| pisy_9676 a întrebat:

Ce inseamna masturbare? fara comentariu neplacute sau glume de prost gust va rog

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,masturbarea este autosatisfacere,este o actiune bărbatului sau a femeii de a-si atinge si manipula organele genitale in scopul producerii de plăcere sexuală. Scopul masturbarii este placerea,adica orgasmul.
Adica cand te masturbezi mimez un act sexual, dar de satisfaci singur.
Multe persoane se masturbeaza, din cauza dorintelor sexuale si pentru a simti placere...

7 răspunsuri:
| RyanGeorge a răspuns:

Masturbarea se poate defini ca o actiune a barbatului sau a femeii de a-si atinge si manipula organele genitale in scopul producerii de placere sexuala. Sfarsitul acestui act este punctul in care persoana respectiva atinge o stare de placere foarte intensa, numita orgasm. Lucrul acesta implica eliminarea de lichid seminal in cazul barbatilor, si atat miscari ale vaginului cat si a altor parti genitale in cazul femeilor. Masturbarea este un act de auto-satisfacere sexuala.

| kiss a răspuns:

Masturbarea (autoerotism, sex solitar) este o forma de satisfacere sexuala care nu implica penetrarea, prin care se autostimuleaza (sau se stimuleaza) manual organele genitale in scopul abtinerii orgasmului. Masturbarea este denumita si activitatea sexuala solitara fiindca in majoritatea cazurilor mastrurbarea are loc din/in lipsa unui partener.
Dar exista si masturbare reciproca in care fiecare partener foloseste diferite tehnici pentru a-l masturba pe celalalt. In cazul masturbarii reciproce nu se poate pune in discutie tehnicile orale fiindca acest lucru este deja sex oral deci intra in alta categorie.

| kiss a răspuns:

Hai ma, chiar n-a nimerit nici unul? adica... avem stupid cu totii? laughing

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

La baieti atunci cand își freacă penisul
si la fete atunci cînd își baga degetele sau diferite obiecte în vagin

| capsunica_8366 a răspuns:

Masturbarea reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către barbați sau femei. Actul mai este impropriu denumit onanie sau onanism.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,masturbare,e cum ti'ai mangaia zona genitala, pana la excitatie!

| Bihter a răspuns:

Masturbarea inseamna atunci cand o fata isi introduce un obiect ascutit adica in foarma unui penis sau un vibrator in vagin iar baiatul isi freaca penisul, asta pana la orgasm si dupa, toti doar pentru placere, sper ca te-am lamurit...