| Nathalie18 a întrebat:

Ce te face sa ajungi sa urasti o persoana? Cum poti face sa urasti pe cineva? Nu pot nicicum chiar daca acele persoane se comporta urat cu mine. Daca urasti o persoana e de bine sau de rau? Adica mai exact daca o persoanate uraste..ca se zice ca e o linie subtire intre dragoste si ura. Credeti ca daca ajungi sa urasti pe cineva e posibil cu timpul sa nu mai urasti acea persoana?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prejudecatile, conceptiile retrograde, Invidia, comparatia, tratamentul nedrept, inegalitatile adversivitatea fata de cineva, animozitatea si/sau favoritismele de orice natura, sunt lucruri care pot genera, amplifica si creste furia si rautatea unui individ fata de un semen de-al sau. In multe cazuri/situatii ura se poate naste chiar si fara a se cunoaste in mod efectiv sau fara.....motiv. Este prea putin probabil ca ura sa dispara in timp sau sa devina opusul de dincolo de ''limita de demarcatie''.D

| Emma30555 a răspuns:

Cel mai bine este ca o persoana sa ți fie indiferenta, nu sa o urăști. Ura este o energie puternica care îți face ție mai mult rău decât persoanei pe care o urăști, pentru ca te macină. De aia se și zice ca e bine sa iertam. Cel mai bine sa eviți un om care ți a făcut rau nu sa te războiești inutil și sa strângi ranchiuna și amărăciune care ți distrug liniștea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptele acelei persoane, care te afectează direct.
"Se comportă urât cu mine"Așteaptă să ai motive cu adevărat întemeiate să urăști pe cineva. Până atunci nu merită și nici nu poate fi numită ură.
Niciuna.
Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| DARKSMOKE01 a răspuns:

Poti sa urasti persoanele dupa cateva motive: 1) ti-a stricat toata munca pe care ai depus-o
Daca urasti o persoana e de rau deoarece dumnezeu nu ne-a dat sa ne uram ci sa fim prietenosi intre noi!
Cu timpul poti sa tii treaca supararea dar daca e o ura neagra, nu mai poti uita doar foarte greu!