| Elena0210 a întrebat:

Ce parere aveti despre avorturi? Eu iubesc foarte mult copii si abia astept sa am si eu unul dar vreau sa fie mai tarziu atunci cand o sai pot oferi ceea ce are nevoie!
Mereu am fost contra avorturilor, dar de cand am vazut un filmulet despre cum se fac avorturile(copilul este taiat pe viu si apoi partile corpului se aseaza pentru "reconstructie" sa vada daca lipseste ceva) nu vreau sa ma gandesc ca sunt persoane care fac asa ceva.
Cum se simt mamele care au facut avort? Oare este cineva care nu regreta asta? Eu zic ca aceste femei sunt niste criminale exact cum sunt cele care stau inchise. Oare cum te simti cand vezi un copil si stii ca tu ti l-ai omorat pe al tau?

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Draga Lory, niici mie nu-mi plac avorturile dar, se mai intampla sa ajungi si la asa ceva - mai bine spune Doamne fereste si nu judeca!

Gabrielutzu este de aceeasi parere cu tine - ai putea vorbi mai multe cu el despre acest lucruhee hee

18 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Sunt impotriva avortului, intotdeauna am fost, asta poate pentru ca m-am protejat si stiam ca nu voi avea un copil fara voia mea. Totusi sunt multe femei-fetite la 14-15 ani care "orbite" de dragoste care "uita" sa se priotejeze in timpul actului sexual.Aceste "fetite" ce viitor ar avea cu un copil? Cine il va creste? Este dur sa faca un avort la 14 ani, dar cel putin isi va baga mintile in cap. Decat sa fie mame irespionsabile mai bine sa avorteze. Si alt caz: sunt unele mame care din motive banesti sau de sanatate nu-si "permit" avea un copil. De ce sa chinui copilul toata viata? Cunosc pe cineva care a facut avorturi, imi povesteste ca noaptea sa viseaza ca si o criminala, are cosmaruri timp de cateva luni, deja are doi copii, situatia nu-i `permite sa creasca inca unul deocamdata. Ok te simti rau un timp dar cel putin nu ai 6-7 copii nedoriti.

cami
| cami a răspuns:

Lory, s-a 'incarnat' cumva "gabrielutzu"?
Normal, sunt de acort cu tine [impotriva avorturilor] dar...nu crezi ca esti prea dura? nu vreau sa te critic, insa fiecare femeie cu decizia si mentalitatea ei.Normal! ce vina are acel sufletel, ca ea este o nevrednica, si nu a stiut sa se protejeze de la bun inceput, ca sa nu se ajunga pana aici...

| Linda a răspuns:

Cum un copil inainte de 3 luni este o nonpersoana si peste o zi devine brusc persoana?! Faptul ca cineva doreste o fiinta sau nu schimba cu ceva dreptul ei de a exista? Mie mi se pare foarte buna solutia cu adoptia. Sunt atatia oameni care ar dori acel copil. Stiu si fete care au nascut la 13, 5 ani, au dat copilul spre adoptie, si asta a fost. Cred ca ar fi mult mai atente in viitor.

mira
| mira a răspuns:

Macar acest drept sa-l aiba femeia:de a decide, eventual in intelegere cu sotul, nu cu iubitul pasager, cand sa devina mama.Nu te grabi sa judeci.Viata s-ar putea sa te oblige si pe tine sa recurgi la o astfel de solutie. Mira

| Elena0210 explică:

Da asa e ficare cu treaba lui, eu pur si simplu mi-am spus parerea!

| Elena0210 explică:

Sunt cateva exceptii. Da ai dreptate "tot eu"! Dar doar in acele situatii in care sunt puse sa leaga viata lor sau a copilului. Adica nu prea sunt de acord nici asa da sa zicem

| Diav0la a răspuns:

Iti permiti sa arunci cu piatra fiindca probabil esti fara pacat. Nimeni, dar absolut nimeni, nu are dreptul sa judece o femeie care recurge la aceasta masura extrema. Si este o masura extrema, crede-ma pe cuvant cand iti spun!
Mi se pare o crima si mai mare sa dai nastere unui copil si sa-l abandonezi, ca nu ai bani sa-l cresti, ca esti mama singura, ca esti prea tanara...(motivele pot fi infinite). Acel copil abandonat va trai, va creste dar va avea sufletul mutilat pe viata, nu va stii ce e aceea dragostea materna. Din pacate mai exista si un alt fenomen care poate duce la avort, independent de vointa mamei .si anume situatia cand copilul prezinta malformatii grave care ii pun in pericol viata post-partum (dupa nastere). Aici iar este de preferat avortul dupa parerea mea.
Ca sa-ti raspund si la intrebarea "cum se simt cele care au facut avort " ...Numai o femeie care a trecut prin asta stie cat de pustiita sufleteste se poate simti, cat de deznadajduita. As vrea sa cred ca o femeie care decide sa faca un avort, ia aceasta decizie in cunostinta de cauza, cantarind bine aspectele .insa din pacate nu intotdeauna se intampla asa. Femeia care face avort nu este o criminala, nu poate fi tratata ca o criminala caci este dreptul ei de a alege sa fie sau sa nu fie mama. Iar din momentul in care devi mama, ca femeie inseamna sa primesti binecuvantarea cereasca.
Iti doresc Lory sa nu ajungi niciodata in situatia de a trebui sa iei o astfel de decizie!

Răspuns utilizator avertizat
| iiirrriiisss a răspuns:

Avortul, uneori este un rau necesar. Gandeste-te la miile de fetite si adolescente violate, care raman in urma acestora insarcinate. Ce ar trebui sa faca, sa pastreze sarcina, sa-si distruga viitorul si de fiecare data cand isi vor privi copilul sa-si readuca aminte de cosmarul prin care au trecut?
Gandeste-te la femeile, care desi isi doresc foarte mult un copil, nu pot duce pana la capat o sarcina decat riscandu-si propria viata. Asta s-ar putea numi egoism, dar daca stam si ne gandim mai bine, realizam ca nici copilului nu i-ar fi bine fara mama lui alaturi.
Sunt oameni care nu au cu ce intretine un copil si nu ar face decat sa-l chinuie. Sunt femei, care descopera in timpul sarcinii ca bebelusul lor prezinta malformatii, sindroame, decat sa sufere toata viata, mai bine faci avort.
Sunt situatii si situatii, nu poti judeca un om pentru ceea ce face, daca nu-i cunosti bine situatia si chiar si asa tot nu vei ajunge sa-l intelegi, decat atunci cand vei trece Doamne fereste printr-o experienta asemanatoare.

| jo a răspuns:

Din cauza unor persoane needucate si lipsite de cunostinte elementare de drepturile omului se ajunge la abuzuri precum cele din vremea comunismului, cand avortul era interzis si mii de femei au murit, au fost mutilate si abuzate pentru ca voiau sa decida singure cand si cum sa aiba copii. Intreaba-ti mama cum era pe vremea aceea daca nu stii.
Avortul este un drept. Indiferent ce parere avem tu sau eu, o femeie nu poate fi obligata sa aiba copii. Ideal este sa foloseasca o metoda contraceptiva si sa nu ajunga in situatia asta, dar viata, dupa cum stim, nu este un scenariu ideal. Nicio femeie nu face avort pentru ca ii place. Ajunge acolo de nevoie. Nimeni nu are dreptul sa o judece.

| ramy_5584 a răspuns:

:O:O:O:O din ce motive ai fi tu banuita de avort nu pot sa inteleg... dar sa zicem...eu nu mi-as ierta-o niciodata...este clar crima...mai bine il pastrezi si il dai spre adoptie unor oameni care si-ar dori atat de mult un copil si din motive de sanatate nu pot avea.ganditiva ca e totusi o fiinta.ganditiva ca sunt si alte metode daca tu nu ai posibilitatea de a creste acel copil sunt altii care si-l doresc din tot sufletul sa-l aiba...si totusi...pana la a ramane insarcinata fara voia ta... e ceva...suntem in sec XXI sunt atatea metode prin care sa te protejezi de asa ceva... daca chiar vrei sa faci sex fa-o cu cap...protejeaza-te! ca de un prezervativ cred ca a auzit toata lumea...sau de medicamente...nu omora o fiinta...nu te adu in situatii limita in care "chiar nu ai ce face"... poti preveni asta.

imi pare ff rau de cele care au fost nevoite sa ia viata unei fiinte nevinovate si sper sa fie exemplu negativ pentru ceilalti... fetelor aveti grija de voi.sa nu ajungeti in situatii din astea... e ingrozitor.si le cred pe cele care au trecut prin asa ceva.imi pare foarte rau pentru voi si sper sa treceti peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"criminale exact cum sunt cele care stau inchise"-am inteles ca este doar o opinie a ta, o parere.nu crezi ca parerea ta este exagerata? si ce facem cu cele care sufera de o afectiune si datorita unei sarcini poate muri.iti asumi aceasta condamnare?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai lory, eu am facut avort si sa nu crezi ca imi pare bine.si in situatia mea sunt mii si mii de femei si sincer iti spun sa nu ne mai judeci si sa ne lasi in supararea noastra in pace caci suntem si noi constiente de ce am facut si avem trairile noastre proprii in legatura cu aceste lucruri...eu,una,chiar nu suport sa aud sau sa citesc astfel de afirmatii si nu ar trebui sa iti dai atat cu parerea despre asta si sa spui ca o femeie care a facut avort trebuie inchisa.nici o femeie din lumea asta nu face avort de placere...gandeste-te la asta si roaga-te la D-zeu sa nu ajungi sa faci avort! pastreaza-ti parerile pentru tine si incearca sa nu mai judeci, D-zeu este cel care ne va judeca pe toti dupa faptele noastre si nu uita ca nimeni nu e perfect.scuze daca te-am deranjat cu raspunsul meu, dar crede-ma, parte din intrebarea ta chiar nu isi avea rostul! chiar nu gasesti intrebari mai bune si mai inteligente de pus in discutie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, de cate ori citesc intrebarea asta ma apuca nervii si parca mai am cate ceva de adaugat! nu este posibil ca in ziua de azi sa ne apucam sa judecam oamenii pe diferite site-uri din lipsa de ocupatie! lory, chiar nu aveai nimic mai bun de facut? tu te-ai intrebat vreodata la modul cel mai serios prin ce trece o femeie in timpul unui avort? dar inainte? dar dupa? ai idee ce inseamna sa fii intre ciocan si nicovala? ai idee ce inseamna sa iti doresti cu disperare copilul dar sa fii obligata de situatie sa faci avort? tu te-ai gandit putin inainte sa pui aceasta intrebare? tu crezi ca esti mai buna doar pentru ca ai pus aceasta intrebare? nu te gandesti ca tai in carne vie cu asemenea cuvinte? nu cumva poti fi asemanata cu o femeie care a facut avort? NIMENI nu este de acord cu avortul, nimeni nu isi doreste sa avorteze, dar ce te faci daca vine ziua cand trebuie sa iei aceasta decizie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine femeile care fac avort sunt niste...CRIMINALE!

| maria_3189 a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare dintre noi are deptul sau la alegere. Insa se ne gindim obiectiv, oare acel copilas nu are si el dreptul la viata, de ce pentru el a hotarit cineva. Cei ce fac acest avort, sunt intr-un cuvint niste criminali.
Cit despre mamele care au facut avort, s-a constatat ca femeile care au suferit un avort sunt cu 30 la sută mai predispuse la a dezvolta o boală psihică. Avortul şi pierderea sarcinii sunt evenimente stresante, care s-a demonstrat că de obicei conduc la anxietate, tristeţe şi, în cazul unor femei, la grave depresii şi utilizarea în exces a drogurilor.

| mitroitanta a răspuns:

Buna ma cheama Tanta si nici eu nu sunt de acord cu avorturile, daca intadevar nu iti doresti copii sunt o groaza de metode de protejare, trebuie sa te gandesti inainte de consecinte, iar avortu este cel mai mare pacat, sa iti omori copilu, asta se intampla prin-trun avort

| mary_6642 a răspuns:

Buna,eu am 16 ani si acum cateva luni am facut un avort, si acum imi pare rau dar nu aveam posibilitatea sa il pastrez deoarece sunt prea mica, si nici prietenul meu nu era de acord cu acest lucru dar asta nu inseamna ca sunt o criminala nu a fost vina mea ca am ramas regret ca am facut acest lucru si am sa regret toata viata nu are rost sa critici personele care nu au posibilitatea da a tine un copil...