| Alexandra2601 a întrebat:

Ce mai poate semnifica secretia alba, branzoasa in afara de candida?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Orice infecţie genitală, nu neapărat cu candida, poate fi şi alt microb...

Este OBLIGATORIU un consult ginecologic, pentru diagnostic şi tratament - inclusiv pentru partenerul de sex!

Acea secreţie este ( de obicei ) însoţită de : mâncărimi, usturimi, senzaţie de urinare deasă, dureri abdominale ( ovare ), etc. - se IMPUNE un control ginecologic, fiind vorba de o INFECŢIE!

RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

La controlul ginecologic POŢI merge SINGURĂ, chiar dacă eşti minoră – trebuie DOAR să ai un act de identitate!
Să întrebi medicul ce tratament TREBUIE să facă şi partenerul, să-i zici să-i prescrie o reţetă – dacă el nu se tratează ( doar tu ) atunci o vei lua înapoi de la el ( de obicei şi băiatul este infectat, dar NU prezintă simptome )!

Cam asta ar fi...

2 răspunsuri:
| superboy9999 a răspuns:

Sperma

| Daxyralu a răspuns:

Un control la medicul ginecolog!