| anonim_4396 a întrebat:

PRO sau CONTRA pentru masturbare? ( la baieti )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea de a fi PRO sau CONTRA masturbarii denota faptul ca iti lipseste informatia corecta in privinta acestui ''indeletniciri'' practicate de cand exista lumea/omenirea. Pe baza cercetarilor stiintifice si medicale mai recente s-a stabilit in mod sigur si cert ca masturbarea produce efecte de natura benefica asupra organismului. Daca ne ghidam dupa rezultatele cercetarilor stiintifice, a experimentelor medicale, a studiilor psihologice si psihoterapeutice, si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra are efecte benefice in privinta echilibrarii activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate!

17 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pro masturbare ca aduce multe beneficii asupra sanatatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra gasesti toate dovezile pe http://yourbrainonporn.com

| teo530 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate ești terminat.

| anonim_4396 explică (pentru teo530):

Pãi? Eu ma masturbam zilnic când tu te jucai cu tâta in nisip.

| teo530 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fraiere eu te cred că te masturbai acum mult pentru că am intrat pe profilul tău așa de curiozitate m-am uitat la ce întrebări ai pus și după ce am citit cam jumătate cred că ești un babalâc de vreo 50-60 de ani.Și prostule băieții au tâțe, ce ți-e rușine să zici "cu scula" sau "cu puța" sau alt cuvânt? Du-te și culcă-te că trebuie să fi culcat până acum ora asta e cam târziu pentru moși.Chiar mi-e milă de tine!

| anonim_4396 explică (pentru teo530):

Si Ai tras concluzia cã sunt impotent de aceea sunt contra masturbarii? Când o sa observi cã femeile din viata realã nu aratã ca Mia Khalifa nu o sã ti mai scoale scula.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Orice masturbare are loc cu un film porno, masturbarea in sine nu aduce probleme pe viitor dacã este practicatã normal, dar vizionarea filmelor porno in timpul ei este problema, nu am nevoie de nici un studiu de 2 bani rolul baietilor este sã insãmâteze cât mai multe femei, iar masturbarea afecteazã mintea crezând cã ai acces la acele femei de pe internet, când de fapt tu o freci la rece.
Mai afecteazã si dopamina, este o vorbã "o labã la timpul ei face cât 1000 de femei" glumã este glumã dar psihic chiar asa este, iar asta poate duce la probleme mari in timp.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, adictia fata de porno este doar o ipoteza in momentul de fata. Nu e nici dovedita, nici acceptata pe larg.

Dar plecand de la premiza falsa ca ar fi acceptata, ar fi la fel ca vinul: nu toti cei care beau vin devin alcoolici. Deci a spune ca pornografia este nefasta in general (pentru toti) e la fel cu a spune ca vinul e nefast in general.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Doar cã vinul e vechi de când lumea pe când in ziua de azi, poti accesa asa ceva usor in mai putin de câteva secunde. Poate dumneata esti mai in vârsta, Nu cred cã se putea face rost asa usor inaintea internetului.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Non sequitur. Majoritatea oamenilor care consuma porno nu fac asta 8 ore/zi, 7/7.

Your Brain on Porn nu e website de stiinta, ci este un website de propaganda, care distorsioneaza stiinta. Scopul lor este dezinformarea, nu adevarul stiintific.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu de fapt sunt anti pornografie, este doar o fantezie nu este real ce vezi intr-un film porno, iar pentru majoritatea adolescentilor este toxic deoarece isi fac false sperante cum este sexul in realitate.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca o data: sustii propriile fantasme drept fapte dovedite stiintific. Nu a dovedit nimeni ca pornografia ar fi "toxica" pentru majoritatea adolescentilor. Este doar o fantezie a ta ca asta ar fi dovedit stiintific. Din moment ce nu e dovedit stiintific, teza asta e doar o inchipuire din capul tau. Asa cum ei stiu ca Omul Paianjen si Superman nu sunt reali, la fel stiu ca pornografia nu e o situatie din viata lor reala. http://en.wikipedia.org/wiki/Not_in_Front_of_the_Children

Crezi ca e dovedit ca exista adictie de porno si ca in realitate pornografia ar fi toxica pentru adolescenti. Astea sunt pur si simplu inchipuirile tale, nu sunt nici stiinta, nici cunoastere obiectiva. Comisiile de etica ar refuza orice astfel de experimente pe adolescenti, deci nu avem cum sti/afla raspunsul la aceasta intrebare. Iar a pretinde ca stii raspunsul la o intrebare la care nu se poate sti raspunsul este o fantasmagorie. Tu pretinzi ca ai cunoaste lucruri pe care nu ai de unde le cunoaste. Si nu ai de unde le cunoaste pentru ca nu pot fi cercetate. Asa ca n-ai niciun fel de cunoastere obiectiva pe tema asta, din moment ce pentru o astfel de sustinere nu pot exista dovezi publicate cu peer-review.

| teo530 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nene nu mă interesează pe mine cum ești tu și stai tu liniștit că găsesc eu bunăciunilaughing)

| teo530 a răspuns:

De o mie de ori Pro.La Mia Khalifa.Este absolut normal pentru băieți.Și chiar și pentru fete merge.

Răspuns utilizator avertizat
| username1053847 a răspuns:

Fă ce vrei.