| Nicolaeva_Galina_1995 a întrebat:

Ce inseamna sentimentul de dragoste?

Răspuns Câştigător
| ffkldmlasbvn a răspuns:

Tu cam ce crezi ca inseamna? Sentimentul de dragoste este cam asa..iti place de o persoana insa nu stii care este motivul..nu iti place de el pentru ca este frumos, destept, popular etc. ci iti place de el pentru ca este el insusi.Are ceva special ce te-a atras spre el dar nu stii exact ce.Cand simti acel sentiment de dragoste ai vea sa ai acea persoana tot timpul prin prejma ta, sa vorbiti ore in sir despre nimicuri, sa va alintati, sa va jucati..etc.Fiecare simte iubirea intr-un mod diferit. Nu stiu daca ai inteles dar sper ca te-am lamurit! happy

7 răspunsuri:
| Eufourikul a răspuns:

Este ceva ce putin il inteleg si tot mai putini il simt!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Dragostea e de mai multe feluri, insa dragostea idilica are un amestec de cel putin 50% atractie, apoi pasiuni comune, activitati comune, respect, idei si principii comune etc.

Este gresit sa idealizam dragostea cand de fapt ea porneste oricum de la o atractie. Si atractia asta e de mai multe feluri.

De ex "nu are o figura prea grozava dar imi plac ochii, sau zambetul, sau glumele sau cum gandeste" Si asta-i tot o atractie insa in general totul porneste mai mult sau mai putin de la o atractie fizica.

| RAY a răspuns:

Isi dau raspunsul de la intrebare de a mea Iubirea nu este atractie sexuala si nici atractia sexuala nu este iubire. Se poate ajunge la iubire intre doi parteneri, fara sa fi existat atractie sexuala intre ei la inceput. De exemplu, prietenii foarte buni, care ajung sa devina un cuplu peste ani, nu pentru ca se simt atrasi unul de celalalt, pentru ca astfel si-ar fi inceput relatia de cand s-au cunoscut, ci pentru ca dezvolta alte sentimente. Iubirea nu este mostenita genetic si nu se afla in nicio gena. Iubirea este un concept si se invata pe parcursul vietii. In momentul in care gasim o persoana pe care o cunoastem foarte bine, cu care ne simtim confortabil, in prezenta careia ne simtim in siguranta, etc, apare ideea de iubire. Abilitatea creierului de a produce hormoni este inscrisa in adn, cum sunt endorfinele, care produc starea de confort, atunci cand suntem in prezenta persoanei respective. Insa, iubirea este un concept, invatat pe parcurs. Din cauza asta persoanele asexuale simt iubire, pentru ca invata conceptul.

| kiv1990 a răspuns:

La cum arati numai de pe net o sa afli

| AnnonnyMa a răspuns:

Un sentiment frumoshappy!
Cand iubesti o persoana, iti pasa de ea, te intereseaza viata ei, daca se simte bine, daca ii e rau. E o persoana pe care pur si simplu nu te poti supara orice ti-ar face.

| krs20kriss a răspuns:

laughing atunci cand simti ca traiesti cu adevarat, cand esti langa persoana iubita si pleznesti de fericire happy ( pe inelesul tau) intrebare cati anisori ai?

| Nicolaeva_Galina_1995 explică:

Este un sentiment care il simnte fata pentru baiat si baiatul pentru fata