| Verginica23 a întrebat:

Buna,ce inseamna secretia branzoasa?

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Secretia cu aspect branzos (cu cocoloase, cu textura coagulata) poate avea drept cauze diverse infectii genitale.De cele mai multe ori este vorba de levuri (fungi) precum Candida albicans, bacterii usor de tratat precum Trichomonas sau diverse vaginite.Acestea au cam acelasi tratament pe baza de metronidazol.
Diferentierea se face in primul rand luand in calcul daca exista si alte simptome: prurit, usturime, miros neplacut, culoare modificata a secretiei etc.
In al doilea rand, poate fi necesara o analiza a secretiei daca se considera a fi o infectie mai serioasa sau o boala cu transmitere sexuala.
Numai bine!

| vasile2222 a răspuns:

O secretie care are aspect de branza.

| Ardamax69 a răspuns:

Atunci cand ai cascaval la **** sau branza de oaie la putulica