| Lucaaaaa a întrebat:

Ce legume si fructe au voie sa manance hamsterii? dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Găsești aici o listă completă a alimentelor sigure pentru hamsteri. Sunt diferențe între alimentele permise hamsterilor sirieni și cei pitici, așa că ai grijă la ce dai de mâncare hamsterului tău. Unele alimente trebuie date în cantități mici și rar, pentru a nu deranja burtica hamsterului.

Deoarece hamsterii pitici sunt deosebit de sensibili la diabetul zaharat, este important ca produsele zaharoase să fie date în cantități cât mai mici sau să fie complet eliminate din dieta lor. Din acest motiv, găsești o listă cu fructe şi legume care conţin zahăr, ce pot fi date la sirieni, dar nu la pitici!

Alimente sigure atât pentru hamsterii sirieni cât și pentru hamsterii pitici

Legume
Sparanghel
Busuioc
Muguri de fasole
Broccoli
Varză de Brussel
Varză (în cantităţi mici)
Conopidă
Castane
Cicoare
Trifoi
Castraveţi
Flori si frunze de păpădie
Andivă
Fasole verde
Ardei gras
Păstârnac
Cartofi (fierți)
Ardei rosu
Salată romană
Spanac
Nap turcesc
Năsturel
Dovlecel

Carne sau produse bogate în proteine
Carne de vită fiartă, fără sare şi piper
Pui la cuptor sau fiert, fără sare şi piper
Branză de vaci cu conținut redus de grăsime
Lăcuste (numai de la magazine de animale de companie)
Viermi (numai de la magazine de animale de companie)
Greieri (numai de la magazine de animale de companie)
Ouă (fierte / omletă)
Tofu
Iaurt simplu (fără adaos de zahăr)
Biscuiți pentru câini (fără adaos de usturoi / ceapă)

Alte alimente
Lucernă
Hrană pentru bebeluşi (fără ceapă, usturoi, cu conținut scăzut de zahăr, şi care nu conţin conservanţi)
Hrişcă
Germeni de grâu
Orez cafeniu (fiert)
Cereale (fără zahăr)
Brânză (în cantităţi mici și cu conținut scăzut de grăsime)
Seminţe de in
Linte
Fructe cu coajă lemnoasă
Faină de ovăz
Paste (fierte)
Arahide (simple, nesărate)
Popcorn (simple, nesărate)
Seminţe de dovleac
Seminţe de susan
Soia (prăjită, fără sare)
Semințe de floarea-soarelui

Produse alimentare suplimentare doar pentru hamsterii sirieni

Fructe
Mere (fără seminţe)
Banane
Mure
Coacăze
Pepene galben
Cireşe
Struguri (fără seminţe)
Miere
Mango
Papaya
Piersici (fără sâmburi)
Pere
Prune (fără sâmburi)
Zmeură
Căpşuni

Legume
Morcovi
Porumb
Mazăre
Suc de fructe
Cartofi dulci

Alimente care nu ar trebui să fie oferite hamsterilor

Ciocolată (toxică)
Ceapă
Usturoi
Unt de arahide (se poate fixa în pungi)
Migdale (posibil toxică / acid cianic)
Semințe de măr
Conserve şi alte alimente procesate
Carne de porc
Cartofi (brut)
Boabele de fasole
Vinete
Pătrunjel
Seminţe de struguri
Avocado
Rubarbă
Frunze de tomate
Citrice (portocale, mandarine, lămâi, lime, grapefruit etc)
Pepene verde
Seminţe de majoritatea fructelor
Gemuri / jeleuri
Sare
Condimente
Praz
Arpagic
Murături

Sa nu-i dai salata pentru ca contine 90% apa si duce la diaree! Mar au voie si hamsterii pitici.
Papa! Sper ca te-am ajutat! Nu uita sa-i pui apa la hamsterul tau intr-o adapatoare pentru rozatoare!

4 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Daca vrei fructe si legume bio, sa-ti traiasca mult si bine animalele, iti recomand sa plantezi in gradina seminte profesionale de legume, cum ar fi seminte pentru morcovi, varza, salata, radacinoase in general. Eu am cumparat seminte de rosii de la https://www.cropmarket.ro/ si am fost foarte multumita

| awsome1 a răspuns:

Ai incercat rosi? salata,nu castaraveti, punele si putina sare dar ai grija sa nu pui prea multa, dar ai grija sunt niste magazine speciale si de acolo poti lua mancare

| Pittikk a răspuns:

Eu am 2 si le dau mancare speciala de hamsteri, morcov taiati rondele, castraveti rondele. Poti sa le dai multe legume dar sa nu le dai niciodata cartof pentru ca poate muri. Sper ca ti-am fost de ajutor!happy

| matei28 a răspuns:

Salata, varza, merge, pere, prune, morcov ras, castraveti, strugure...
Funda?