| claudiuflorin a întrebat:

Ce se intampla daca te masturbezi mereu, de multe ori insistent? Explicati-mi intelesul! Te poti imbolnavi? Iti afecteaza sanatatea? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbandu-te te faci sa te simti bine, te relaxezi, iesi putin din starea asta stresanta, uiti de lume si de probleme!
Este sanatos, Vei avea probleme daca esti in perioada adolescentei si nu faci asta macar odata la o saptamana sau doua!
Nu te imbolnavesti, nu exista o boala care se face din cauza masturbarii!
Dar sa nu incepi sa faci asta de mai multe ori pe zi... faci pauze de cateva zile macar!
Daca esti mai mare si faci asta deja de mult timp cred ca e nevoie sa iti cauti o partenera!big grin
Sa nu te afecteze prea mult psihic sa ramai acelasi tu si sa nu iti fie rusine sa recunosti ceea ce facilaughing
Sa nu te prinda cineva si sa nu te gandesti prea mult la ceea ce faci cand ramai singurelhee hee
Acum sa raspund la curiozitatea ta!
Ce inseamna pentru tine Mereu? De 2 ori pe zi, de 3? de 2 ori pe saptamana!?!
Pai.Depinde, uite de exemplu sunt baieti care incearca sa o faca cu fetele si ejaculeaza prea repede...e din cauza masturbariistraight faceprea mult stricalaughingmult norocstraight face

| claudiuflorin explică:

Ma masturbez de trei 4 ori pe zi...chiar si cinci! fara excepti.se poate intampla ceva. Nu mai vreau sa fac asta, vreau sa renunt e boala a face asta mereu si este si pacat in fata lui Dumnezeu! Ce pot face sa-mi treaca gandurile astea simturile... cineva a spus sa fac sport si sa nu ma mai gandesc sa uit! Vreau sa scap de asta nu mai vreau placere, cu spermatozoizii care i-am eliminat erau copii mei imi pare rau! Ce pot sa fac sa renunt? Multumesc anticipat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand incearca sa te gandesti la altceva...
3-4 ori pe zi fii serioslaughing ai timp?
Iesi pe afara, Asculta muzica, plimba-te, vb cu prietenii sau cu familia; si sportul e bun mai ales fotbal sau ce iti place tiehappy
Apropie-te mai mult de fete, asta e cel mai important.
Da-le atentie! vb mult cu elehee heeasta le place cel mai mult:Xbig grin
Daca esti virgin iti faci o iubita si iti incepi viata sexualahee hee
Incearca! Esti destul de dragutblushing
Nu-ti mai pierde timpul cu chestii din asteaoh go onoh go on
E varsta! Va inteleglaughing)Nu-i o boala straight faceoh go on
Ti-am zis te afecteaza cand iti incepi viata sexuala!
Fetelor nu le place sa ejaculezi repede sa fim seriosiraised eyebrowshee hee)zic si eu!
mult succeshee hee

| ionika17 a răspuns:

Da, gaseste un sport care sa iti placa, ocupa-ti timpul cu altceva, citeste o care, mai iesi pe afara, si o sa vezi ca incetul cu incetul o sa ti se duca gandurile, si daca nu te mai masturbezi asa des, si intensitatea vine mai mica.Du-te la sala si ocupa-ti timpul, sau cauta-ti o prietenahappyBafta!

| claudiuflorin explică:

Eu nu obisnuiesc sa ejaculez repede... ejaculez rar normal o sa renunt. Nu am prietena am 22 de ani dar nu am gasit sunt din bacau si fetele astea sunt speriate nu vor sa socializeze nu vor nimic. Am prieteni admiratoare socializez dar nimeni nici o fata nu vrea sa fie iubita mea. Nu inteleg,poate nu am gasit sa mai incerc asa este aici la bacau,in bucuresti am gasit prietene dragute! Sunt un baiat mai retras nu chiar,obinuiesc sa ies in lume sa vorbesc sa ma afirm dar nu-mi place sa vorbesc urat,mi place sa fiu baiat cuminte sunt normal. Toate femeile pe care le-a, cunoscut au zis ca au prieten poate au si ce daca,si eu am dar imaginaralaughing) Doresc sa o cunosc pe Angelina Jolie imi place de ea! Am avut prietene, am si eu pretentii vreau sa cunosc o domnisoara frumoasa, foarte frumoasa!

Alte răspunsuri
| EDUIN a răspuns:

Salut. Frate tu daca vrei sa scapi cu adevarat de acest (obicei, placere, masturbare, uraciune in fata lui dumnezeu, cum vrei sa o numesti) trebuie sa te gandesti in primul rand la sanatatea ta care iti este afectata de acest lucru care dupa parerea mea este o falsa placere si de scurta durata. Recunosc nici mie nu-mi este usor sa ma las de a face dar crede-ma ca incerc tot ce imi sta in putinta am 19 ani si cel mai mult am stat sa nu fac 4 luni de zile apoi cel rau mi-a intunecat mintile si altceva mi-a afectat foarte mult creierul care acum ma chinui sa al aduc la nivelul maxim. cand nu ma masturbam ajungeam la performanta sa memorez tot ce aud si sa imi reamintesc foarte repede iar matematica plina de formule aplicabile era ceva gen 1+1 care nici nu intelegeam de ce unii chiar nu pot intelege cat este de usor.In prezent matematica mi se pare la fel de usoara dar in loc sa gresesc la cele grele gresesc la 2inmultit cu 3 sau mai bine zis cele de baza cele pe care le-am facut acum ceva timp si acum datorita faptului ca nu am renuntat la masturbare mi-a distrus acei neuroni cu calculele de baza. Si faptul ca nu te plac fetele e o porcarie construita de catre tine prin faptul ca te masturbezi pana nu te lasi de acest lucru nu vei putea sa intelegi ca si tu esti frumos, amuzant sau ca ai o calitate buna doar pentru faptul ca creierul iti este afectat.Presupun ca esti constient de faptul ca creierul sta la baza functionarii corpului asa ca imagineaza-ti el fiind afectat si corpul sau sanatatea ta este afectata. Fa in asa fel incat o luna de zile sa nu faci deloc si vei vedea cat de bine o sa te simti si ce frumos o sa gandesti, de nu se intampla asa impune-ti tu asta totul e sa gandesti sa doresti sa ai vointa si sa nu renunti sa ai cuvant de onoare. Fa asa cu mine odata si eu de azi voi face in asa fel incat sa nici nu mai ma gandesc macar iar de imi vine cheful voi iesi afara si ma bag in zapada. Temperatura scazuta scade marimea si il adoarme.bafta

| MeOana a răspuns:

Iti las aici ceva ce am gasit pe net.

Periculoasa! Scandaloasa! (Prea) multa vreme masturbarea a fost considerata mama tuturor viciilor. Nici acum nu a scapat pe deplin de eticheta "tabu", iar multe mituri despre ea inca stau in picioare. Jos cu ele!

1. Cine se masturbeaza, se imbolnaveste. Este unul dintre cele mai vechi neadevaruri, nascocit de asa-zisii invatatori ai vremurilor de demult care incercau prin orice vorbe sa ii indeparteze pe tineri de aceasta practica. A aparut astfel credinta ferma ca asa stau lucrurile, masturbarea inseamna boala curata. In zilele noastre, studii peste studii au demonstrat ca nici vorba de acest pericol, iar autoexcitatia nu poate fi considerata responsabila pentru bolile fizice sau mentale. Masturbarea nu ne face nici surzi, nici orbi. Nu provoaca nici sterilitate, nici cancer, nici maladii psihice. Ba chiar poate preveni cancerul de prostata.

2. Masturbarea provoaca probleme de erectie. Un barbat care se masturbeaza nu va fi in nici un caz mai slab „performant" in timpul actului sexual decat unul care se abtine de la autoexcitatie. Desigur, daca masturbarea are loc imediat inaintea partidei de sex, ea poate diminua dorinta.

Insa practicarea cu regularitate a masturbarii NU determina probleme de erectie. Din contra, in timpul perioadelor lungi de abstinenta, ea ajuta la mentinerea capacitatii corpilor cavernosi de a reactiona la stimulare. Iar reluarea raporturilor sexuale in conditii perfect normale este astfel facilitata. Si nu, masturbarea nu modifica nici forma, nici marimea penisului. La fel cum nici nu favorizeaza ejacularea precoce, ci chiar o poate trata.

3, Copiii care se masturbeaza au mari probleme. Nu au nici o problema, este un lucru absolut firesc. Copiii se masturbeaza de la cele mai fragede varste, inainte chiar de a invata sa mearga. In primii ani de viata, masturbarea este o activitate normala care ne ajuta sa ne descoperim corpul, sa aflam cum reactioneaza diverse zone, ce anume ne provoaca placere.

Intre 15 si 19 luni, copiii se masturbeaza deseori in public, iar dupa ce implinesc 2 ani, 85% incep sa o faca departe de ochii altora. Lucru pe care continua sa-l practice toata viata – in SUA 55% dintre adolescentii de 13 ani (baieti si fete) spun ca se masturbeaza. La 15 ani, cifra urca la 80%, iar in cazul adultilor ajunge la 65% pentru femei si la 90% pentru barbati.

4. Cei care se masturbeaza zilnic au nevoie de ajutor. Nu s-au facut inca statistici care sa ne spuna precis cam de cate ori se masturbeaza oamenii pe zi, pe saptamana, pe luna. Si nici nu exista un numar batut in cuie pe care daca il depasesti, ai o problema grava. Medicii spun ca unii dintre noi se masturbeaza si de 2 – 3 ori pe zi, altii de 2 – 3 ori pe saptamana, altii o data pe luna sau deloc. Si este firesc sa fie asa. Problemele apar cand masturbarea e facuta din necesitate, fara pic de placere.

5. Nu este normal ca o persoana implicata intr-o relatie stabila sa se masturbeze. Intr-un cuplu, partenerii simt deseori nevoia unui alt ritm al orgasmului, iar masturbarea este cel mai la indemana mijloc de a-si implini dorinta si de a scapa de frustrare. La fel de normal este sa faca acest lucru de fata cu celalalt sau sa se masturbeze reciproc.

Faptul ca o persoana cu o viata sexuala satisfacatoare se masturbeaza este cat se poate de natural. E o problema cand devine preferata partidelor de sex.

Sursa http://www.csid.ro/sex/sexualitate/5-mituri-despre-masturbare-2780168/

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! NU! NU!
eu o fac zilnic, dimineața înainte de muncă, după muncă și seara în pat încă de 4-5 ori și n-am nici pe dra##cu...
Stay cool?