| mihaela_4472 a întrebat:

Ce se intampla daca te masturbezi?

11 răspunsuri:
| liviu42 a răspuns:

Vei avea un orgasm cu siguranta clitoridian.

| liviu42 a răspuns:

Si femeile ejaculeaza.Lichidul expulzat are o compoziţie similară cu lichidul spermatic şi nu este nicidecum urină, aşa cum consideră multe femei.

Totodată, acest lichid expulzat prin orificiul urinar nu are nicio legătură cu secreţiile vaginale, care au rol de lubrifiere.

Sursa: Orgasmul şi ejacularea la femei : Relaţii : Unica

| Girl a răspuns:

In majoritatea cazurilor de masturbare, este vorba de o excitatie a organelor genitale proprii, in scopul satisfacerii nevoilor sexuale. Masturbarea este normala, sanatoasa si nu dauneaza in nici un fel organismului atata timp cat nu se exagereaza, folosind la eliminarea energiilor sexuale acumulate in lipsa unui partener, dar nu in exces. Cand aceasta devine in exces, adica 1/ pe zi sau chiar de 2/ pe zi, aceasta are anumite urmari nedorite asupra organismului dar nu a sanatatii cum ni se spune de catre adeptii cultelor si moralei religioase.

Cand placerea sexuala este produsa numai prin ganduri si amintiri, in afara actului sexual sau in afara unor excitatii manuale, este vorba de masturbatia psihica. In cazul masturbarii lipseste excitantul specific, adica persoana de sex opus. Ea este, pentru multi inchipuita, imaginata. In general, acest obicei apare la varsta tanara si practicarea lui scade o data cu inceperea activitatii sexuale normale. Masturbarea este intalnita cel mai des intre 15 – 20 de ani. Numarul masturbantilor si intensitatea practicarii masturbarii la acelasi individ descresc cu varsta, pana la disparitie.

In viata adulta, masturbarea se poate intalni in aceeasi masura la ambele sexe, in functie si de conditiile de mediu. Se pare totusi ca la barbati este mai frecventa. Unii practica masturbarea de cateva ori in viata si atunci intamplator, altii isi fac din aceasta un obicei permanent. Factorii care duc la aparitia masturbarii sunt multiplii si, in majoritatea lor, provenind de la lipsa partenerilor de sex. Uneori frica total nejustificata a masturbantului ca nu va putea sa inceapa o viata sexuala normala il face sa persiste in obiceiul lui, sa stea izolat de sexul feminin.

Majoritatea oamenilor se masturbeaza, dar putini recunosc ca se bucura de aceasta placer simpla – din cauza ideilor preconcepute din societate care au radacini in conceptiile gresit istorice ce tin de religie impotriva masturbarii si care au supravietuit pana in ziua de astazi. Aceste idei sunt raspandite de persoanele care au legaturi stranse cu biserica si religia in general pe tot felul de siteuri si forumuri de natura religioasa prin care incearca sa sperie oamenii.

In trecut acestia lansau tot felul de povesti care speriau foarte tare oamenii, spunand ca masturbarea are efecte negative grave cum ar fi orbirea, nebunia sau poate provoca anumite boli. Astazi, din cauza ca aceste mituri au fost spulberate de catre oamenii de stiinta prin cercetari si dovezi, acestia folosesc alte mituri care inca mai prind la anumite categorii de oameni. Ei spun ca masturbarea este anormala, daunatoare sanatatii omului.

sper ca ti-am fost de folos:*

| Kristtine a răspuns:

Simţi plăcere. =)

| danaiubitzik2006 a răspuns:

Ai orgasm big grin

| Abcdefg123 a răspuns:

E fată, nu are cum să ejaculeze. Poate doar să se ude. rolling eyes
Prin stimularea clitorisului ajungi să ai orgasm.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Iti provoci placere...intensa.te uzi.pana ai orgasm.

| rolfenstein a răspuns:

Pai te excitihappy

| danibv28 a răspuns:

Ejaculezi!

| mari30mari a răspuns:

Pff...simtind nevoia de sex, noi ne masturbamwinking
Apoi fie cu degetu sau jucarii sexuale toti ajungem in acelasi punct:ORGASMUL!

| overdose_2248 a răspuns:

Te simti bine happy