| anonim11xx a întrebat:

Ce parerri aveti despre masturbare la baieti? poate duce la ejaculare prococe? pareri pro si contra

4 răspunsuri:
| AlexTroll a răspuns:

Nu duce la ejaculare precoce, ci ajuta la prelungirea actului sexual.
Nu prea vad efecte negative doar ca duce la dependenta daca o faci foarte des...
Pro ar fi ca actul sexual este pelungit, si desigur placerea personala

| corbulalbrosu a răspuns:

Activitatea de masturbare nu va influenta sau provoca ejacularea precoce.Afirm in cunostinta de cauza.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| SkyPilot a răspuns:

Opinia medicala dominanta curenta este ca masturbarea nu are consecinte negative. Pentru ca au mai fost astfel de intrebari aici am cautat studii in domeniu si nu am gasit mare lucru, iar ce am gasit nu era prea riguros. Deci daca ei cred ca nu sunt consecinte negative, nu inseamna ca e si adevarat. De-a lungul timpului am observat multe intrebari care leaga masturbarea excesiva de probleme de erectie si de diminuarea placerii inm cazul sexului "normal".