata pe wc si nu i se pare scarbos!" - Mark, 6 ani
"Cand nu iubesti e interzis sa spui "te iubesc!"; dar cand iubesti trebuie sa o spui mereu, ca oamenii uita!" - Jessica, 8 ani
Cel mai bun raspuns a fost ales al unui baietel de 4 ani, al carui vecin batran tocmai isi pierduse sotia:
"Cand l-a vazut pe batran plangand, baietelul s-a dus la el si i s-a urcat pe genunchi. Mai tarziu, mama lui l-a intrebat ce i-a spus batranului. "Nimic! Pur si simplu l-am ajutat sa planga!"

| andreutz a răspuns:

Multa placere, dar in acelasi timp compenseaza suferintele happy

| kh1ss a răspuns:

O bucurie si o tristete la un loc happy

| leluc a răspuns:

DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecţiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecţiune faţă de o persoană de sex opus; iubire, amor. ♢ Loc. adv. Cu (multă) dragoste sau cu toată dragostea = cu (multă) plăcere, (foarte) bucuros. ♢ Loc. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, faţă de) cineva (sau de ceva) = a se îndrăgosti de cineva (sau de ceva). ♢ Expr. A avea dragoste = a-i plăcea să... A se topi (sau a se sfârşi, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimă. ♦ (Concr.) Fiinţă iubită; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. ♦ Legătură sexuală; relaţii amoroase. II. Plantă erbacee cu frunze în formă de lance, dinţate şi cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria). – Din sl. dragostĩ.

Sursa: www.dexonline.ro

| nicolbutnaru a răspuns:

Uff. O intrebare existentiala n-ai gasit? Mai generala si la care sa primesti un raspuns evaziv?! N-au reusit ei psihologii, sociologii, sexologii si filosofii sa se puna de acord in chestiunea asta... Poate ca dragostea are legatura cu respectul, acceptarea fara compromisuri, puterea de sacrificiu neconditionat pentru celalalt...Io zis sa nu mai cauti definitii general valabile, fiindca si termenul asta se personalizeaza, e pe cat de relativ, pe atat de absolut in momente cheie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea?
pai cred ca e cel mai frumos lucru care ni sa ptu oferi...cand esti indragostita suferi dar esti si fericita...
cele mai frumoase clipe sunt alea petrecute cu EL/EA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragoste ieste cand ai afectiune spre cineva...