| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti sa faci daca tu il iubesti sincer, el te iubeste sincer, dar el iti spune ca nu te merita, se indeparteaza de tine si te ignora doar pentru ca spera ca vei gasi o persoana mai buna decat el, dar il vezi in fiecare zi cum e distrus efectiv de absenta ta?

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Pai oare ce a facut de nu te merita, oare ce-l apasa? Personal nu cred in declaratiile de iubire infinita fara pic de dovada, conform situatiei tale. Eu consider ca daca exista dragoste adevarata se lupta si nu se despart de motive imaginare, nu baga mana in foc ca te iubeste precum sustine, cred ca ar fi cu tine daca ar simti asta cu adevarat.

| Freya1 a răspuns:

Am citit ce ai scris pe aici si sincer daca nu scriai comentariul in care spuneai ca e mai sarac, mai de la tara etc nu credeam ca te iubeste.
Poate ca are ceva sentimente pentru tine dar nu atat de puternice incat sa vrea sa lupte sa se ridice pentru tine. Daca mai aveti discutii de genul acesta tu poti sa ii spui ca il placi asa cum este iar daca are el o problema si se simte oarecum inferior tie poate sa lupte sa faca si el ceva.Sa se puna pe invatat mai bine, sa isi ia un loc de munca part time si altfel ii va creste stima.Tu nu poti sa devi peste noapte proasta sau saraca pentru ca el are complexe de inferioaritate dar el poate sa invete si sa lupte, si chiar daca nu o sa fie la fel ca tine macar incearca sa se mentina pe o linie de plutire.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ca e un mare tembel.

| PersonajFictiv a răspuns:

E complicat.
Daca nu provine din o familie cu bani si spune de tine ca esti mai buna ca el ( mai frumoasa,mai populara,mai desteapta,etc ) probabil se gandeste la un viitor cu tine si la cum ar arata ala, se imagineaza neputincios, fiind incapabil sa iti ofere ceva de "rangul" tau.
Trebuie sa il convingi ca ceea ce are el de oferit nu iti poate oferi multa lumea ( iubirea sincera ) ca restul lucrurilor le poti castiga, e tanar, are viitorul in fata si poate sa faca ceva, dar o inima sincera nu o poti gasi asa usor, e ca un diamant printre pietre. Daca ceea ce are el nu considera valoros, nu o sa stea cu tine cel mai probabil, asa ca trebuie sa il convingi ca ceea ce are el ..ai tu nevoie.
Multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca are probleme de personalitate. Nu are incredere destul/deloc în propria persoana. Sau poate chiar are probleme în familie, gen: mama, tatăl lui ii zic ca este un nimeni ca nu merita sa... Ca nu e bun de nimic etc. Și de aceea el crede ca tu meriți o persoana mai buna. Ar fi bine sa fii sigura ca chiar te iubește și sa încerci sa ii redai încrederea în el.

| AnonimnusAno a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact probleme din astea are... dar cum sa fac daca imi ignora toate mesajele si de fiecare data cand ne intalnim, trece pe langa mine ca si cum ar fi un strain?

| Romanul86 a răspuns:

Nu-l mai stresa cu relația fi prietenă cu el. Fă-l prieten cu prietenii tăi. Vezi ce se mai întâmplă...

| IvonneBk a răspuns:

De unde stii tu ca te iubeste sincer? Doar pentru ca ti-o spune?

| iredbaron a răspuns:

Ii spui in fata daca te iubeste sau nu si atunci incerci sa-l saruti, ai incredere in mine!

| Mariam6543 a răspuns:

Inainte sa iti citesc toata intrebarea, puteam sa jur ca el nu te iubeste si ca ceea ce a zis e doar o scuza, asa cum e de fiecare data. Dar faptul ca tu il vezi distrus schimba totul. Eu zic asa: ca sa fii sigura ca el chiar te iubeste in ciuda a ceea ce zice, lipseste o zi sau de la o ora si pune o prietena sa-l urmareasca, sa vada daca nu cumva el nu se preface in fata ta. Desi chiar si mie mi se pare absurd, mai bine sa fii sigura decat sa suferi.
Dupa, eu zic sa ceri ajutorul prietenilor lui sau a unui adult ca sincer iti zic ca niciun om intreg mintal si fara probleme de personalitate nu face asa cu persoana iubita. vORBESTE cu el, afla de ce i s-a bagat in cap ideea asta. Dupa, trimite-mi mesaj si zi-mi cum a fost si daca pot, te voi ajuta in continuare. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| AnonimnusAno a răspuns (pentru Mariam6543):

E mai complicat... el e un baiat care e de la tara, nu are o conditie financiara grozava, nici nu este printre primii in clasa si lucruri din astea. Eu in schimb sunt olimpica, am foarte multe hobby-uri si multa lume imi cauta atentia ca sa zic asa, chiar daca suna urat. El mereu mi-a zis ca nu ma merita, ca eu am nevoie de cineva mai bun, mai destept, mai frumos, mai cu bani. Acum el ma ignora complet. Insa de multe ori il vad la liceu, dar el nu isi da seama ca il privesc, si vad pe fata lui ca se simte foarte rau. Mi-a zis de multe ori ca a plans pentru mine si ca ma iubeste sincer.

| Evolution a răspuns (pentru AnonimnusAno):

Probabil crede (ceea ce e si adevarat) ca tu ai un rang mai mare si el unul mai mic, el crede ca nu te merita in sensul in care o sa te traga in jos sau iti va fi rusine cu el sau o sa se simta ciudat in prezenta ta.
Daca si tu il iubesti, ar trebui sa discuti cu el deschis si sa ii spui ca nu conteaza banii si chestiile de genul, trebuie sa va ridicati unul pe altul si sa ajungeti la un echilibru, asta cere sacrificii din partea amandurora, nu sa fie unul mai presus si unul mai jos.
Nu vrea sa iti strice reputatia probabil si din aceasta cauza te evita sau nu iti raspunde la mesaje.
Daca esti dispusa sa faci anumite sacrificii si chiar vrei sa fii cu el in ciuda situatiei lui, trebuie sa iei legatura cu el (de preferat face to face) si sa il faci sa te asculte, ii explici ce si cum si ca nu te intereseaza banii si situatia lui si sa ii explici ca decat sa gasesti un golan care sa stea cu tine doar pe profit, mai bine sa stea el cu tine sa te protejeze.
Succes