| maya_1225 a întrebat:

Ce simtome apar cand esti insarcinata? ai mai multa pofta de mancare? iti e rau? dupa cat timp de la contactul sexual apar? pls mai multe informatii despre tema asta. funda

7 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Evident ca nu la 2-3 zile. Mai tarziu. Da, ai mai multa pofta de mancare, ai greturi... happy

| janynn a răspuns:

Depinde, simptomele variaza de la femeie la femeie, insa Cele mai des intalnite simptome de sarcina
Intarzierea sau disparitia menstruatiei, Alte cauze ale intarzierii menstruatiei: pierderea sau cresterea brusca in greutate, oboseala, probleme hormonale, tensiune, Greata sau raul de dimineata. sper ca te-am ajutat!

| InoKo a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa 24 ore de la contactul sexual(daca acesta a fost neprotejat si erectia a avut loc in vaginul femeii), pentru ca timp de 24 de ore are loc fecundatia, se formeaza zigotul si dupa aia zigotul se divide de 16 ori si formeaza embrionul, iar aparitia lui da niste reactii.
Simptomele variaza in dependenta de femeie.Primele reactii si cele mai raspindite in cazul femeilor insarcinate sunt :
1. dureri abdominale, chiar si dureri in vagin.
2.greata,voma.
3.ameteli,dureri de cap.
4.insomnii sau din contra somnolenta permanenta.
5.nervozitate,crize de nervi.
6.in unele cazuri -depresii.
In rest, simptomele variaza. Unele femei au pofta exagerata de mincare si anume pentru mincarurile bogate in grasimi, sare, piper, dulciuri, ciocolate, etc.In mincarurile foarte aromate...Alte simptome, care apar pe parcurs sunt:convulsii, dureri de spate, ceaţă in fata ochilor, respiratie grea, pierderea brusca in greutate sau contrariu, oboseala etc.
In majoritate, depinde de organismul tau.De exepmlu daca ai un organism slabit, vei fi mai vulnerabila la simtome, vei dormi mai mult, vei fi foarte nervoasa si vei minca mult.Mereu vei fi obosita.

Nu am extras informatia de pe net. E ceea ce am invatat eu, desi nu stiu ce inseamna asta sarcina.
O ecografie arata si mai bine. Dar simptomele au fost astea.

Multa sanatate.

| Cineva_7121 a răspuns:

Depinde de la fata la fata. Poti sa ai pofta de mancare sau din contra sa nu poti manca mai nimic. Starile de oboseala. Simti nevoia sa dormi enorm de mult si oricat ai dormi nu te odihnesti. Depinde de la corp la corp. Exista fete carora le apar aceste simptome in prima luna, altora dupa 3 luni. Eu eram foarte obosita. Din prima luna aveam simptome. Imi era foarte rau. Aveam momente cand ma ingalbeneam la fata de ziceai ca poate cad jos din picioare. Mentionez ca ajunsesem sa dorm cam 15 ore pe zi. Ma duceam la scoala, veneam acasa dormeam pana la. Ma culcam seara la 8. Si tot obosita era. Acum depinde de corpul tau.

| legionarul a răspuns:

Greturi, pofta de mancare, te ia cu ameteala etc.Depinde de femeie.

| Costin_Lavinia_1992 a răspuns:

Greturi nu am dar ma dor sani si chiar ma ustura sfarcurile,, menstruatia mea intarziat cu aproximativ 5 zile iar dupa ce mananc prima masa la ameazasi imi este foarte greata si ete neaparat sa merg la baia sa vomit nu stiu ce sa cred

| Costin_Lavinia_1992 a răspuns:

Buna ziuaeu nu prea am greturi doar dupa ce mananc la amiazasi imi fac greata de la mancare, dar ma dor sani si ma ustura foarte tare sfarcurile, menstruatia mi-a intarziat de 5 zile nu stiu ce sa cred