| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie facut dupa primul contact sexual? Adica, imediat dupa ce se termina, e bine ca fata sa faca dus? [Se presupune in acest caz ca sexul a fost protejat]. Se deregleaza menstruatia? Iar ce vroiam sa mai intreb este in ce cazuri se poate rupe un prezervativ [in afara de faptul ca e expirat, zgariat sau pus incorect...]. Pentru prima data am inteles ca cele mai indicate sunt durex extra safe. Este adevarat? Help, dau funda!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ambii parteneri trebuie sa urineze si sa faca dus (ca metode de igiena, nu de contraceptie). In mod normal, daca fata are varsta minima necesara (adica minim 17 ani si jumatate), menstruatia nu se deregleaza, sau, cel mult, apare o dereglare mica de 2-3, maxim 5 zile.

| glamour a răspuns:

Prezervativ sa fie, nu conteaza care, cele mai bune sunt durex.
Tine de igiena sa faci dus dupa primul contact sexual, pentru ca s-ar putea sa sangerezi si nu poti sta asa. Sau transpirati si iar nu puteti sta nespalati.
Un prezervativ e sigur 98%.
Uite mai jos cateva "trucuri" sa eviti ruperea prezervativului:
Ce pot sa fac sa impiedic ruperea prezervativului?
Fiecare prezervativ este verificat de eventualele defecte inainte de a fi impachetat, asadar prezervativele se rup rar singure. Dar se pot rupe daca nu sunt folosite corect.
Nu folosi un prezervativ de mai multe ori.
Nu folosi nici un prezervativ care a fost deja dechis sau desfasurat.
Lubrifiaza-ti mainile, dar nu folosi decat lubrifianti pe baza de apa. Lubrifiantii pe baza de ulei slabesc latexul si aproape instantaneu duc la ruperea prezervativului. Chiar si mancarea, de exemplu frisca, contine ulei si poate dauna prezervativului.
Pastreaza-ti prezervativele intr-un loc uscat. Nu le tine in portofel, in torpedoul de la masina, in baie, unde caldura si umiditatea pot deterioara materialul.
Si nu folosi un prezervativ daca ti se pare decolorat, lipicios, fragil sau rigid sau daca e trecut de data expirarii.
In caz sa se rupe trebuie sa te duci la o farmacie sa ceri pastila de a2a zi. Cu cat pastila se administreaza mai repede dupa actul sexual cu atat scade riscul de a ramane gravida. DAR ATENTIE, pastila nu trebuie folosita ca metoda contraceptiva, este bine sa fie folosita cat mai rar pentru ca nu face bine organismului, deci, atentie la protectie.

| glamour a răspuns:

Pai apa nu-ti intra in vagin daca faci un dus normal. Sa nu-ti treaca prin cap sa-ti faci spalaturi vaginale. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se rupe pur si simplu de la frecare intensa nici nu-ti dai seama in timpul actului sexual numai dupa ce termina baiatul. ai mare grija

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa faci sex oral

| LilPuppy a răspuns:

Va multumesc mult, chestia cu dusul tocmai de accea am intrebat-o. Nu as putea sa stau asa nespalata mai ales acolo dupa ce sangerez. Ma gandeam ca poate nu e bine sa ajunga apa acolo asa rapid. Mai astept raspunsuri din partea voastra!