| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre de comunitatea asta MGTOW baieti?

https://www.vice.com/......ta-lor-228

Nivelul 1 – Respingerea Relațiilor pe termen lung: bărbatul respinge relațiile cu femeile pe termen lung, dar continuă să facă sex cu ele și să aibă relații pe termen scurt.

Nivelul 2: Respingerea relațiilor pe termen scurt: membrul refuză să mai facă sex sau să aibă relații pasagere cu femei.

Nivelul 3 – Lipsa de implicare economică: în acest stagiu, membrul refuză să câștige mai mulți bani decât îi sunt necesari pentru supraviețuire. Privește guvernul drept o forță tiranică și încearcă să stoarcă bani de la birocrați.

Nivelul 4 – Lipsa de implicare socială: membrul MGTOW refuză să interacționeze cu societatea.

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Dupa ce am descoperit ca viata e frumoasa si ca merita traita.
(cei cu care am vorbit in decursul anului 2016 stiu cat de depresiv si nihilist eram)

Dandu-mi seama si facand o descoperire atat de imensa pentru mine, am scapat si de pesimism si de depresie.
Apoi, fericit fiind, mi-am dat seama ca extremismul pe care il gandeam atunci izvora tocmai din intunericul in care eram la vremea respectiva.
Mi-am dat seama ca viata are sens si ca nu merita sa o traiesti punandu-ti restrictii si pundand altora restrictii.
Astfel sprijin homosexualii.
Astfel sprijin drepturile animalelor si voi deveni vegan in curand.Deja am inceput.
Astfel sprijin egalitatea intre sexe.
Astfel sprijin egalitatea oamenilor, indiferent de rasa din care face parte, nu mai urmez jeguri umane precum Hitler.

43 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu e normal sa o faci pe femeie sa-ti fie pur si simplu o carpa,, nu trebuie sa-ti bati joc de o fata/femeie, nu e moral si te mustra constiinta apoi,, pe mine unul ma va chinui mult timp daca imi bat joc de o fata/femeie!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nici eu nu sunt de acord cu asta

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Niciun barbat veritabil care se respecta nu ar lasa femeia sa fie umilita!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar multe se remarca doar prin a oferi sex man

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu toate sunt la fel, nu pot sa generalizez deloc,, mai ales femeia care are o psihologie interesanta si complexa.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asta o face o necunoscuta, mie imi plac lucrurile necunoscute

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si eu iubesc misterul si misticismul feminin,, femeia care se preda greu e si mai satisfacator sa o ai,, iti da o adevarata bataie de cap, dar si cand ai reusit... esti mandru de tine.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Mai ales cand fuge la altul asa captivant e, trebuie sa o cauti si o gasesti in bratele la cel mai bun prieten al tau dar ce sa faci sa te razbuni sa o urasti toate duc spre amaraciune nu spre o evolutie pozitiva

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta e dragostea, suferinta 'dureros' de dulce,, cum zicea Eminescu/

| RAY explică (pentru Drimmero):

Când deodata tu rasarisi în calea-mi,
Suferinta tu, dureros de dulce...
Pân-în fund baui voluptatea mortii
Neînduratoare.

da frumos, pacat ca a murit

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cel mai mare poet roman!
Trebuie sa te duca bibilica ca sa-i poti pricepe versurile atat de metaforice,, regele metaforelor si al oximoroanelor

| SG1995 a răspuns:

Ar trebui să adaug că după ce am citit articolul băieți ăștia se simt dominați de femeie, practic reacția asta extremă la feminism deși pe alocuri justificată (vezi răspunsul anterior) este un mecanism de apărare.
Oarecum sunt de-acord cu una din afirmațiile lor, și anume egalitate de gen e un mit.
Suntem două genuri diferite cum probleme diferite, cu nevoie diferite, și totuși facem parte din aceeași rasă.
Ideea e că nu suntem egali biologic, ca și în cazul diferențelor inter-rasiale ( mă și prin rase mă la rasele umane și animale) există diferențe inter-sexuale care fac în anumite cazuri ca femeia să fie superioară bărbatului, în alte cazuri bărbatul.
Acum dacă mai întreba pe mine cine ar trebui să conducă o societate, o femeie sau un bărbat, răspunsul meu ar nu contează, cine e mai capabil.

| Deaad a răspuns:

Niste sexisti si misogini imputiti care nu se gandesc la frumusetea vietii,ci doar militeaza spre a o constrange, adica sexismul, misoginismul impreuna cu homofobia etc.
In loc sa militeze pentru drepturile omului, militeaza spre a ingradi aceste drepturi ale omului, ceea ce sexismul promoveaza.

| RAY explică (pentru Deaad):

Man am vazut multe video postate de ala si in multe are dreptate, el doar comenteaza ceea ce afirma femeile, acum pe buna vezi un mos de 90 de ani langa una de 18 ani si aia spune ca il iubeste dar are milioane in cont cum sa nu o numesti ipocrita? in usa e multa ipocrizie, prostie nici nu ma mir ca 56% din ei nu stiu ce e soarele, femeile au pretenti mari sa fie bogat, inalt, frumos, carcater alfa plus multe tampeni, trebuie sa vedem ce e adevarat si ce nu e real eu ma tot intreb daca femeile iubesc cu adevarat sau stau cu un barbat doar din interes? nu inteleg cum multe isi gasesc pe cineva in cateva zile sau de ce divorteaza femeile cand el castiga mai putin ca ea, aia nu-i iubire parerea mea

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Sa nu te recunosc,, din om radical si infocat, n-a mai ramas nici o farama din tine!

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Auzi dar tu crezi că moșu ăla de 90 de ani nu e conștient că îi vrea bani tipa, sau tipa nu e conștientă că tipul vrea doar sex ( mă rog cât se mai poate în acest caz laughing ), dar ideea e că căsătoria în acest caz e doar o formă de contract. De fapt termeni economici oricum căsătoria e formă de contract, nimeni nu să se de-a pe tavă, dacă sentimentele nu îi sunt întoarse, poate doar dacă ar fi o persoană masochistă și preferă să fie folosită. Ideea e orice tip relație implic un anumit schimb, profesional sau personal. Din punctul meu de vedere relațiile din interes nu sunt periculoase dacă ambele părți și-au pus prețul, e ca și prostituția, plătești faci sex, nu plătești nu iei nimic. În schimb în relațiile romantice prețul nu e bani-sex, ci emoți-emoți, deoarece toți așteptăm un anumit feed-back de la cei din jur, deci mi se pare normal.
Desigur nu pot spune acum iubirea e doar o formă de economie, dar poate fi privită și în felul ăsta. Ray viața nu poate fi privită doar dintr-un unghi, eu unul sunt o persoană destul de romantică, dar pot avea și un alt punct de vedere, dar asta nu înseamnă că nu cred în iubire, dacă cumva te uiți la o conversație a noastră anterioară la una din întrebăriile lui Mădă ți-am explicat conceptul iubire și din perspectivă economic.
De fapt iubirea e aceeași, conceptul nu se schimbă doar unghiul diferă.
Referitor la întrebarea ta, mi se pare că relațiile între bărbat și femeie în acest nu sunt echitabile, pur și simplu asta este reversul feminismului extremist ( nu că aș avea ceva cu feminismul, dar unele mișcări sunt exagerate).

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai suport sa fiu radical si asa al dracu.
Bine,inca mai sunt al dracu,dar nu atat de mult.

Recunosc cand gresesc si am gresit cu foarte multe dintre principiile mele.
Homofobia,dispret pentru vegani/vegetarieni,misoginism,rasism,traditionalism,pesimism, depresie, nihilism, antinatalism si alte extremitati imputite.

Bineinteles, alte principii mi le-am pastrat.
Scarba pentru crestinism(nu crestini) mi-o pastrez in continuare.
Doar ca nu il mai urasc (din nou).

| RAY explică (pentru SG1995):

Si eu cred in iubire ca exista dar cand vezi ca femeiele ofera doar sex si au en pretenti ma intreb ele chiar iubesc? femeile sunt si egoiste ele fac orice pentru a a putea sasi atinga scopul lor, stau cu tine te prostesc apoi fuge la altul, pe bune ce ofera o femeie in afara de sex?

| RAY explică (pentru Deaad):

Ce tea determinat sa isi dai seama ca gresesti?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Nu-si schimba omul principiile asa peste noapte, fii sigur de asta

| RAY explică (pentru Deaad):

Ma bucur pentru asta, tiai invins frustraile si complexele

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Din care fac parte*

Imi pare rau TOT!
Te-am dezamagit!
Si pe tine si pe tine!

laughing

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Si pe tine si pe mine*
Vai, ce dracu am?
laughing

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Din punctul meu de vedere o prostituată e mai bună etic vorbind decât o tipă care pretinde că te iubește, dar nu o face. Dar cum a zis cineva mai sus nu sunt toate la fel. Sunt femei care își iubesc soți indiferent de greutățiile materiale, deci să nu generalizăm. Că dacă o să o luăm așa, lumea e plină de bărbați care fac aceleași chesti, îi spune uneia că o iubește dar după ce face sex cu ea o lasă.

| RAY explică (pentru SG1995):

Eu sunt agnostic in privinta asta, cred ca ele sunt foarte egoiste de fel si se compromit cu majoritatea pentru scopul lor ca apoi sa fuga la altul, ai vazut tu o femeie multumita vreodata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Arată-mi un om care să fie mulțumit oricând și cu orice are.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Un budist sau un calugar

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Și pe măicuțe unde le pui?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca da nu stiu

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Cum ți-am o femeie ar spune același lucru despre bărbați.

| RAY explică (pentru SG1995):

Daca ar fi sincere nu ar spune asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atunci ce te face să crezi că știi mai bine despre călugări?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca nu ma vei convinge de nimic prin argumentele astea superficiale, un barbat daca are o bere si una blonda e fericit o femeie daca are de toate tot mai vrea ceva asta e adevarul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Amândoi știm că berea aia se termină și că blonda pleacă la un moment dat și tot tu-mi spui de argumente superficiale? Ce frumos.
Dacă omul nu ar fi vrut totdeauna mai mult, acum trăiam în pace și liniște. Doar pentru că ție ți se pare că femeia cere mai mult, nu înseamnă că bărbatul se mulțumește doar cu "berea și blonda".

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic vine alta, dar blonda e o ipocrita care sta pentru banii cu el stim asta amandoi, eu am spus ca nu e multumita niciodata si ca mereu vrea altceva, daca vede pe x ca castiga mai bine ca sotul ei fuge la el sau daca vede un barbat frumos
http://elitedaily.com/women/are-women-likely-to-cheat/1057815/

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, prespun ca sunt multumiti oricine care traieste ca un pustnic indiferent de sex

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ești sigur? Sunt o grămadă de bărbați care fac exact aceleași lucruri de care tu le acuzi pe femei, doar că în loc să-și acopere nevoile materiale se folosesc de ele sexuale, iar după ce sunt satisfăcuți le lasă. Se întâplă și chestii de-asta. Ideea că nu poți să zici că toat femeile sunt la fel cum nu toți bărbați sunt la fel. Uite un exemplu: Taică-meu a fost abuziv, n-a fost angajat niciodată în viața lui și cu toate asta maică-mea la suportat 20 de ani până să bage divorț de ce?
Evident și noi copii suntem o cauză a amânări, dar maică-mea la iubit pe taică-meu până când a realizat că de fapt taică-meu nu vrednic de ea și a divorțat. Acum e singură de 5 ani, și ne-a întreținut cum a putut de-am terminat liceul.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu doar interese materiale, femeile au tot felul de scopuri sau frica de singurate, da mai rar asa femeie ca mama ta, poate e una la 100 mii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Și tot vina femeii este că unii umblă după fotomodele și sex, tot ea e aia ipocrită.
Mă bucur că generalizezi din ambele părți, să nu se supere nimeni.

Iar studiile tale tot nu-ți susțin ideea că "toată lumea e într-un fel".

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca barbati nu sunt porci si prosti? vezi si tu ca eu nu tin partea nimanui, si eu recunosc ca am fost si poate sunt,am stat cu prima iubita,de fapt cu toate cu mam vazut a fost ca vream sex de la ele,ce alt motiv puteam sa am? pana nu am iubit nu am stiut ce e iubirea dupa ce am descoperito am descoperit si suferinta,ce ma suprins a fost ca aia ma lasat asa repede, tiam mai spus eu doar un lucru nu cred nu am spus ca barbati nu sunt ipocriti,sunt si de astia eu am mai multe prietene decat prieteni, doar nu cred ca femeile iubesc cu adevarat atat, in rest isi dau dreptate in orice vrei tu, studile nu sunt dogme, credinte desi nu sunt ceva batut in cuie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Unii" nu e generalizare și nici nu susține că tu ai fi spus ceva.
Discuția a pornit de la ideea că "femeia nu e mulțumită niciodată", nu dacă femeile iubesc sau nu cu adevărat (unde, iarăși, depinde de fiecare persoană).

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Păi și bărbați nu au scopuri sau frică de singurătate?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da asa e de acolo a pornit, desi omul este o fiinta care nu e multumita niciodata de ceea ce are.sta in natura umana, referitor la ca femeile nu iubesc cu adevarat am alta ipoteza femeile iubesc cu adevarat barbati de tip alfa iar cu beta doar se compromit sau poate ca nu iubesc nici pe aia nu stiu, eu numai cred in asa ceva, am multe de invatat recunosc, dar repet daca chestia asta ma fereste de suferinta e ok

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Dupa ce am descoperit ca viata e frumoasa si ca merita traita.
(cei cu care am vorbit in decursul anului 2016 stiu cat de depresiv si nihilist eram)

Dandu-mi seama si facand o descoperire atat de imensa pentru mine, am scapat si de pesimism si de depresie.
Apoi, fericit fiind, mi-am dat seama ca extremismul pe care il gandeam atunci izvora tocmai din intunericul in care eram la vremea respectiva.
Mi-am dat seama ca viata are sens si ca nu merita sa o traiesti punandu-ti restrictii si pundand altora restrictii.
Astfel sprijin homosexualii.
Astfel sprijin drepturile animalelor si voi deveni vegan in curand.Deja am inceput.
Astfel sprijin egalitatea intre sexe.
Astfel sprijin egalitatea oamenilor, indiferent de rasa din care face parte, nu mai urmez jeguri umane precum Hitler.